Wolontariusze z gimnazjum w Niegowici ruszają do akcji

W gimnazjum w Niegowici zrodził się pomysł utworzenia grupy wolontariuszy. Inicjatywa wyszła od dwóch uczennic z trzeciej klasy. Pomysł spodobał się uczniom, bowiem na pierwszym jak i drugim spotkaniu było ponad 40 gimnazjalistów. O planach i podejmowanych działaniach opowiedział nam Dyrektor Gimnazjum, opiekun wolontariuszy, Pan Leszek Rajtarski.

Zamierzamy współpracować z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie, wspierać wybrane schronisko dla zwierząt, a także działać lokalnie.  Jeśli chodzi o pierwsze działania, nawiązaliśmy współpracę z salezjaninem, ks. Lucjanem Szczepaniakiem, który od dawna zajmuje się wolontariatem na terenie szpitala. Wstępnie omówiliśmy jak moglibyśmy tam zaistnieć. Na sam początek szykujemy występ kabaretowy dla małych pacjentów, oraz przygotujemy prace ręczne, gdyż okazało się, że przebywające tam dzieci bardzo się cieszą z ręcznie robionych podarunków.

Jeśli chodzi o schronisko, najpierw musimy wybrać to, któremu pomożemy, potem zorganizujemy zbiórkę rzeczy potrzebnych dla porzuconych zwierzaków.

Działania lokalne zaczynamy od współpracy ze szkołami podstawowym z okręgu naszego gimnazjum. Jest to podyktowane faktem, że ze względu na miejsce zamieszkania nasi uczniowie nie będą musieli specjalnie dojeżdżać do podopiecznych. Nasza młodzież zadeklarowała się w pomoc młodszym koleżankom i kolegom w nauce, czytaniu bajek czy lektur, spędzeniu z nimi aktywnie czasu w czasie zajęć świetlicowych. Chcielibyśmy też opieką objąć osoby starsze i samotne- pomóc w drobnych pracach domowych, a także  dotrzymać towarzystwa.

Oczywiście nadal będziemy angażować się w akcje,  w których już braliśmy udział: WOŚP, Festiwal Piosenek I Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach i Mikołajkowej Akcji Charytatywnej.

Na razie zaczynamy- może pierwsze efekty będą już widoczne na początku czerwca”.

 

Życzymy wolontariuszom i ich opiekunom zapału do pracy oraz radości z niesienia pomocy innym.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content