Z życia szkół…

Zapraszamy na kolejny przegląd wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy. Wiele szkół odwiedziło pobliskie cmentarze w celu wspomnienia tych zmarłych, a także zadumy, rozmowy o szacunku i pamięci do tradycji. Dzięki takim lekcjom uczniowie poznali historię oraz zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych, a także zrobili porządki na grobach poległych i zapomnianych. W minionym tygodniu odbyło się również wiele wycieczek szkolnych, kolejne pasowania uczniów klas pierwszych oraz udział szkół w akcji międzynarodowego czytania. Zapraszamy do przeglądu wybranych wydarzeń.

 

Szkoła Podstawowa w Gdowie

Młodzież ze Szkoły Podstawowej odwiedziła Cmentarz w Gdowie oraz posprzątała żołnierskie groby, Kopiec Powstańców, a także zapaliła znicze  poległym. To piękny gest ze strony uczniów i świadectwo oddania szacunku poległym za naród. Warto zaznaczyć, że w  ostatnim czasie na Cmentarzu w Gdowie przeprowadzono prace konserwatorskie krzyża na postumencie na cmentarzu wojennym w pobliżu Kopca.

„Austriacki cmentarz wojenny nr 375 z okresu I Wojny Światowej  został założony w 1916 roku,  pochowanych jest na nim  11 żołnierzy armii austriackiej oraz jeden z armii rosyjskiej (tuż obok znajduje się cmentarzyk z okresu II Wojny Światowej, w którym zostało pochowanych ośmiu żołnierzy W.P. oraz sześć osób cywilnych). Prace konserwatorskie  zostały sfinansowane z programu „Małopolska Pamięta-zachowanie miejsc pamięci narodowej” w wysokości 12 tys. zł, a pozostała kwota -18 tys. złotych została pokryta z budżetu Gminy Gdów.”-informuje GMINA GDÓW.

 

Szkoła Podstawowa w Książnicach

26 października odbyło się kolejne spotkanie pn. „Mobilne Laboratorium Dziedzictwa”. W ramach zajęć uczniowie klasy VI przygotowali  na korytarzu szkolnym wystawę, dzięki której można było przenieść się w czasie i zobaczyć m.in. z jakich książek kiedyś uczyły się najmłodsze dzieci, obejrzeć sztućce, którymi niegdyś jedzono posiłki, zobaczyć świadectwa otrzymywane przez uczniów, a także książkę kucharską sprzed kilkudziesięciu lat.

 

27 października w SP w Książnicach odbyło się uroczystość Ślubowania na sztandar szkoły oraz Pasowanie Uczniów z klas pierwszych. Dyrektor Szkoły Mateusz Dylawerski wykonał symboliczny gest pasowania za pomocą czerwonego ołówka. Dla pierwszoklasistów był to niezwykły dzień, do którego przygotowywali się od początku roku szkolnego. Zaprezentowano pokaz artystyczny pełen wierszyków, piosenek i układów tanecznych. Rada rodziców skierowała serdeczne życzenia dla uczniów, a także obdarowała ich prezentami i smakołykami. To był dzień pełen wrażeń i atrakcji. Życzymy powodzenia w nowej szkole!

 

Szkoła Podstawowa w Jaroszówce

27 października 2022 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jaroszówce wzięli  udział w 25 Edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, której przyświecał cytat pochodzący z dzieła Juliusza Słowackiego: „Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba…”

Na targach młodzi czytelnicy mogli poznać i zakupić nowości pochodzące z różnych wydawnictw, a także potkali się z autorami książek m.in. z „Nelą Małą Reporterką”, która pierwszą książkę wydała w wieku 8 lat. Obecnie znana jest głównie z książek i filmów podróżniczych.

Szkoła otrzymała oficjalne podziękowania za udział w akcji charytatywnej „Dzień Piżamy-Obudź w sobie Anioła” organizowany przez Fundacje „Gdy Liczy się Czas”. Zebrano 450 zł na rzecz onkologicznie chorych dzieci. Gratulujemy wolontariuszom i szkole!

 

Szkoła Podstawowa w Niegowici

26 października uczniowie ze szkoły wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Celem wydarzenia była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Wyniki będą znane dopiero w grudniu.

27 października klasa II ze Szkoły Podstawowej w Niegowici wybrała się na wycieczkę integracyjną do Krainy klocków LEGO. Ta edukacyjna sala zabaw „AleKlocki” w Myślenicach dostarczyła uczniom niesamowitych wrażeń, co widać na załączonych zdjęciach.

 

 

Szkoła Podstawowa w Marszowicach

26 października 2022 r. harcerze ze Szkoły Podstawowej w Marszowicach wzięli udział w twórczych zajęciach, podczas których każdy uczestnik  wyciął własnoręcznie lampion z dyni. Efekty są niesamowite i ciekawe, a każda dynia jest teraz wyjątkowa- sami zobaczcie!

 

Szkoła Podstawowa w Pierzchowie

W Szkole Podstawowej w Pierzchowie odbyła się uroczystość Ślubowania Uczniów z klas pierwszych. Oczywiście nie zabrakło symbolicznego gestu pasowania za pomocą ołówka. Dla pierwszoklasistów był to dzień niezwykły i pełen atrakcji, występów artystycznych, a także serdecznych życzeń. My również życzmy powodzenia w nowej szkole!

27.10.2022 r. uczniowie klasy 7 wzięli udział w zwiedzaniu Krakowa zorganizowanego w ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Podróże małe i duże”. Podczas wycieczki młodzież odwiedziła Katedrę Wawelską świętych Wacława i Stanisława, gdzie koronowano niemal wszystkich królów; dzwonnicę, gdzie mogli dotknąć serca Dzwonu Zygmunta i zobaczyć piękną panoramę Krakowa; grobowce królów i najwybitniejszych Polaków; legendarnego smoka, a także Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice i Ratusz.

Szkoła Podstawowa w Winiarach

 
 

Szkoła Podstawowa w Zręczycach

Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Zręczycach wzięły udział w imprezie pn. Hubertus, która została zorganizowana przez właścicieli stadniny dla uczęszczających tam jeźdźców i zajęły aż 3 miejsca na podium:

  • 2 miejsce w grupie początkującej zajęła Maja Maciuszek,
  • 2 miejsce w grupie zaawansowanej  zajęła Alicja Wiśniowska,
  • 3 miejsce w grupie zaawansowanej  zajęła Antonina Łaciak.

Gratulujemy wygranej!

Szkoła zakończyła realizację projektu edukacyjnego pn. „Drzewo”, dzięki której przedszkolaki dowiedziały się wszystkiego na temat DRZEWA – poznały budowę drzewa, rodzaje drzew, dowiedziały się jak policzyć wiek, a także poznały jego mieszkańców. Dzieci miały mnóstwo zabawy, wykonały zabawki drewniane i przybory kuchenne, powstały prace plastyczne oraz kącik tematyczny. Na koniec wspólnie posadzono jodłę i uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.

 

Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content