Z życia szkół…

W ostatnich 2 tygodniach szkoły rozpoczęły przygotowania do wiosny oraz zbliżających się świąt wielkanocnych. Uroczyście obchodzono pierwszy Dzień Wiosny, chyba już tradycyjnie bez plecaka. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w tym zadaniu! Odbyły się różne warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych, palm wielkanocnych, a także poznawania lokalnej tradycji. Miały również miejsce niecodziennie lekcje z eksperymentami historii, wycieczki w ciekawe miejsca, sportowe rozgrywki i ciekawe konkursy, a co za tym idzie sukcesy i nagrody! Nie zabrakło również akcji charytatywnych podczas Kiermaszu Świątecznego – uczniowie i ich rodzice po raz kolejny pokazali, iż mają ogromne serca!

Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.


Szkoła Podstawowa w Bilczycach

W minionym tygodniu cała społeczność szkolna obchodziła Dzień Wiosny. Dzieci z oddziału przedszkolnego na pożegnanie zimy „topiły” marzannę. Przedszkolaki rozpoczęły marsz ku wiośnie, w pięknie pokolorowanych w wiosenne barwy podkoszulkach, oczywiście z kukłą marzanny na honorowym miejscu. Dzieci dokonały symbolicznego utopienia symbolu zimy, po czym z wielkim uśmiechem wróciły do szkoły. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej wzięły udział w przeglądzie „Mini Playback Show”, podczas którego zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie. Profesjonalne jury oceniło i wyłoniło zwycięzców. Tego dnia wybrano także Miss i Mistera Wiosny.

 29 kwietnia 2023 r. klasa IV uczestniczyła w wycieczce do magicznego miejsca w Krakowie, gdzie dzieją się rzeczy niesamowite. Fabryka Charliego to miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego, na temat tego, co uwielbiają mali i duzi, młodsi i starsi… Chodzi oczywiście o CZEKOLADĘ!!!  Uczniowie mogli poznać czekoladową mapę świata, zobaczyć jedyny w Polsce owoc kakaowca oraz obejrzeć film edukacyjny o produkcji czekolady i plantacji kakaowca. Odpowiednio przygotowani do pracy – w fartuszku, nakryciu głowy i rękawiczkach – z ogromnym zapałem uczniowie zabrali się do wykonania własnych czekoladek i pralinek, które następnie udekorowali różnego rodzaju bakaliami.  Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał czekoladowe upominek.


Szkoła Podstawowa w Gdowie

Maja Wilkosz (VIII b) oraz Olivier Pakuła (VIII a) ze SP w Gdowie uzyskali wysokie miejsca w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Maja otrzymała tytuł laureata w „Małopolskim Konkursie Języka Polskiego”, została jedną z 15 (!) osób nagrodzonych w województwie małopolskim i zagwarantowała sobie zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz pierwszeństwo w rekrutacji do szkoły średniej.  Konkurs organizowany przez krakowskie kuratorium był wieloetapowy, aby dostać się ścisłego finału, Maja musiała wykazać się dojrzałością i krytycyzmem w formułowaniu sądów, praktyczną znajomością redagowania krótkich i dłuższych form wypowiedzi pisemnych, wiedzą i umiejętnościami szeroko wykraczającymi poza podstawę programową z języka polskiego oraz znajomością i umiejętnością interpretacji 24 lektur konkursowych. Natomiast Olivier otrzymał tytuł finalisty w Małopolskim Konkursie Historycznym, tym samym zagwarantował sobie 7 punktów w rekrutacji do szkoły średniej.  Konkurs historyczny składał się z wielu etapów, podczas których należało wykazać się ogromną wiedzą, często wykraczającą poza podstawę programową dla szkół podstawowych. Gratulujemy!

Szkoła wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „Na Ratunek Ziemi”, którego tematem w tym roku był „Klimat”. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy przyrodniczej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów oraz uwrażliwianie na piękno otaczającego świata. W ramach zmagań konkursowych uczestnicy brali udział w turnieju wiedzy i konkursie plastycznym o zasięgu wojewódzkim oraz konkursie fotograficznym o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie zdobyli dwa I miejsca i jedno III:

  • Turniej wiedzy w kategorii klas IV -VI – Gabriel Kubit z klasy Vb – I miejsce.
  • Prace plastyczne – Igor Bartosz z klasy Vb – I miejscem.
  • Prace fotograficzne – Nadia Mazur z klasy VIb – III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Szkoła Podstawowa w Jaroszówce

Szkoła obchodziła Pierwszy Dzień Wiosny bez plecaka. Został również zorganizowany Festiwal Talentów. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Plecaki zamieniły się na klatki na zwierzęta, pufy, poszewki, wózki, a nawet oponę! Podczas Festiwalu Talentów okazało się, że szkoła jest pełna utalentowanych dzieci. Znalazły się talenty malarskie, muzyczne, sportowe, kulinarne i wiele innych.

