W dzisiejszym przeglądzie „Z życia szkół” dowiemy się kto czytał przedszkolakom z Niegowici w ramach akcji „Tydzień Czytania”, jak spędzali czas uczestnicy zielonej szkoły ze Zręczyc, gdzie byli uczniowie z Bilczyc, a także podsumujemy Wojewódzki Projekt Ekologiczny „Ekoszkoła 2017”.
Niegowić
W ramach Tygodnia Czytania w progi Szkoły w Niegowici zawitali niecodzienni goście. Przyjechali oni specjalnie, aby najmłodszym poczytać bajki i opowiadania. Pisaliśmy już o wizycie Pani Doktor Anny Tomaszek-Kozik. Kolejnym gościem przedszkolaków we wtorkowe przedpołudnie był pan wójt Zbigniew Wojas. Pan Wójt przeczytał nam książkę Zofii Staneckiej „Basia i wolność”, historia niesfornej Basi, pokazała dzieciom, że dorośli nie stosują wobec nich tylko zakazów, lecz zasady, które nie są po to, żeby zabierać wolność, tylko pomagają nam żyć ze sobą i współdziałać. Dzień później 7 czerwca swoją obecnością zaszczyciła przedszkolaków pani Dyrektor Gdowskiego Centrum Obsługi Oświaty Julita Natkaniec. Przeczytała nam kolejną historię małej Basi i jej rodzeństwa, pt. „Basia i pieniądze”. Kolejny dzień „Tygodnia czytania” upłynął pod znakiem pracy bibliotekarza. Przedszkolaków odwiedziła pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie oraz naszej filii w Niegowici Elżbieta Matuszyk i przeczytała książkę pt. „Basia i biblioteka”. W piątek przedszkolaki zgłębiali „tajemnice wiary”. Ich gościem był ks. proboszcz Paweł Sukiennik. Czytając książkę Asi Olejarczyk „Pampiludki i tajemnice wiary” zabrał małych słuchaczy w nieziemską podróż w baśniowe miejsce zwane Pampilią.
Zręczyce
„Zielona szkoła” dla uczniów klas I – III w Bukowinie Tatrzańskiej – 05.06-09.06.2017 r.
Bilczyce
Wycieczka do Krynicy Górskiej i Muszyny
5 czerwca uczniowie z klasy ,,0”, I, II, V, VI wybrali się na wycieczkę do Krynicy Górskiej i Muszyny. Po wyjściu z autokaru najpierw poszliśmy do Muzeum Zabawek. Zobaczyliśmy tutaj zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat: lalki, domki dla lalek, klocki, kolejki, żołnierzyki, zwierzątka, zabawki drewniane, zabawki blaszane, kolorowe i po prostu bajkowe. Z muzeum wyszliśmy zachwyceni i wzruszeni. Następnie kolejką linową wjechaliśmy na szczyt Góry Parkowej, który znajduje się w samym sercu Krynicy, nad Deptakiem. Góra ta, to w rzeczywistości jeden wielki park – Park Zdrojowy. Skorzystaliśmy tam z atrakcji o nazwie „Rajskie ślizgawki” – to zjazdy zjeżdżalniami rurowymi od spokojnej fali, przez spiralę po zjeżdżalnię-Kamikadze, którymi zjeżdża się w specjalnych filcowych kocykach. Po zjechaniu z Góry Parkowej uczniowie wstąpili do Pijalni Zdrojowej, gdzie każdy mógł podziwiać piękne egzotyczne rośliny oraz skosztować wody mineralnej. Przy Deptaku uczniowie zakupili różne pamiątki, które będą im przypominać pobyt w tym malowniczym zakątku Polski. Następnie udali się autokarem do Ogrodów Sensorycznych w Muszynie. To wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek i spacery. Siłownie na wolnym powietrzu, różnorodne rośliny, strumyczki oraz wieża widokowa. Wycieczka zakończyła się zabawą na placu zabaw w Muszynie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Podsumowanie Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła 2017”
7 czerwca, w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, odbył się finał Wojewódzkiego Projektu„Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2017″. Był to konkurs ekologiczny, skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W bieżącym roku była to już X edycja. Uczestniczyło w niej 121 placówek oświatowych z Małopolski: 76 przedszkoli, 37 szkół podstawowych, 9 gimnazjów.
Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Cecylia Czaja, kiedyś nauczyciel, dziś dyrektor wspomnianej szkoły. Oprawa artystyczna przedszkolaki z Przedszkola Nr 33 w Tarnowie. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Starosta Powiatu Tarnowskiego – Roman Łucarz, Starosta Brzeski Andrzej Potempa, Dyrektor KO w Krakowie, Delegatura w Tarnowie – Artur Puciłowski, Wójt Gminy Borzęcin – Janusz Kwaśniak., przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Dwie szkoły z naszej gminy znalazły się wśród nagrodzonych w Rundzie IV projektu. I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa im.Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici , zaś III miejsce Szkoła Podstawowa im.Św. Jadwigi Królowej w Winiarach. Szkoła z Niegowici została nagrodzona za Akcję „Żaba”, zaś z Winiar za przedsięwzięcie – ogród deszczowy. Ogromnie się cieszymy z sukcesu.
źródło: http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/; https://spbilczyce.edupage.org/; www.spniegowic.szkolnastrona.p