Z życia szkół: zabawy andrzejkowe, zawody szachowe, wycieczki…

W ubiegłym tygodniu w większości szkołach odbyły się zabawy andrzejkowe dla uczniów. Nie brakowało też wycieczek i spotkań ze specjalnymi gośćmi, a w Gdowie uczniowie rywalizowali  w drużynowych mistrzostwach szachowych. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń z życia szkół.

 

Zabawy andrzejkowe

[Not a valid template]

Drużynowe Szachowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Gdów

W dniu 21 listopada 2016r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Gdowie zorganizowane zostały  Drużynowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Gdów w Szachach. W zawodach wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych z Gdowa, Niegowici, Winiar i Zręczyc. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna szkolna z Niegowici, która wygrała wszystkie 3 mecze. II miejsce zajęli uczniowie ze Zręczyc, III- SP Gdów, IV-SP Winiary. Zwycięskie drużyny wywalczyły puchary i medale. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę rzeczową. Zwycięska drużyna otrzymała prawo startu w drużynowych zawodach szachowych o Mistrzostwo Szkół Podstawowych Powiatu Wielickiego.

Turniej zorganizowała Szkoła Podstawowa w Gdowie.  Nagrody ufundowała Gmina Gdów. Puchary i medale wręczała p. Julita Natkaniec, dyrektor Gdowskiego Centrum Obsługi Oświaty i dyrektor SP w Gdowie p. Adam Kasprzyk. Poczęstunek dla zawodników ufundowała Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Gdowie. Zawody sędziował Jacek Kasprzycki.

[Not a valid template]

Gdów

Akcja „ Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?”           

20 listopada w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, w związku z tym w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję w dniu  21 listopada 2016 r.( poniedziałek) na 3 lekcji. Każdy nauczyciel uczący na tej lekcji odczytał list Rzecznika Praw Dziecka z życzeniami dla dzieci oraz przypomniał najważniejsze informacje z Konwencji Praw Dziecka. Dzieci miały możliwość wypowiedzenia się, które prawa uważają za najważniejsze oraz zostały poinformowane, że nie ma przyzwolenia szkoły , społeczeństwa ani państwa na łamanie jakichkolwiek praw dziecka. Każde dziecko ma możliwość zgłoszenia się do wychowawcy, pedagoga lub dyrektora szkoły w celu zawiadomienia o naruszeniu Jego praw przez kogokolwiek.

Winiary

Opieka nad miejscem pamięci

Jak co roku harcerze sprzątali grób żołnierza w Kunicach.  W tym roku mieliśmy mało pracy, ponieważ zastaliśmy zmiany: teren został uporządkowany i wyłożony kamieniem, powstała tablica pamiątkowa dotycząca powstańców 1863 r. oraz miejsce pamięci poświęcone  żołnierzowi  września 1939 r. Zapaliliśmy przygotowane znicze, położyliśmy kwiaty. Dla harcerzy to ważne miejsce, które jest symbolem walki o niepodległość Polski.

Bieg „Śladem Bohaterów”

Zastęp „Ogniste Orły” gromady „Uczynne Skrzaty” z Winiar brał udział w grze terenowej w Wieliczce zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości. Poznawaliśmy historię Wieliczki oraz bohaterów walki o wolność Polski. Informacje były zaszyfrowane, ukryte i wymagały wspólnej pracy całego zastępu. Otrzymaliśmy pamiątki X Harcerskiego Biegu Niepodległości.

Iwona Szuro

Dnia 15 listopada 2016 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem. Pani Beata Szymoniak jest absolwentką naszej szkoły i studiuje dietetykę. Opowiedziała uczniom, jak należy zdrowo się odżywiać. Zaprezentowała i omówiła piramidę zdrowego żywienia, wspomniała o tym, co jeść, aby dobrze się uczyć. Podkreśliła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje siły na pierwsze godziny lekcyjne. Wspomniała także o roli drugiego śniadania, które dzieci spożywają w szkole. Zachęcała uczniów do picia wody, która jest najzdrowszym napojem. Pani dietetyk omówiła główne błędy żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Spotkanie z pewnością pomoże uczniom zmienić nawyki żywieniowe na lepsze.

Katarzyna Tarnowska

[Not a valid template]

Pierzchów

23.11.2016r. klasa VI oraz kilkoro uczniów z kl. V wzięło udział w wycieczce do Tyńca w związku z kończącymi się obchodami 1050. lecia chrztu Polski. Opactwo w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem, którego założyciele – benedyktyni byli w sercu wydarzeń związanych z wprowadzaniem chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Uczniowie dowiedzieli się czym był kraj Mieszka I przed 966r., a czym stał się w wyniku chrystianizacji. Przeżyli fajną zabawę uczestnicząc w grze planszowej wielkoformatowej oraz w odbijaniu pamiątkowej reprodukcji metodą sitodruku. Niektórzy uwiecznili swój pobyt w Tyńcu nie tylko na fotografii, ale również na podkoszulkach i bluzach!

[Not a valid template]

Bilczyce- wycieczka do muzeum

[Not a valid template]

Wiatowice- wycieczka do Teatru Groteska

[Not a valid template]

www.spwiniary.gdow.pl/, www.spgdow.szkolnastrona.pl/,  www.sppierzchow.gdow.pl/, www.spbilczyce.edupage.org/, www.spwiatowice.szkolnastrona.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content