Dzień Dawcy Szpiku- rozwiewamy wątpliwości

9 czerwca w Gdowie, na Błoniach na Zarabiu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku do bazy DKMS. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. 

Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji o rejestracji staramy się odpowiadać na najczęściej zadawane pytania.  Dziś kolejna porcja wiedzy. Zapraszamy do lektury.

CZY POTENCJALNY DAWCA MOŻE ZREZYGNOWAĆ Z ZOSTANIA DAWCĄ?

Istnieją powody osobiste oraz inne, które mogą skłonić potencjalnego Dawcę do wycofania się, nawet na krótko przed przystąpieniem do zadeklarowanego dawstwa. W takich przypadkach oczywiście szanujemy decyzję Dawcy. Nie jest to dla nas łatwe, tym bardziej, że udało już się znaleźć „genetycznego bliźniaka”. Może to dramatycznie pogorszyć sytuację chorego, a nawet doprowadzić do jego śmierci.

Gdy dochodzi do cofnięcia zgody na krótko przed właściwym przeszczepieniem, Pacjent jest już w fazie przygotowywania do przeszczepienia, której nie da się cofnąć. Jeśli w tym czasie nie nastąpi przeszczepienie komórek macierzystych, Pacjent może umrzeć.

Dlatego decyzja o rezygnacji powinna być podejmowana świadomie i z należytą rozwagą i być podyktowana jedynie bezwzględną koniecznością ( np. przyczynami zdrowotnymi, ważnymi zdarzeniami rodzinnymi).

CZY DAWCA MOŻE SAM WYBRAĆ METODĘ POBRANIA KOMÓREK MACIERZYSTYCH?

O metodzie pobrania zawsze dycyduje lekarz prowadzacy Pacjenta. Wybór metody jest uzależniony m. in. od stanu zdrowia Biorcy i choroby, na którą cierpi. W konkretnych przypadkach ze względów medycznych preferowane lub eliminowane są określone sposoby pobrań.

W miarę możliwości uwzględniane są indywidualne preferencje Dawcy, jednak powinien być on przygotowany na obie metody.

W JAKI SPOSÓB DAWCA JEST PRZYGOTOWYWANY DO POBRANIA KOMÓREK MACIERZYSTYCH?

Przed pobraniem komórek macierzystych Dawca poddawany jest dokładnym badaniom w celu weryfikacji stanu zdrowia i wykluczenia wszelkich zagrożeń dla Dawcy i Pacjenta. Badania wykonywane są przed pobraniem i dopiero po stwierdzeniu braku jakichkolwiek przeciwwskazań dochodzi do pobrania.

Gdy pobranie wykonywane jest z krwi obwodowej, na 4 dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania Dawca przyjmuje preparat stymulujący komórki macierzyste (G-CSF). W tym przypadku Dawca przebywa w szpitalu jeden, maksymalnie dwa dni.

Gdy dochodzi do pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, Dawca przebywa w szpitalu 2-3 dni ze względu na znieczulenie ogólne

JAK DŁUGO TRWA REKONWALESCENCJA PO POBRANIU SZPIKU KOSTNEGO?

Czas rekonwalescencji jest zróżnicowany. Niektórzy Dawcy wracają do formy już po upływie jednego lub dwóch dni, inni potrzebują nieco więcej czasu, zwykle pięć dni. Ubytek szpiku kostnego ulega całkowitej regeneracji już po upływie dwóch tygodni.

JEŚLI DAWCA ODDA KOMÓRKI MACIERZYSTE, TO KIEDYŚ MOŻE MU ICH ZABRAKNĄĆ?

Organizm odbudowuje komórki macierzyste w ciągu dwóch tygodni. Proces ten jest podobny do pobierania krwi i nie prowadzi do trwałej utraty komórek macierzystych.

zobacz również:

Dokładnie za miesiąc w Gdowie odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku

Kto może zostać Dawcą Szpiku?

Dzień Dawcy Szpiku- jakie są metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content