W szkole odbyły się warsztaty edukacyjne. Uczniowie mieli okazję między innymi zbudować most Leonarda da Vinci, spróbować jak pisało się dawną prasą drukarską oraz zobaczyć jak działają elektrownie wiatrowe. Na tym nie koniec, szkoła planuje drugą część warsztatów, podczas których uczniowie będą sami tworzyć modele.


Szkoła Podstawowa w Książnicach

21 marca szkoła świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował apel, podczas którego odbył się quiz wiedzy o wiośnie i szkole. Jako pierwsi swoją wiedzę mieli okazje sprawdzić uczniowie klas 0-III. Pytania okazały się nie lada wyzwaniem.  Najlepiej poradziła sobie z nimi klasa II , która zajęła pierwsze miejsce. Następnie odbył się quiz dla uczniów klas IV-VIII. Rywalizacja była zacięta i ostatecznie po dogrywce zwyciężyła klasa VI. W dalszej części apelu odbył się pokaz mody wiosennej i szalonych fryzur oraz prezentacja nosideł, które w tym dniu zastąpiły plecaki. Jak się okazało pomysłowość i kreatywność uczniów w przygotowaniu wiosennych przebrań oraz alternatywnych „tornistrów” nie zna granic. Wszyscy uczestnicy pokazu mody otrzymali drobny upominek, a zwycięzcy quizów nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

1 kwietnia uczniowie SP w Książnicach wzięli udział w Wiosennym sprzątaniu zorganizowanym przez Pana Sołtysa Książnic, Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Gminy Gdów, KGW w Książnicach, OSP w Książnicach oraz Stowarzyszenie Książnice nad Rabą. Uczniowie dali piękny przykład dzieciom, młodzieży, a przede wszystkim dorosłym, jak warto dbać o miejsce, w którym mieszkamy, uczymy się i dorastamy. Gratulujemy podstawy!


Szkoła Podstawowa w Niegowici

23 marca 2023 r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę na „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu. Warsztaty były realizowane pod hasłem: Wielkanoc z jajem!  Wielkanoc to szczególny czas odrodzenia. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się między innymi o: wielkanocnych zwyczajach, o symbolice potraw świątecznych, o Triduum Paschalnym. Nie obyło się także bez gier i zabaw! Dzieci poszukiwały czekoladowych jajek, zrobiły własną  pamiątkę z wycieczki, brały udział w wyścigu z jajkiem, wykonywały doświadczenia z jajkiem i poznały ciekawostki na jego temat. Na koniec dzieci wzięły udział w przejażdżce konnej pod okiem instruktora.

Wiosna zawitała w progach niegowickiej szkoły! Tego dnia było kolorowo i wesoło. Brać uczniowska została poproszona o przyjście do szkoły w ciekawym przebraniu. Wszyscy mieli także za zadanie przynieść podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, ale bez używania plecaków. Większość uczniów wykazała się dużą pomysłowością. Zamiast plecaków pojawiły się taczki, szuflady, klatki, doniczki, poduszki, a nawet opony samochodowe. Klasa VI, której uczniowie wykazali się największą kreatywnością, zdobyła pierwsze miejsce.


Szkoła Podstawowa w Pierzchowie 

Jak co roku, 21 marca przedszkolaki powitały długo wyczekiwana wiosnę. Z tej okazji dzieci z Nieznanowic i SP Pierzchów założyły zielone ubranka, wykonały kolorowy gaik oraz przywitały nową porę roku radosna piosenką. Natomiast przedszkolaki z Pierzchowa przyszły ubrane w kolorach wiosny. Tego dnia dowiedziały się o tradycji żegnania zimy (topienie Marzanny), powitały wiosnę, zaśpiewały piosenki i wspólnie wykonały plakat „Pani Wiosny”.

Uczniowie klasy Va przenieśli się w czasie do epoki średniowiecza, aby przy zastawionym stole poczuć dworski klimat i dowiedzieć się, jak wyglądało przyjęcie cesarza Ottona przez Bolesława Chrobrego w roku 1000. Dzieci pięknie przygotowały się do lekcji – zadbały o odpowiednie stroje i smaczne dania! Ach cóż to musiała być za uczta!


Szkoła Podstawowa w Szczytnikach

W czwartek 23 marca 2023 r. w Pierzchowie odbyły się zawody rejonowe (półfinał wojewódzki) w tenisie stołowym drużynowym dziewcząt i chłopców. Wzięły w nich udział najlepsze szkoły wyłonione na podstawie uzyskanych wyników w zawodach powiatowych (z powiatu wielickiego, krakowskiego, bocheńskiego, proszowickiego i miechowskiego). W zawodach dziewcząt wzięło udział 6 szkół, w tym SP Szczytniki, zajmując ostatecznie 4 miejsce. W zawodach chłopców wzięło udział 8 szkół, a wśród uczniów znalazło się kilku doskonałych zawodników. Chłopcy ze szkoły w Szczytnikach okazali się najlepsi, zwyciężając w finale ze SP Podłęże 3:1, zapewniając sobie udział w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w drugiej połowie kwietnia w Nowym Targu. Serdecznie gratulujemy.

