W minionym tygodniu w szkołach odbyły się uroczyste apele z okazji 232 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Pracy oraz Flagi Państwowej. Z tej okazji zorganizowano również konkursy plastyczne i historyczne, dzięki czemu uczniowie jeszcze bardziej zapamiętali ważne daty i wydarzenia historyczne związane ze świętami majowymi. W ostatnim czasie dzieci i młodzież poznała również zasady dbania o nasze środowisko, a to wszystko za sprawą Światowego Dnia Ziemi, który miał miejsce końcem kwietnia. Z tej okazji szkoły zorganizowały akcje sprzątania okolicy, konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej, apele oraz pokazy ekologicznej mody.
Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.
Szkoła Podstawowa w Bilczycach
W piątek 28 kwietnia 2023 roku w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji świąt Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Pracy oraz Święta Flagi Państwowej. Uczniowie z klas III i IV zapoznali zebranych z ważnymi wydarzeniami związanymi z majowymi świętami oraz zaprezentowali wiersze patriotyczne. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru oraz taniec krakowiaka zaprezentowany przez dzieci z zerówki. W tym dniu odbył się również konkurs wiedzy o Polsce. Uczniowie odpowiadali na pytania w dwóch grupach: klasy I-III i IV-VIII. Pytania dotyczyły symboli narodowych, biografii sławnych Polaków, przeszłych i współczesnych wydarzeń związanych z historią naszego kraju oraz geografii Polski. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.
21 kwietnia uczniowie wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Polski” 2023, która odbyła się na terenie całego kraju. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. W ramach akcji na lekcjach różnych przedmiotów dzieci uczyły się segregowania śmieci, wykonywały plakaty i gry komputerowe, śpiewały piosenkę „Świat woła o pomoc”, pisały „Listy dla Ziemi”, sprzątały teren wokół szkoły, a także okolice Bilczyc. Uczniowie klas młodszych spotkali z autorką książki pt. „Stach i śmieci” Moniką Borkowską – Szmit.
Uczniowie klasy II a świętowali 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia z ust dzieci zabrzmiały pieśni patriotyczne, a także strój miał wyjątkowy odświętny charakter. Oczywiście nie mogło zabraknąć flagi Polski na piersi i chorągiewki narodowej.
24 kwietnia, uczniowie klas I-III uczestniczyli w autorskim spotkaniu z Panią Moniką Borkowską-Szmit, która zaciekawiła dzieci wątkami z książki detektywistycznej pt. „Stach i śmieci”. Pani Anna Osielczak, Ekodoradca z Urzędu Gminy, przeprowadziła warsztaty ekologiczne. W swoim wystąpieniu poruszała tematy ekologiczne, w tym zagadnienia związane z zanieczyszczeniem powietrza, segregacją śmieci czy problemem dzikich wysypisk. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadając na pytania, jak również je formułując. Na zakończenie warsztatów, wszyscy otrzymali zeszyty zadań związane z ochroną powietrza „Czyste powietrze w Gdowie. Każdy to powie!”
Przedszkole Samorządowe w Gdowie
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. W tym tygodniu dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki poznały zasady segregacji śmieci, wspólnie wykonały plakat z okazji tego święta oraz tradycyjnie uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji, by posprzątać „Dolinę Raby”. Przedszkolaki otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom, jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.
Delegacja pracowników i dzieci z Samorządowego Żłobka w Gdowie wzięła udział w gminnych obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gdowie, o której więcej pisaliśmy TUTAJ.
Szkoła Podstawowa w Jaroszówce
28.04.2023 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas której uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne, wysłuchali prezentacji, a na koniec wzięli udział w konkursie. Najmłodsze dzieci zabrały ze sobą flagi, aby dalej świętować wspólnie ze swoimi rodzinami.
Szkoła świętowała w ostatnim czasie również Dzień Ziemi. Uczniowie musieli zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami. Musieli odgadnąć trudne zagadki, ułożyć puzzle, a także rozwiązać zadania przyrodnicze. Na zakończenie dzieci udały się na spacer, aby posprzątać okolice szkoły. Podczas wędrówki udało im się odnaleźć piękne oznaki wiosny – pierwsze kwiaty.
Szkoła Podstawowa w Książnicach
W coroczny kalendarz szkoły wpisany jest apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z tej okazji klasa V przygotowała montaż słowno-muzyczny.
Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791 r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja.
Szkoła Podstawowa w Marszowicach
Szkoła dołączyła do akcji i znalazła się na mapie Polski różowych skrzyneczek. Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowej skrzyneczce znajdują się darmowe podpaski i wkładki higieniczne.
Działamy zgodnie z zasadą fundacji: Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!
28 kwietnia 2023 r. odbył się w szkole uroczysty apel z okazji Świąt Majowych. W apelu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie w czasie montażu słowno – muzycznego uczniowie klas: V i VII przybliżyli zebranym informacje na temat ważnych majowych świąt i rocznic.
- 1 Maja Międzynarodowy Dzień Pracy oraz rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
- 2 Maja Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.
- 3 Maja Rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.)
- 8 Maja Rocznica zakończenia II wojny światowej.
- 26 Maja Dzień Matki
Szkoła wzięła aktywny udział w piątej edycji akcji #SprzątamydlaPolski, zainicjowanej przez stowarzyszenie ,,Dla Polski”. Akcja polegała na zorganizowanym oczyszczeniu terenów zielonych z niepożądanych śmieci i odpadów.
