Z życia szkół…

W dzisiejszym przeglądzie wydarzeń z życia szkół: uczniowie z Gdowa uczestniczą w „Nocy Biologów”, spotkanie ze strażakiem w Marszowicach, przedszkolaki ze Zręczyc dbają o ptaki, a uczniowie z Pierzchowa prezentują fotogalerię z wycieczki.

Gdów

„Niezwykły świat mrówek” czy „Co w trawie pełza i skacze?” to tylko niektóre z zagadnień, które mogli poznać i zrozumieć zainteresowani uczniowie klas IV- VI podczas „Nocy biologów” organizowanej przez Uniwersytet Jagieloński. W piątkowe popołudnie młodzi badacze pogłębiali wiedzę teoretyczną, którą nabyli w szkole, przemierzając kolejnymi salami Centrum Edukacji Przyrodniczej, Instytutu Nauk o Środowisku oraz Instytutu Zoologii.

Podczas kilku godzin zwiedzania młodzież:

  • poznała tajniki hodowli różnych gatunków mrówek,
  • zobaczyła wnętrze sztucznego mrowiska oraz jego mieszkańców w powiększeniu,
  • miała szanse bezpośrednio spojrzeć w oczy węża,
  • pooglądać życie różnych gatunków żółwi,
  • mogła wziąć na rękę ślimaka, żółwia czy mysz,
  • zobaczyć na własne oczy, jak kameleony zmieniają kolor,
  • obserwowała w dużym powiększeniu niezwykły świat pierwotniaków i śluzowców,
  • poznała, jakie gatunki nietoperzy występują w Polsce,
  • spotkała wiele innych ciekawych organizmów.

Wszystkim wystawom i prezentacjom towarzyszyły zabawy, rebusy, krzyżówki, które urozmaicały obserwacje i rozładowywały chwile emocji po bliskich spotkaniach ze zwierzętami.

G.Jakieła

[Not a valid template]

Marszowice

13 stycznia 2017 r. uczniowie klas 0 – III spotkali się z p. Tomaszem Srogą – strażakiem pracującym w Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Pan Tomasz pokazał dzieciom ubiór strażaka i sprzęt, który jest używany podczas akcji. Podczas spotkania każdy mógł przymierzyć prawdziwy hełm strażacki i sprawdzić jak ciężka jest butla tlenowa. Ciekawe opowieści o pracy strażaka sprawiły, że większość dzieci chciałaby w przyszłości wybrać właśnie ten zawód.

[Not a valid template]

Zręczyce

W związku z realizowaniem tematu o zimowych potrzebach zwierząt, a w szczególności ptaków, dzieci z oddziału 0”b” zapoznały się ze sposobami udzielania im pomocy. Poznały nazwy ptaków, które pozostały w Polsce na zimę. Zobaczyły różne rodzaje karmników, od trudnych do wykonania- drewnianych, po takie, które same mogą zrobić – np. z butelki plastikowej. Zastanawiały się co może być ulubionym przysmakiem latających przyjaciół. Nie obyło się również bez wycieczki na zewnątrz, przytwierdzenia karmników do drzew i krzewów przed szkołą, nasypania ziaren i orzeszków. Dzięki temu, dzieci w drodze do szkoły lub ze szkoły będą mogły obserwować korzystające z ich darów ptactwo.

Zajęcia z dziećmi prowadziła Pani Edyta Grabowska.

[Not a valid template]

Pierzchów

Wycieczka klasy IV, V oraz VI:

[Not a valid template]

źródło: https://spmarszowice.edupage.org/; http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/; http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/; http://sppierzchow.gdow.pl/;

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content