Zręczyce. Jasełka w Szkole Podstawowej

W niedzielę 29 stycznia sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Zręczycach wypełniła się widzami, którzy przyszli obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów klas IV-VI. Zanim rozpoczął się spektakl, dzieci z klas O-III zaśpiewały kolędy, wprowadzając widownię w tematykę Bożego Narodzenia. Tło występu stanowiła piękna dekoracja przedstawiająca kolorową szopkę krakowską.

Przedstawienie otwierał polonez w rytm kolędy „Bóg się rodzi” tańczony przez zespół w strojach szlacheckich oraz w strojach aniołów. Przez scenę przetoczyła się 32-osobowa barwna grupa tancerzy, zataczając biało – kolorowe kręgi przenikające się wzajemnie.

Widowisko jasełkowe składało się z tradycyjnych scen, mówiących o wędrówce Maryi i Józefa oraz nieprzyjęciu ich do gospody, o zawitaniu Trzech Króli do Heroda w poszukiwaniu nowo narodzonego króla żydowskiego, o przybyciu Anioła do szałasu pasterzy i obwieszczeniu im narodzin Zbawiciela, o złożeniu darów małemu Panu Jezusowi w szopce przez pasterzy i Mędrców ze Wschodu. Przedstawienie urozmaiciła scena walki dobra ze złem, w której zastępy anielskie stoczyły bitwę z siłami zła, odnosząc w niej zwycięstwo. Sceny ewangeliczne przeplatane były pieśniami i pastorałkami, nawiązującymi bezpośrednio do tego, co się działo na scenie.

Do przeżywanych pół roku temu Światowych Dni Młodzieży nawiązywał fragment Pisma Świętego – Osiem Błogosławieństw – wygłoszony do publiczności na tle melodii Hymnu ŚDM. Ciekawym zbiegiem okoliczności był fakt, iż ten sam fragment Ewangelii został w tę niedzielę odczytany w kościele podczas mszy świętej.

Na zakończenie na scenę wkroczył zespół ludowy Zręczyce z Lajkonikiem, który kolędował Panu Jezusowi przy szopce, a następnie brawurowo zatańczył krakowiaka. Niezmiernie cieszy, iż w zespole po raz pierwszy na jasełkowej scenie pojawili się absolwenci naszej Szkoły – uczniowie klas I i III gimnazjum, którzy systematycznie uczęszczają na próby zespołu i są najstarszymi jego członkami. Po raz pierwszy także podczas Jasełek uczniom w czasie trwania całego przedstawienia przygrywała kapela, której brzmienie wypełniło przestrzeń muzyczną, ubogacając występ dzieci.

Nasi uczniowie spisali się na medal. Udowodnili, że potrafią być samodzielni, odpowiedzialni i że można na nich liczyć. A publiczność? Jak zwykle nie zawiodła. Nagrodziła występujących gromkimi brawami dając wszystkim motywację do dalszych działań na kanwie artystycznej.

Głównym organizatorem jasełek była Pani mgr Hanna Dziewońska, a pomagali jej wszyscy nauczyciele i pracownicy naszej Szkoły.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content