Z życia szkół…

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydrzeń z życia szkół i przedszkoli…

 

Przedszkole Samorządowe w Gdowie

W związku z Tygodniem Regionalnym w przedszkolu nie mogło zabraknąć regionalnej muzyki. W czwartek  przed dziećmi wystąpiła Kapela Gdowianie.  Usłyszeliśmy kilka melodii z okolic Gdowa. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają i jak nazywają się instrumenty grające tradycyjnie w kapeli. W słowach piosenek pojawił się i „ptosek” i „kukułecka”, co w połączeniu z piękną pogodą za oknem wprowadziło nas w wiosenny nastrój. W składzie kapeli wystąpili: heligonka – pan Jan Nowak, trąbka – pan Józef Sitko, skrzypce – pani Asia Pudlik,
śpiew – pan Władysław Cebula. Muzykantom bardzo dziękujemy za piękny występ!

Dzieci z naszego przedszkola gościły także panią Teresę Kaczmarczyk – Prezesa „Stowarzyszenia Historia i Tradycja”. Przedszkolaki miały okazję przeżyć prawdziwą lekcję historii. Po powitaniu gościa dzieci poznały niezwykle ciekawą, gdowską historię o królu Warneńczyku. Następnie  Pani  Teresa przedstawiła dzieciom symboliczne miejsca naszej gminy. Krótki, rzeczowy komentarz pozwolił dzieciom zapamiętać najważniejsze fakty historyczne dotyczące naszej miejscowości i gminy. Po prezentacji nastąpił czas na pytania i dzielenie się wiedzą. Dzieci chętnie słuchały opowiadań Pani Teresy, która  doskonale potrafiła rozbudzić w nich ciekawość. Niespodzianką były wiersze, które Pani Teresa przygotowała specjalnie na spotkanie z przedszkolakami oraz prezenty dla nich –  pamiątkowe pocztówki przedstawiające gminę Gdów.

 

W ubiegły wtorek Wesołe Żabki i Jeżyki wybrały się z wizytą do Kościoła Parafialnego w Gdowie.  Na początku zajrzeliśmy na chór, gdzie pan organista – Daniel Oleś pokazał nam jak brzmią organy kościelne, a następnie każdy przedszkolak mógł usiąść i na nich zagrać. Po wizycie na chórze przeszliśmy pospacerować i pooglądać wnętrze naszego Kościoła. Dzieci mogły podziwiać ołtarz, a w nim łaskami słynący obraz Matki Bożej Gdowskiej. Przedszkolaki dowiedziały się również co to jest ambona i chrzcielnica. Wszystkie przedszkolaki mogły przejść przez tajemnicze wejście i okrążyć ołtarz, a następnie udać się do zakrystii, gdzie przechowywane są naczynia i szaty liturgiczne. Bardzo dziękujemy panu organiście za ugoszczenie nas w murach kościoła. Może dzięki tej wizycie wśród przedszkolaków znajdzie się kolejny miłośnik muzyki sakralnej.

 

Winiary

Sensoplastyka- klasę I odwiedziła Pani Iwona Słodka i poprowadziła zajęcia z sensoplastyki. Początkowo uczniowie nieśmiało podchodzili do przygotowanych produktów: mąki, wody, kolorowego ryżu. Jednak z minuty na minutę coraz bardziej zachwycało ich to, że z całkowitym przyzwoleniem mogą się brudzić i tworzyć własne i niepowtarzalne mikstury. To zachwycało wszystkich!!! Doprowadzenie się do czystości – to było wyzwanie!!! Ale udało się! Zajęcia świetne!

Zręczyce

Delegacja Naszej Szkoły przy grobie Pana Feliksa Trybuły – wieloletniego Kierownika Szkoły w Zręczycach

Podczas obchodów 173. rocznicy bitwy pod Gdowem delegacja Naszej Szkoły odwiedziła, zlokalizowany niedaleko kopca – mogiły, grób Pana Feliksa Trybuły – Kierownika Szkoły w Zręczycach w latach 1925 – 1965 ( z przerwą podczas II wojny światowej ) i wychowawcę wielu pokoleń Polaków. Feliks Trybuła chlubną kartą zapisał się nie tylko w historii szkoły, ale także samych Zręczyc. Z jego inicjatywy powstała tu Ochotnicza Straż Pożarna, założył także Koło Młodzieży. Często organizował w szkole przedstawienia amatorskie, z których dochód przeznaczył na zakup działki pod budowę remizy strażackiej. Zabiegał o wyposażenie szkoły w pomoce naukowe, uruchomił bibliotekę. Kierownik Trybuła systematycznie prowadził zapiski, które dzisiaj są cennym źródłem informacji na temat funkcjonowania szkoły w przeszłości. Zasłużony pedagog zmarł 13 października 1967 roku.

 

Szczytniki

Nasza placówka bierze udział w II edycji Międzynarodowego  Projektu  Edukacyjnego  „Piękna Nasza Polska Cała”. Szkolnym Koordynatorem projektu została pani Agnieszka Filipowska.

Klasa I z wielką radością i zaangażowaniem przystąpiła do działań w ramach projektu ,,Piękna nasza Polska cała.’’ Przez ostatnie dni pierwszoklasiści wymyślali, wycinali, kleili, rysowali wspaniałe ,,dzieła sztuki’’ realizując zadanie ,,Polska Wiosna.’’ Efekty udokumentowali na zdjęciach:

Bilczyce

Przedszkolaki w miniony czwartek uczestniczyły w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panie z KGW w Bilczycach. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można przygotować zdrowe i pożywne kanapki, a następnie samodzielnie przygotowały swoje drugie śniadanie. Bardzo dziękujemy paniom z KGW za bardzo ciekawe zajęcia i poświęcony nam czas. 

 

źródło: http://www.przedszkole.gdow.pl, http://www.spwiniary.gdow.pl,  http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://spszczytniki.szkolnastrona.pl,  spbilczyce.edupage.org, 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content