Wielkie sprzątanie mimo pandemii – Czyste Tatry 22 sierpnia!

Już po raz dziewiąty miłośnicy przyrody i górskich wędrówek ruszą na szlaki w ramach akcji Czyste Tatry, by posprzątać pozostawione tam śmieci i zawstydzić tych, którzy je zostawili. Bo śmiecenie – zwłaszcza pośród unikatowych krajobrazów parku narodowego – to po prostu obciach. Wielkie sprzątanie zaplanowano na sobotę 22 sierpnia.

– Bardzo zależało nam na podtrzymaniu ciągłości projektu, który rósł z każdą edycją i miał zauważalny wpływ na świadomość ekologiczną Polaków, a zwłaszcza turystów odwiedzających Tatry. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz nowe uwarunkowania związane z epidemią, postanowiliśmy przeprowadzić jednodniową akcję sprzątania. Zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy masowej na Równi Krupowej w Zakopanem. Oznacza to, że nie będzie koncertów, panelu górskiego, ani eko-miasteczka, ale wykonamy nasze główne zadanie – ruszymy wysprzątać tatrzańskie szlaki. I to jest najważniejsze – mówi organizator „Czystych Tatr” i prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.

Przed rokiem „Czyste Tatry” odbyły się w lipcu. Tym razem zaplanowano je na koniec sierpnia, co pozwoli oczyścić szlaki po sezonie wakacyjnym. Organizatorzy ustawią siedem punktów rejestracyjnych, przy których będzie można się zapisać i otrzymać pakiet startowy, czyli workoplecak, niezbędne do sprzątania worki i rękawiczki oraz wyjątkową koszulkę z autorską grafiką czołowego polskiego rysownika Andrzeja Mleczki. Każdy wolontariusz otrzyma również identyfikator uprawniający do bezpłatnego wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w dniu akcji.

Wspomniane punkty rejestracyjne zostaną ustawione przy najpopularniejszych wejściach na szlaki. Będą to: Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Chochołowska, Kuźnice oraz Punkt Informacji Turystycznej pod Gubałówką.

W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, proces rejestracji wolontariuszy przeprowadzony będzie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Wszyscy wolontariusze w momencie rejestracji zostaną poinformowani o właściwych metodach utylizacji niebezpiecznych odpadów, m.in. maseczek oraz foliowych i lateksowych rękawiczek. Instrukcja postępowania z wymienionymi odpadami przygotowana zostanie we współpracy z firmą Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań wyspecjalizowaną w tematyce recyklingu i segregacji odpadów.

więcej szczegółów na stronach:

czystapolska.org.pl

FB Czyste Tatry

 

Organizatorzy akcji wraz z partnerem, siecią Biedronka, ogłaszają konkurs dla sprzątających wolontariuszy. Sprawdź szczegóły: zobacz tutaj

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content