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi. Obchody tego wyjątkowego święta zapoczątkowano w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a celem stało się upowszechnianie problemów współczesnej ekologii, inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Dzień ten jest swego rodzaju manifestem i wołaniem o to, by dbać i chronić naszą piękną planetę. W naszej szkole odbyło się dziś sprzątanie najbliższej okolicy, w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątamy dla Polski”, oraz apel, podczas którego uczestniczyliśmy w pokazie mody ekologicznej, mogliśmy również zobaczyć niezwykle stylowe maski teatralne, a wszystko to wykonane z materiałów wtórnych. Później przenieśliśmy się do królestwa, gdzie poddanymi byli m.in. bateria, butelka plastikowa, które to nie wiedziały, co mają ze sobą zrobić, więc król ustanowił specjalny dekret o segregacji tych przedmiotów. Na koniec zabrzmiała piosenka ekologiczna z akompaniamentem instrumentów recyklingowych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z apelu, który odbył się z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi. Nagranie filmu – Franek Włodek, Montaż – Antoni Zając.
Szkoła Podstawowa w Pierzchowie
W ostatnim tygodniu w szkole miał miejsce apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas którego cała społeczność szkolna przybrała barwy narodowe oraz odśpiewała Hymn Polski. Również przedszkolaki z Nieznanowic świętowały. Podczas zajęć poznały najważniejsze święta narodowe i historię swojej ojczyzny.
20 kwietnia przedszkolaki z Pierzchowa i Nieznanowic aktywnie uczestniczy w obchodach Święta Ziemi. Poprzez dyskusje i prezentacje multimedialne poznały najważniejsze zagadnienia związane z ekologią. W grupach wykonały plakaty dotyczące dbania o naszą planetę, a także uczestniczyły w uroczystym pochodzie promującym zachowania proekologiczne. Dzień Ziemi obchodziła też Szkoła Podstawowa z Pierzchowa. Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił szkolny konkurs na najładniejszą klasową gazetkę związaną właśnie z tym świętem. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością oraz pomysłowością, a dzięki temu jeszcze dogłębniej poznały temat dbania o środowisko i naszą planetę. 28 maja ogłoszono wyniki:
- klasy 1-4
- I miejsce – klasa II
- II miejsce – klasa III
- III miejsce – klasy I i IV
- klasy 5-8
- I miejsce – klasa VII
- II miejsce – klasa Va
- III miejsce – klasy Vb, VI i VIII
Specjalne wyróżnienie otrzymały oddziały przedszkolne z Pierzchowa oraz Nieznanowic. Gratulujemy!
Szkoła Podstawowa w Szczytnikach
W związku z majowymi świętami, w tym rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, szkoła zorganizowała DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ w klasach I-III. Odbył się piękny przemarsz w barwach narodowych, a także powstały pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie z pewnością zapamiętają ten wyjątkowy dzień i wydarzenia z nim związane.
Szkoła Podstawowa w Wiatowicach
28 kwietnia 2023 r. społeczność szkoły w podniosłej, patriotycznej atmosferze uczciła Święto Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali uroczystą akademię, podczas której przybliżyli zgromadzonym wydarzenia historyczne związane z uchwaleniem pierwszej polskiej konstytucji.
Z okazji Dnia Ziemi w szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Gminy Gdów panem Tomaszem Miszczykiem i panią Anną Serafin, którzy w ciekawy sposób przybliżyli dzieciom z klas 0 – III problematykę ochrony środowiska. Dzieci najpierw oglądały film na ten temat, a potem sprawdzały swoją wiedzę poprzez sortowanie śmieci oraz udział w turnieju „Koło fortuny”. Następnie wszyscy uczniowie obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane przez koleżanki i kolegów z klas II – III i wyruszyli w teren w ramach akcji „Posprzątajmy naszą miejscowość”.
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”- Jan Paweł II. 3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Pamiętając o historii narodu polskiego, wychodząc naprzeciw słowom Jana Pawła II, uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali uroczystą akademię, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
22 kwietnia szkoła obchodziła Światowy Dzień Ziemi, któremu w tym roku towarzyszyło hasło przewodnie „Zainwestuj w naszą Planetę”. Była to świetna okazja, by promować ekologię poprzez organizację różnego rodzaju akcji społecznych, dlatego też uczniowie tego dnia uczyli się jak dbać o naszą planetę poprzez sadzenie drzew i poszło im to całkiem nieźle.
Szkoła Podstawowa w Zręczycach
W minionym tygodniu w szkole odbył się uroczysty apel z okazji 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas którego odśpiewano Hymn Polski, a także przypomniano najważniejsze wydarzenia historyczne związane ze świętami majowymi. Uczniowie zadbali o piękne stroje, nie mogło zabraknąć również barw narodowych.
Szkoła walczy o wyposażenie ekopracowni – odnawialne źródła energii o wartości 75.000,- zł, które można uzyskać z WFOŚiGW w Krakowie. Z tej okazji powstał film. Realizacja filmu: Państwo Agata Mazurek De Ville i Paweł De Ville – Rodzice Wandy (kl. V „b”) i Maurycego (kl. III). W filmie wystąpili: Wanda De Ville, Jakub Chwajoł i uczniowie kl. II „a”
Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.