W poprzednim artykule prezentowaliśmy Państwu możliwość wirtualnych spacerów po sławnych muzeach w: Nowym Jorku, Paryżu i Londynie. Jednak również muzea w Polsce oferują taką formę zwiedzania. Zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji!
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Obóz Auschwitz jest symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Źródło: http://www.auschwitz.org/historia/
Wirtualny spacer:
http://panorama.auschwitz.org/
Muzeum Powstania Warszawskiego
Utworzone zostało w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Pośród eksponatów możemy zobaczyć: broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944.
Wirtualny spacer:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie powołano do życia w 1973 roku. Znajdują się w nim eksponaty archeologiczne oraz kultury materialnej i sztuki od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, w tym szczególnie zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej.
Wirtualny spacer:
http://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer?