Mamy czym się pochwalić

Zapewne nie jeden z rodowitych mieszkańców gminy, nie widział wszystkich „zabytków” naszej okolicy. Warto nadrobić zaległości oprowadzając np. znajomych po rodzimej ziemi. Niewątpliwie najważniejszymi zabytkami  są dwa kościoły: Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej oraz kościół parafialny w Niegowici, gdzie swą pierwszą posługę pełnił Karol Wojtyła.  Najstarsze zachowane fragmenty budowli kościoła w Gdowie pochodzą z pocz. XV. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym i rokoko. W głównym ołtarzu znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Gdowskiej z pierwszej połowy XVIII wieku. Natomiast w Niegowici, jednej z najstarszych parafii w Małopolsce, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany został z inicjatywy księdza Karola Wojtyły. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczny obraz Matki Boskiej Wniebowziętej. Można także obejrzeć konfesjonał, w którym spowiadał przyszły Papież oraz wierną replikę jego grobu w Watykanie. Przed kościołem znajduje się pomnik wikarego Wojtyły. Również w Niegowici goście mogą zwiedzić  Regionalną Izbę Pamięci, gdzie znajdują się m.in. pamiątki związane z pobytem Karola Wojtyły na ziemi gdowskiej. Przed wizytą należy skontaktować się telefonicznie (nr 12 251 91 31) z osobami odpowiedzialnymi za opiekę nad Izbę.

Na naszej turystycznej mapie gminy, nie może zabraknąć Pierzchowa. Największą atrakcją tej miejscowości jest kopiec gen. J. H. Dąbrowskiego, który urodził się w tej wsi w 1755 roku. Kopiec wznieśli okoliczni mieszkańcy chcąc uhonorować swojego krajana. Będąc w Pierzchowie warto również zajrzeć do drewnianego młyna wodnego z połowy XIX-go wieku.

Zawitajmy również do Huciska. Stoi tam dom nieżyjącego już Tadeusza Kantora – wybitnego reżysera teatralnego, malarza, scenografa, grafika, założyciela słynnego Teatru Cricot 2 w Krakowie. Pięć lat po śmierci artysty dzięki Fundacji im. Tadeusza Kantora w ogrodzie okalającym jego dom stanęła oryginalna rzeźba – 14-metrowej wysokości betonowe krzesło. Ma ono upamiętniać artystę, który projekt krzesła stworzył w ramach „cyklu pomników niemożliwych”.

Można też wybrać się na wycieczkę szlakiem 5 kopców. To nie pomyłka, na terenie naszej gminy znajduje się 5 kopców związanych z legendami i wydarzeniami historycznymi dotyczącymi tych terenów. Każdy ma swoją historię, z którą można się zapoznać odwiedzając strony internetowe Urzędu Gminy.Wystarczy wejść na zakładkę turystyka. Równie dobrym źródłem informacji o zabytkach gminy jest informator turystyczny, który można otrzymać w Centrum Kultury w Gdowie, lub pobrać ze strony Urzędu Gminy.

W naszej malowniczej gminie nie brakuje też szlacheckich dworów pochodzących z XIX w. i pięknych kapliczek przydrożnych.

Okoliczne tereny doskonale nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Osoby preferujące aktywny wypoczynek chętnie korzystają z kilkudziesięciu kilometrów oznaczonych szlaków. Jednym z najbardziej znanych i uczęszczanych jest szlak papieski, prowadzący z Niegowici do Łapanowa. Na każdym ze szlaków mamy piękne punkty widokowe.

Przypominamy, że w dziale „Ciekawe miejsca”znajdziecie cykl „kulinarna mapa Gdowa” gdzie można poznać bardziej szczegółowo restauracje, o których opowiadają nam właściciele i menagerowie.

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby nacieszyć się pięknymi widokami, smaczną kuchnią czy odpocząć na łonie natury. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby znaleźć to czego szukamy. Zawsze podpowiedzią służy portal Mój Gdów, gdzie bardziej szczegółowo opisujemy miejsca godne polecania.

[Not a valid template]

Zobacz artykuły powiązane:

Gdzie można odpocząć?

Chata Gieda-co nam oferuje?

Przystanek nad Rabą- rozmowa z właścicielką restauracji Szałas

Oriza-przystanek drugi na naszej mapie kulinarnej gminy

Kulinarna Mapa Gminy-przystanek pierwszy: Kuter Port

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content