29 marca 2023 r. rozstrzygnięto konkurs na palmę wielkanocną.  Jury w składzie: p. Łukasz Jedynak, p. J. Wcisło-Turecka, p. Małgorzata Wcisło i p. dyrektor Marcin Korbut mieli trudne zadanie, gdyż do konkursu zgłoszono aż 31 palm. Pojawiły się bardzo tradycyjne palmy, nawiązujące do lokalnej tradycji, a także te nawiązujące do Jerozolimy. Nie zabrakło też innowacyjnych pomysłów. Jury najwyżej oceniło 3 palmy: I miejsce: Bartłomiej Wcisło, kl. 4, II miejsce: Julia Dudek, kl. 6, III miejsce: Milan Kuczko, kl. 7. Gratulujemy.

 
 

Szkoła Podstawowa w Wiatowicach

Czwartek 23 marca był dla szkoły dniem wyjątkowym, ponieważ uroczyście obchodzili Dzień Patrona – Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą przygotowali spektakl „Pogadajmy z historią”. W niezwykły, humorystyczny sposób ósmoklasiści przybliżyli postać szkoły i bohatera narodowego. Każda klasa wykonała również plakat poświęcony patronowi. Następnie uczniowie wybrali się do dworku w Wiatowicach, by złożyć kwiaty w miejscu, w którym przebywał Tadeusz Kościuszko, zanim wyruszył ogłosić powstanie. Po powrocie nadszedł czas na drugą cześć atrakcji. Miała miejsce gra terenowa „Śladami Tadeusza Kościuszki” oraz konkurs wiedzy o patronie w aplikacji Kahoot.

Społeczność szkolna przywitała Wiosnę w kwiecistych kapeluszach i skarpetkach nie do pary. 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego symbolem są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego, jakiego doświadczają osoby z zespołem Downa. Dzięki takiej akcji dzieci i młodzież uczą się świadomości i równości dla wszystkich.


Szkoła Podstawowa w Winiarach

W okresie przed Niedzielą Palmową w trosce o zachowanie i pielęgnowanie tradycji ludowej, w szkole przy współpracy z Członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Winiarach odbyły się warsztaty robienia palm wielkanocnych. Zajęcia miały charakter praktyczny, adresowane były do chętnych uczniów i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Panie z KGW przybliżyły symbolikę palm wielkanocnych oraz zaprezentowały swoje umiejętności, inspirując tym samym uczestników do własnoręcznego wykonania kwiatów z bibuły oraz dobierania i łączenia wybranych materiałów i ozdób, co w efekcie pozwoliło zachwycać się pięknymi wytworami pracy. Wielkanocne warsztaty wywołały u uczniów poczucie sprawstwa i zadowolenia. Na twarzach wszystkich uczestników zagościły promienne uśmiechy, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

W marcu rozegrane zostały zawody etapu gminnego we współzawodnictwie sportowym na poziomie rozgrywek  sportu szkolnego Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Pierwsze rozgrywki odbyły się w ramach Igrzysk Dzieci mini piłki ręcznej dziewcząt w dniu 14 marca, dziewczyny zajęły III miejsce na 9 startujących drużyn. 28 marca miały możliwość reprezentowania szkoły na zawodach rangi powiatowej, gdzie wywalczyły w V miejsce. Rozgrywki chłopców w ramach Igrzysk dzieci  odbyły się 20 marca, a Igrzysk Młodzieży Szkolnej  23 marca na Hali w  Gdowie . Obie drużyny zajęły III miejsce w grupie. W rozgrywkach udział wzięło 10 i 9  drużyn z Gminy.

 


Szkoła Podstawowa w Zręczycach

30.03 marca w klasie „0” odbyły się zajęcia, podczas których dzieci uczyły się robić palmy wielkanocne. Warsztaty poprowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stryszowej.  Uczniowie dowiedzieli się, że palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Niedziela Palmowa przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Właśnie na tydzień przed świętami wierni idą poświecić palmy do Kościoła. Współcześnie palma jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracji. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Wykonane palmy były piękne i różnorodne.

30.03.2023 r. w budynku szkoły odbyła się wywiadówka, podczas której miał miejsce również Kiermasz Świąteczny, który zorganizowała szkoła wspólnie z Radą Rodziców. Dochód (razem ze środkami zebranymi podczas Jasełek tj. 5.649,- zł) zostanie przeznaczony na zakup rolet wewnętrznych na okna sali gimnastycznej. Podczas Kiermaszu można było kupić wykonane przez dzieci ozdoby świąteczne, upieczone przez Rodziców ciasta, bigos świąteczny w słoikach, chleb wiejski i smalec. Zebrano 10.391,20 zł.


Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content