WIELICZKA: Muzeum powstałe z pasji – zwiedź je za 9 zł

WIELICZKA: Muzeum powstałe z pasji – zwiedź je za 9 zł

W soboty i niedziele października Muzeum w kopalni soli w Wieliczce można zwiedzić w cenie 9 zł w ramach Jubileuszu 50 lecia jego uroczystego udostępnienia zwiedzającym. Trasa Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka była wówczas jedną z najbardziej nowoczesnych ekspozycji górniczych w Europie.

Rejestracja zwiedzania przez formularz zgłoszeniowy na www.muzeum.wieliczka.pl.

Powstanie teSala konferencyjno-kinowa w 1966 roku, arch. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczkaj trasy i jej wysoki poziom zawdzięczamy twórcy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i pierwszemu dyrektorowi Alfonsowi Długoszowi, absolwentowi berlińskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Nowoczesne elementy wystroju i ekspozycji, sala konferencyjna i kinowa oraz kawiarnia, czyniło Muzeum miejscem niezwykłym, wykraczającym daleko poza swoje czasy.

Dzięki niezwykłej determinacji i pasji Długoszowi udało się stworzyć nie tylko największe podziemne Muzeum w Europie, ale przede wszystkim uratować bezcenne, solne dziedzictwo, a zgromadzona przez niego kolekcja drewnianych machin wyciągowych stała się główną przyczyną wpisania kopalni soli na listę UNESCO w 1978 roku.

Współcześnie zwiedzanie Muzeum to wciąż możliwość obcowania z oryginalnymi, unikalnymi w skali świata zabytkami, do których należą wspomniane kieraty – górnicze maszyny wyciągowe, misternie wykonanym Rogiem Bractwa Kopaczy z 1534 roku, ekskluzywną kolejką konną z XIX w., kolekcją urządzeń i narzędzi górniczych, niezwykłymi mapami podziemi czy okazami soli, w tym kryształami z grot kryształowych. W liczącej 18 komór Trasie Muzeum znajduje się w sumie 15 wystaw stałych, kaplica pw. św Jana Pawła II, dwa niezwykłe rezerwaty górnicze Maria Teresa i Saurau o wyjątkowych walorach historycznych i widokowych oraz komory edukacyjna i konferencyjno-widowiskowa.

Na co dzień Muzeum zwiedza się w ramach biletu do kopalni po przejściu Trasy Turystycznej.

O początkach Muzeum w kopalni przypomina wystawa „Muzeum 1966” prezentowana na alei Jana Pawła II w pobliżu Zamku Żupnego.

Zapraszamy

                                                                                                                                                                                        Piotr Chwalba

 Oryginalna ścianka oraz oświetlenie z 1966 roku, zdjęcie współczesne, Muzeum-Żup-Krakowskich-Wieliczka

źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content