Z życia szkół…

W minionym tygodniu w szkołach miały miejsce niecodzienne lekcje, podczas których uczniowie nabyli nowe umiejętności. Uczniowie korzystali z dobrej pogody i wybrali się na „Zielone Szkoły”, a także ciekawe wycieczki. Wiele placówek wzięło udział w koncercie pokazowym zorganizowanym przez Szkołę Muzyczną I stopnia w Gdowie. Były kolejne sukcesy w konkursach, a także kolejne akcje charytatywne, podczas których uczniowie i ich rodzice po raz kolejny pokazali, że mają ogromne serca!

Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.


Szkoła Podstawowa w Gdowie

Od końca marca w szkole odbywają się zajęcia z robotyki, która pozwala na rozwijanie różnych umiejętności, w tym kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności matematycznych i informatycznych. Uczniowie korzystają z zestawów klocków LEGO MINDSTORMS oraz LEGO SPIKE PRIME do budowania i programowania robotów. Zestawy te zostały zakupione w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Edukacja STREAM opiera się na takich filarach jak: nauka, technologia, robotyka, sztuka, matematyka i ma budować kompetencje przyszłości i wspierać uczniów w podejmowaniu zawodów jutra. Dla obecnych młodych ludzi w przyszłości ważne będą kompetencje 4K, czyli: kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja, kooperacja, czyli umiejętność pracy w grupie.

W przeciągu ostatniego miesiąca uczniom udało się zrealizować wyzwanie polegające na tym, że zbudowali roboty-skoczki i zorganizowali ich wyścigi. Warto podkreślić, że do elementu napędzającego (silnika) NIE MOGŁY BYĆ PRZYMOCOWANE KOŁA! Natomiast starsi uczniowie wykonują obecnie roboty proponowane w zestawie MINDSTORMS, z których powstał robot-piesek PUPPY. Zapraszamy do obejrzenia.

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Gdowie zaprasza do składania ofert na dostawę i montaż sprzętu komputerowego w ramach projektu: „Małopolska Tarcza Humanitarna Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny, 15 OŚ PRIORYTETOWA REACT – EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym Działanie 15.2 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – pakiet edukacyjny. Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020”. Wszelkie informacje znajdą Państwo w ogłoszeniu na stronie internetowej: KLIKNIJ TUTAJ. Serdecznie zapraszamy do składania ofert.

 


Szkoła Podstawowa w Jaroszówce

Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim turnieju gier Predator Games 2023, podczas którego przez cztery weekendy grali w drużynach w cztery różne gry komputerowe – League of Legends, Rocket League, Fortnite, Szachy. W rozgrywkach wzięły udział drużyny tylko z 1024 szkół. Najlepszy wynik osiągnęła ostatnia drużyna grająca w Fortnite – w składzie: Szymon Węglarz, Bartosz Natanek, Szymon Kaczmarczyk, Marcel Szajnowski.

„W nagrodę dla każdej osoby, która zagrała choć jedną rozgrywkę, przyszły dziś do szkoły specjalne plecaki z logiem organizatora. Było to ciekawe wydarzenie i postaramy się w przyszłym roku kolejny raz wziąć w nim udział.”-relacjonuje szkoła.

 

8 maja szkoła zakończyła akcję charytatywną pn. „Przysmaki z nauczycielskiej kuchni”, podczas której zbierane były fundusze dla chorego Wojtka, podopiecznego Fundacji Chomik Ku dobremu. Zebrano 1620,30 zł.

„Społeczność naszej szkoły przez ponad miesiąc zorganizowała trzy akcje zbiórki pieniędzy. Po pierwsze sprzedaliśmy tort, który przygotowała nasza niezawodna pani Kasia. Po drugie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Wieńca wypiekliśmy mnóstwo gofrów. Po trzecie nauczyciele przygotowali przysmaki, które później wspólnie sprzedaliśmy. Dziękujemy, że wspólnie możemy tworzyć tak piękne rzeczy!”-podsumowuje szkoła.

 


Szkoła Podstawowa w Książnicach

15 maja uczniowie klasy 1 i 2 uczestniczyli w koncercie zorganizowanym przez Szkołę Muzyczną I stopnia w Gdowie, podczas którego można było posłuchać brzmienia różnych instrumentów m.in.: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, akordeonu, fletu, klarnetu, saksofonu, trąbki, oboju.

„Byliśmy zachwyceni ciekawymi utworami, które usłyszeliśmy. Najbardziej podobała nam się gra na wibrafonie. Mieliśmy także możliwość zapoznania się z konstrukcją instrumentów i ich historią. Wiele radości sprawiły nam zagadki muzyczne, na które bez problemu udzielaliśmy odpowiedzi. Taka lekcja muzyki była dla nas przyjemnością, a sama gra na instrumencie to fascynująca podróż w muzyczny świat.” – relacjonuje szkoła.

