Z ortografią za pan brat- rozmowa z Maksymilianem Stańczykiem

Maksymilian Stańczyk, uczeń Gimnazjum w Niegowici 17.02 został Powiatowym Mistrzem Ortografii!, o czym informowaliśmy już pod koniec lutego. Obok Maksa szkołę reprezentowali: Weronika Wolska –kl. IIIA i Dawid Długosz – kl. IC.

Uczestnicy nie tylko pisali dyktando pełne ortograficznych pułapek, ale też zmagali się z testem słownikowym i korektą błędów. Wszystkie zadania wymagały bardzo dobrej znajomości zasad ortograficznych i umiejętności stosowania ich w praktyce.

Dziś udało nam się zamienić kilka słów z laureatem. Zapraszamy na krótki wywiad.

MG: Powiedz proszę, które zadanie było dla Ciebie najtrudniejsze?

MS: Według mnie najtrudniejszym zadaniem ze wszystkich trzech (dyktando, korekta błędów i test słownikowy) był właśnie test słownikowy, który polegał na tym, iż nauczyciel prowadzący dał nam karty z czterdziestoma słówkami zawierającymi luki oraz słownik ortograficzny. Naszym zadaniem było uzupełnić luki odpowiednimi literami („ó”, „u”, „h”, „rz” itd.) i dodatkowo jeszcze odszukać stronę w słowniku, na której znajdował się dany wyraz. Test ten wymagał od uczestników bardzo dużej umiejętności korzystania ze słownika ortograficznego, a także bezbłędnej wiedzy ortograficznej. Dodatkowo wrogiem był czas – na uzupełnienie całego testu mieliśmy tylko 25 minut. Pozostałe dwa zadania też wymagały odpowiedniej wiedzy, ale dla mnie były o wiele łatwiejsze.

MG:Czy możesz zdradzić ile błędów popełniłeś w dyktandzie?

MS: Nie wiem ile popełniłem błędów, ponieważ komisja nie podała nam dokładnej ilości punktów uzyskanej na teście, a tym bardziej nie mieliśmy wglądu do prac.

MG: Czy specjalnie się przygotowywałeś do tego konkursu, czy ortografia po prostu nie sprawia Ci trudności?

MS: Ortografia nie sprawia mi większych trudności. Już będąc w szkole podstawowej osiągałem wiele sukcesów na konkursach ortograficznych. Oczywiście przygotowywałem się do tego konkursu, lecz było to jedynie na zasadzie przypomnienia i utrwalenia wiadomości i zasad ortograficznych.

MG: Bardzo dziękuję za rozmowę.
MS: Dziękuję.

maks

źródło: Gimnazjum w Niegowici-FB

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content