Zaczytani w „Nad Niemnem”.

 

Przy stoliku w kawiarni na gdowskim Zarabiu oraz w łódce nad wodą przy domku wypoczynkowym w Podolanach spotkali się stali bywalcy gdowskiej biblioteki, by czytać fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Kaja Bereta i Kamil Żądło wcielili się w swoje role wyśmienicie, a cudowne plenery, w których spotykali się grani przez nich bohaterowie, uroczo dopełniły całość.  

W kawiarni „Weranda” spotkali się jako literaccy Maria Kirłowa oraz Teofil Różycki.

 — Nie masz pojęcia, kuzynko, jak lubię z tobą rozmawiać. Zupełnie rozumne rzeczy wypowiadasz w taki sposób.
   — Każę zaraz podać herbatę…
 — Mówisz nieprawdę. Herbatę lubisz i pijasz jej wiele… wiem o tem od męża… Ale raz już spróbowałeś naszej i wiesz, że nie jest tak wyborną, jak ta, do której przywykłeś

– rozmawiali.

Na łódce przy Wy _Spa_Podolany wcielili się w role Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza.

 — W lesie pozostać na żaden sposób nie można, bo zaraz wicher gałęzie z drzew strącać zacznie, a niejedne cieńsze, to i z korzeniami z ziemi wyrzuci. Lepiej już płynąć. Z wodą czółno strzałą poleci… minut dziesięć i pod okolicą staniem. Ulewy może i nie będzie albo bardzo krótka, bo chmury ptakami lecą, a choćby i była, lepiej dostać na głowę wiadro wody niż sosnę. Chodźmy prędko!

– czytał Kamil.

Gospodarzom miejsc serdecznie dziękujemy za gościnę

– wyrazili wdzięczność pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.  

Czytanie w kawiarni Weranda można zobaczyć na filmie: https://fb.watch/n7GCnydVTB/

Czytanie w Wy_Spa_Podolany można zobaczyć na filmie: https://fb.watch/n7GH7gePQ7/ .

Zachęcamy do obejrzenia relacji, a Gminnej Bibliotece Publicznej w Gdowie oczywiście gratulujemy nowatorskiego podejścia do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Foto: Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie.

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content