Komunikat dotyczący koordynacji działań pomocowych dla Ukrainy na terenie Gminy Gdów.
Przekazywanie darów zebranych na terenie gminy Gdów
Od czwartku 3 marca w Remizie OSP w Cichawie został uruchomiony Gminny Magazyn Pomocy, który przyjmuje dary w godzinach 17.00-20.00. Telefon do osoby koordynującej 508 513 869, będzie czynny w godzinach przyjmowania. Do tego magazynu przyjmowane są dary ze zbiórek prowadzonyuch ne terenie gminy Gdów, zaewidencjonowane i posegregowane.
Opieka zdrowotna
Wszystkie osoby przybyłe do nas, a posiadające tymczasowe zaświadczenie ze straży granicznej będą miały zapewnioną opiekę medyczną w placówkach świadczących opiekę medyczną na naszym terenie.
Informacja i komunikacja
W Gminie Gdów informacje na temat organizowanych zbiórek, funkcjonowania Gminnego Magazynu Pomocy i podstawowe informacje w zakresie koordynacji dziaÅ‚aÅ„ na terenie naszej gminy można uzyskać w Referacie Współpracy i Komunikacji SpoÅ‚ecznej UrzÄ™du Gminy Gdów – poddasze pok.50; tel.12 251-41-66; nr wew. 142 lub bezpoÅ›rednio pod numerem telefonu 882-175-885 ( od 04.03.2022 r.)
Przyjmowanie uchodźców do prywatnych domów
Prosimy Państwa, aby zgłaszać obywateli Ukrainy, którzy zostali przyjęci na terenie gminy Gdów do prywatnych domów.
Link do zgłoszenia: Informacje o osobach z terytorium Ukrainy przebywających na terenie Gminy Gdów
Decyzje o przyjęciu pod własny dach prosimy podejmować z rozwagą, gesty solidarności są bardzo ważne, ale bardzo prosimy aby były przemyślane. Przyjmujecie Państwo pod swój dach osoby być może na tygodnie, a może i długie miesiące, co wiąże się z odpowiedzialnością za ich wyżywienie, opiekę na co dzień i związane z tym różne obowiązki. Na ten moment pomoc państwa polskiego się kształtuje, podejmowane są różnego rodzaju działania, ale zanim obejmie każdego z Was z pewnością upłynie sporo czasu.
Więcej szczegółów: https://www.gdow.pl/komunikat-dotyczacy-koordynacji-dzialan-pomocowych-dla-ukrainy-na-terenie-gminy-gdow,art-2719
KOMUNIKATY RZÄ„DOWE
Osoby z Ukrainy potrzebujące pomocy oraz organizacje i osoby zainteresowane jej udzieleniem powinny wejść na stronę PomagamUkrainie.gov.pl , która umożliwia koordynację pomocy humanitarnej. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.
INFORMACJE DLA POTRZEBUJÄ„CYCH POMOCY
Osoby szukające pomocy mogą wejść na stronę PomagamUkrainie.gov.pl , gdzie za pomocą formularza skontaktują się z podmiotem właściwym dla załatwienia ich sprawy. Nie ma znaczenia, czy dopiero opuszczasz Ukrainę, czy jesteś już w Polsce. Dzięki szybko otrzymasz pomoc lub uzyskasz niezbędne informacje.
Obywatele Ukrainy szukający schronienia w Małopolsce proszeni są o kontakt na Specjalną infolinię Wojewody Małopolskiego pod numerem telefonu 12 210 20 02 oraz pod adresem email: info.spec@muw.pl .
Druk potwierdzenia pobytu można znaleźć T U T A J.
JAK MOŻEMY POMÓC ? JAK WYGLĄDA KWESTIA ZAKWATEROWANIA?
Każda pomoc ma znaczenie: przekazane rzeczy i ubrania, udostępnione mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wparcie działań organizacyjnych jako wolontariusz. Osób potrzebujących pomocy wciąż przybywa, dlatego już teraz można wypełnić i zgłosić się do pomocy dzięki stronie PomagamUkrainie.gov.pl.
Należy dokładnie określić FORMĘ POMOCY spośród poniższych możliwości:
- Wsparcie materialne (osoby, które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież). Pierwszy transport z pomocą rzeczową mieszkańców Gminy Gdów trafił do Przemyśla 1 marca 2022 r., a informacje o kolejnych formach pomocy będzie można znaleźć na stronie Gminy Gdow (www.gdow.pl ).
- Transport (wsparcie w zakresie przewożenia pomocy na terytorium Ukrainy, ale także i potrzebujących osób);
- Wsparcie osobiste (cała akcja humanitarna to ogromne wyzwanie logistyczne, dlatego warto włączyć się w pomoc również osobiście jako wolontariusz, który będzie pomagał potrzebującym).
- Mieszkanie lub schronienie – część uchodźców potrzebuje mieszkania na kilka lub kilkanaście dni. Jeżeli masz warunki do pomocy – koniecznie zgłoś taką możliwość.
Na obecnym etapie podejmowanych działań Wojewoda Małopolski w piśmie do urzędów gmin nie rekomenduje zapewnienia zakwaterowania w miejscach należących do osób prywatnych osób przybyłych do Rzeczypospolitej z terenów objętych działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy. Indywidualne decyzje o przyjęciu osób do takich miejsc nie będą się wiązały z odpowiedzialnością Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz finansowaniem kosztów z tego tytułu z budżetu państwa.
Gminy, fundacje, stowarzyszenia i firmy, które otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy – proszone są o przekazanie takich informacji w specjalnym formularzu na stronie PomagamUkrainie.gov.pl.
KTO KOORDYNUJE POMOC DLA UKRAINY?
Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami. Więcej informacji możemy znaleźć T U T A J.
Zachęcamy do pomocy mieszkańcom Ukrainy!
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Gmina Gdów.