Z wizytą u przedszkolaków…

Z wizytą w Przedszkolu Samorządowym w Gdowie

Podsumowanie zajęć muzyczno- ruchowych na bazie bajek i opowiadań znanych dzieciom w roku szkolnym 2016/2017

W związku z realizacją Rocznego Planu Pracy pod hasłem „Czytelnictwo- rozwijanie zainteresowania książką, kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców”, w naszym przedszkolu od października 2016 roku odbywały się cykliczne zajęcia muzyczno – ruchowe na bazie literatury, muzyki dziecięcej i klasycznej. Były to zajęcia z udziałem dzieci 5-letnich z grup: „ Maki”, „ Stokrotki”, „ Zajączki” oraz ich rodziców, rodzeństwa i pań wychowawczyń. 

Spotkania odbywały się w godzinach popołudniowych i tematycznie zawsze związane były np. z obchodzonymi świętami, nadchodzącą porą roku itp. Bohaterem zajęć był przyjaciel dzieci – Krasnal Raduś, który zawsze czytał swoje opowiadania oraz zapraszał do zabawy z muzyką, wierszem oraz różnych gier i zabaw sprawnościowych. Na zakończenie każdego spotkania każdy uczestnik wykonywał ilustracje do opracowywanego rozdziału.
W ten sposób powstały autorskie książeczki, z rozdziałami min. „Spotkanie Krasnala Radusia z Panią Jesienią”, „Wizyta Świętego Mikołaja”, „Wiosna w domku Krasnala Radusia”. Ostatnim etapem było ozdobienie okładki swojej książeczki, co okazało się też ogromnym wyzwaniem dla autorów, ilustratorów, czytelników. Dzieci wspólnie z rodzicami czytały, oglądały swoje pierwsze literackie dzieła, a następnie zabrały do swoich domów, jako lekturę do poduszki dla siebie i swojego rodzeństwa.
Podczas zajęć panowała radosna, rodzinna atmosfera, wszyscy mieli okazję dzielić się swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami związanymi z czytanymi utworami, muzyką, ekspresją plastyczną. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania zaowocują w przyszłości, kształtując w naszych dzieciach świadomego odbiorcę jak i twórcę literatury w szerokim tego słowa znaczeniu.

 

Turnus rehabilitacyjny w Uzdrowisku Kopalni Soli w Wieliczce

W dniach od 17.03 do 07.04.2017r. (3 tygodnie) dzieci  z grupy „Skrzaty” z naszego przedszkola uczestniczyły w turnusie rehabilitacyjnym w podziemnym Uzdrowisku Kopalni Soli  w Wieliczce. Specyficzny mikroklimat panujący pod ziemią ma leczniczy wpływ na  dolegliwości  dzieci z astmą, alergią i z  przewlekłymi chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych.
Przez 3 tygodnie od poniedziałku do piątku dzieci przebywały w uzdrowisku pod opieką wychowawcy Katarzyny Hyży oraz pani Justyny Zając w godzinach od 8°°-13°° i raz w porze nocnej z soboty na niedzielę (20°°-7°°) połączonej z dyskoteką. Dodatkowo przez dwie noce dzieci miały możliwość pobytu wspólnie z rodzicami.
Dzieci codziennie realizowały Podstawę programową wychowania przedszkolnego,  uczestniczyły w zajęciach z fizjoterapeutami, rozwijając sprawność całego ciała podczas ćwiczeń, gier i zabaw zespołowych, były prowadzone ćwiczenia czynne oddechowe. Zwyczajem stało się codzienne, śpiewanie przy tężni solankowej.  Istotnym elementem programu była edukacja zdrowotna – personel medyczny prowadzi pogadanki z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.  Dzieci w ramach zabaw dowolnych miały możliwość korzystania  z gier, puzzli, układanek, malowanek itp. Miały również możliwość wypoczynku w swoim łóżku (w oddzielnych przedziałach sypialnych – boksach). Cały czas nad naszym bezpieczeństwem czuwał zespół medyczny.
Dziękujemy Wszystkim Pracownikom Kopalni Soli, przez których zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i życzliwi oraz za fachową opiekę.

źródło: Przedszkole Samorządowe w Gdowie

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content