 


Szkoła Podstawowa w Niegowici

Od 8 do 12 maja uczniowie SP w Niegowici aktywnie odpoczywali na Zielonej Szkole w Tardzie. W trakcie kilkudniowego pobytu wzięli udział w wielu atrakcjach, m.in. pływali kajakami turystycznymi, canoe, łódkami, były wycieczki rowerowe, zajęcia ekologiczne i artystyczne, a także tenis stołowy. Ponadto uczniowie odbyli warsztaty kulinarne, podczas których przygotowywali i piekli pizzę, ciasteczka raz brownie. Miały miejsce także różne gry świata, gry terenowe i igrzyska sportowe. Na zakończenie było ognisko, pieczenie kiełbasek, a potem zabawa dyskotekowa. Uczniowie spędzili miło czas, nabywając nowe umiejętności i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu. Pogoda dopisała, więc i zabawa była świetna, jak widać na załączonych zdjęciach.

 

15 maja uczniowie klas pierwszych szkoły brali udział w zajęciach umuzykalniających i prezentacji Szkoły Muzycznej w Gdowie. Zapoznali się z instrumentami dętymi, smyczkowymi i perkusyjnymi. Poznali historię kilku z nich, a także wysłuchali kilku ciekawostek o prezentowanych instrumentach. Uczniowie szkoły muzycznej dali pokaz swoich umiejętności prezentując na żywo przeboje muzyki rozrywkowej, klasycznej czy muzyki ze znanych bajek. Zajęcia umuzykalniające rozbudziły u uczniów  zainteresowania muzyczne.


Szkoła Podstawowa w Pierzchowie 

9 maja uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w prelekcji z okazji peregrynacji figury Michała Archanioła w parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici. Dzieci poznały historię sanktuarium Św. Michała Archanioła w mieście Monte Sant’ Angelo na Górze Gargano, obejrzały figurę z jej charakterystycznymi elementami oraz zawierzyły swoje sprawy Michałowi Archaniołowi i otrzymały błogosławieństwo. Wykład uzupełnił śpiew w języku polskim oraz włoskim.


Szkoła Podstawowa w Szczytnikach

5.05.2023 r. z okazji Dnia Strażaka uczniowie klas I – III SP w Szczytnikach mieli przyjemność spotkać się  z przedstawicielami Straży Pożarnej. Podczas odwiedzin dzieci zwiedziły remizę, poznały stroje strażackie, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, z którego korzystają strażacy oraz wyposażenie wozu strażackiego. Na koniec była także świetna zabawa z wykorzystaniem elementów toru do zawodów CTIF.


 Szkoła Podstawowa w Wiatowicach

W minionym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Rodzic z pasją”. Poprowadził je pan Mariusz Rudek, który wprowadził uczniów w świat obróbki drewna, a także wspólnie z dziećmi zbudował domek dla owadów. Uczniowie nie tylko mogli dowiedzieć się ciekawych informacji, ale także nabyli nowe umiejętności praktyczne.

Szkoła gorąco zaprasza rodziców uczniów klas 0 – VI do udziału w projekcie „Rodzic z pasją.” Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy.


Szkoła Podstawowa w Winiarach

10 maja najmłodsi uczniowie szkoły, czyli przedszkolaki Misie, oddział „0” oraz klasa „I” wybrali się do APILANDI – Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa. Dzieci zapoznały się ze światem pszczół oraz uświadomiły sobie, że nowoczesna technologia pszczelarska i dbanie o życie pszczół idą ze sobą w parze. Maluchy poznały tajniki życia i pracę pszczół, obejrzały film pokazujący, jaką ważną rolę w ekosystemie odgrywają te owady oraz jak postępować, aby im pomagać, a nie szkodzić. Przedszkolaki zobaczyły strój i atrybuty pszczelarza, a także skosztowały pysznego miodu powstałego z różnych pyłków roślin. Na koniec dzieci wykonywały  świece z wosku, które następnie zabrały do domu.


Szkoła Podstawowa w Zręczycach

Zespół uczniów Szkoły Muzycznej w Gdowie w składzie: Alicja Wiśniowska (SP Zręczyce), Jakub Chwajoł SP Zręczyce), Amelia Szczypczyk i Emilia Stachnik  zdobył III miejsce w klasie klarnetu w IX Małopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych. Zespół przygotował p. mgr Andrzej Ruciński. Serdecznie gratulujemy!


Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content