Z życia szkół…

W minionym tygodniu szkoły rozpoczęły przygotowania do wiosny oraz zbliżających się świąt wielkanocnych. Odbyły się różne warsztaty wykonywania ozdób, sadzenia roślinek, a także niecodziennie lekcje z eksperymentami. Miały miejsce kolejne wycieczki w ciekawe miejsca i sukcesy w wygranych konkursach, głównie sportowych, ale nie tylko. Nie zabrakło również akcji charytatywnych, uczniowie po raz kolejny pokazali, iż mają ogromne serca!

Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.


Szkoła Podstawowa w Bilczycach

Dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły wiosenne przebudzenie, zakładając ogródek na parapecie. Przedszkolaki, z dużym zaangażowaniem sadziły kwiaty tj. hiacynty, żonkile, sadziły cebulę dymkę, wysiewały owies i rzeżuchę. Ponadto założyły hodowlę fasoli. Dzięki codziennej obserwacji dzieci będą mogły przekonać się, jaki jest cykl rozwoju roślin oraz jak ważna jest ich codzienna pielęgnacja. Wiosnę czuć już w powietrzu!


Szkoła Podstawowa w Gdowie

Uczniowie należący do Klubu Sportowego Szachownica wzięli udział w Turnieju Szachowy pn. „Gramy dla Zosi i Rafała”, którzy chorują na ciężką i przewlekłą chorobę autoimmunologiczną cukrzycę typu 1. Celem turnieju było zebranie możliwie jak największej ilości pieniędzy, aby pomóc rodzicom Zosi i Rafała zakupić niezbędny sprzęt, który pozwoli dzieciom normalnie funkcjonować. Blisko 150 szachistów przyjechało do Kłaja, aby zagrać i wesprzeć tamtejszych uczniów. Zebrano: 10101,92 zł.


Szkoła Podstawowa w Jaroszówce

W czwartek uczniowie klas młodszych odwiedzili Kuter Port Nieznanowice, gdzie zwiedzili makietę kolejową. Po wystawie oprowadzali uczniów prawdziwi pasjonaci. Dzieci mogły zabawić się w motorniczego, podziwiać piękną makietę, a także uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Na koniec maluchy zjadły pyszny obiad. Piękna pogoda pozwoliła też na spacer.

 

Szkoła Podstawowa w Książnicach

Uczniowie klas 4-7 podczas lekcji plastyki zapoznali się z techniką malowania na tkaninach. W ramach lekcji uczniowie mieli możliwość ozdobienia i pomalowania własnej Eko-torby. Do dyspozycji dzieci były bawełniane torby, konturówki i pastele do tkanin. Każda torba wykonana została według indywidualnego pomysłu ucznia i na pewno będzie wykorzystywana podczas codziennych zakupów. Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzieli się, w jaki  bezpośredni sposób mogą wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego.


Szkoła Podstawowa w Marszowicach

16 marca 2023 r. uczniowie klas IV-V uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych związanych z okresem Wielkanocnym. Podczas wycieczki poznali historię i techniki wykonywania ozdób wielkanocnych. Każdy uczestnik zaprojektował i wykonał swoją palmę, a także pisankę. Po takich warsztatach uczniowie są świetnie przygotowani na zbliżające się święta.


Szkoła Podstawowa w Niegowici

Grywalizacja sposobem na matematykę. W SP w Niegowici uczniowie sprawdzali na lekcji matematyki, czy gra może być sposobem na naukę matematyki. Młodzież pracując w grupach, stworzyła gry planszowe dotyczące wyrażeń algebraicznych, które z dumą prezentowała przed całą klasą. Każdy mógł spróbować swoich sił w poszczególnych grach, a przez to sprawdzić swoją wiedzę matematyczną. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę!


 

20 marca w hali sportowej w Gdowie odbyły się gminne zawody w piłce ręcznej dla chłopców, podczas których drużyna z Pierzchowa wywalczyła 3. miejsce. Gratulujemy!

 

Szkoła Podstawowa w Szczytnikach

16 marca 2023 r. uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę do jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski – Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.

„Uczniowie w pełnym skupieniu i powadze zwiedzali Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które powstało na terenie Auschwitz i Auschwitz II – Birkenau po II wojnie światowej, ekspozycja ukazuje wymiar ludzkiego okrucieństwa, ludzi umierających bez prawa do godności. Ogromny obszar, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami – bezmiar upodlenia, okrucieństwa i zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi.” – relacjonuje szkoła.

Pod opieką przewodnika uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na uczniach. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny.


Szkoła Podstawowa w Wiatowicach

W szkole odbył się Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „Na ratunek Ziemi”. Uczniowie na etapie szkolnym wzięli udział w Turnieju wiedzy, konkursie plastycznym, a także literackim. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw  prozdrowotnych  uczestników. Tematem tegorocznej edycji jest klimat. Szczegółowe wyniki-KLIKNIJ TUTAJ.  Gratulujemy zwycięzcom.


Szkoła Podstawowa w Winiarach

W mijającym tygodniu klasa I miała możliwość poeksperymentować z wodą. Na zajęciach uczniowie sprawdzali, czy wszystkie substancje rozpuszczają się w wodzie, i co ma wpływ na szybkość rozpuszczania się. Do wody ciepłej i zimnej dodano sól, cukier oraz barwnik spożywczy – doświadczenia te nie zaskoczyły zbytnio swoimi wynikami. Najciekawszym elementem naszych zajęć była próba zmieszania  wody z olejem, a następnie dodania jeszcze kilku kropel płynu do mycia naczyń. Po tych doświadczeniach uczniowie wiedzą, że olej nie zmiesza się z wodą.


Szkoła Podstawowa w Zręczycach

Szkoła Podstawowa w Zręczycach okazała się najlepsza w gminnej rywalizacji w piłce ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci z klas V – VI. W finale dziewczęta ze Zręczyc pokonały rywalki z Gdowa 3:0. W walce o III miejsce SP Winiary pokonała SP Szczytniki. Uczennice do zawodów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: p. mgr Anna Pilch i p. mgr Michał Kozaczyński. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content