Widowiskowe szkolenie „SAZ 2024” w Gdowie. Służby ratownicze ćwiczyły na wypadek pożaru w strefie przemysłowej

Ćwiczenia taktyczno-bojowe, pod hasłem „SAZ 2024” odbyły się w Gdowie na terenie nowo budowanej hali produkcyjno – magazynowej w gdowskiej strefie przemysłowej w rejonie ul. Cegielnianej. W przedsięwzięcie brały udział służby ratownicze z gminy Gdów, powiatu wielickiego oraz Małopolski, w tym stu strażaków oraz ponad 20 pojazdów.

Widowiskowe szkolenie zorganizowano 20 czerwca. Scenariusz ćwiczeń powiatowych, pod kryptonimem „SAZ 2024” był następujący.

O godz. 9 do dyżurny PSP w Wieliczce otrzymał informację o załączeniu się alarmu pożarowego z systemu sygnalizacji pożarowej na terenie hali produkcyjno–magazynowej w firmie SAZ w Gdowie. Dyżurny operacyjny w pierwszej fazie zadysponował do zdarzenia miejscowe jednostki OSP z terenu gminy Gdów oraz trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wieliczce. Po przybyciu pierwszych służb na miejsce okazuje się, że płonie lakiernia a ogień rozprzestrzenia na dalszą część hali. Kierownictwo zakładu przeprowadziło ewakuację pracowników – natychmiast po włączeniu się alarmu pożarowego – a po jej zakończeniu ustalono, że brakuje jednej osoby.

– Po zapoznaniu się z sytuacją KDR (Kierujący Działaniem Ratowniczym) prosi o zadysponowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego, Policji, Pogotowia Energetycznego, Pogotowia Gazowego oraz dodatkowych sił i środków (z uwagi na możliwy szybki rozwój pożaru), a także – mając na uwadze rozwój sytuacji oraz duży teren akcji ratowniczej – o powołanie sztabu. Do punktu przyjęcia sił i środków przybywają kolejno zadysponowane jednostki w tym Kompania Gaśnicza „Raba”, Pluton ratowniczo-Gaśniczy Bochnia oraz Powiatowy Pluton Zaopatrzenia Wodnego „Akwen Wieliczka”. Roty gaśnicze odnalazły pracownika lakierni. Mężczyzna jest nieprzytomny, bez oznak życia, trwa resuscytacja krążeniowo oddechowa… – opisuje asp. Mirosław Fiust z Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce.

W ćwiczeniach „SAZ 2024” uczestniczyło 100 strażaków, w tym z gminy Gdów z jednostek OSP: w Gdowie, Pierzchowie, Winiarach, Kunicach, Szczytnikach, Bilczycach, Wieńcu. Na miejscu „pożaru” byli także oficerowie z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz policjanci z Gdowa i Wieliczki, a także przedstawiciele Urzędu Gminy w Gdowie i pracownicy firmy SAZ. Z okazji ćwiczeń przyjechały do Gdowa 23 pojazdy ratownicze.

Celem szkolenia było m.in. sprawdzenie możliwości realizacji przez siły Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRS) i inne służby skutecznego zaopatrzenia wodnego na duże odległości, doskonalenie współdziałania, dowodzenia i alarmowania podczas dużych akcji ratowniczych oraz sprawdzenie sprzętu, systemów i organizacji łączności podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

zdjęcia: materiały OSP Gdów

 

Autor: Redaktor 6

Udostępnij post na:

Skip to content