Ważne zmiany dla rodziców. Projekt zmian w Kodeksie pracy trafił do konsultacji społecznych

Urlop rodzicielski będzie dłuższy, a prawo do niego nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Do tego zmiany w urlopach ojcowskich i nowy urlop opiekuńczy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację przepisów Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, by wdrożyć tzw. dyrektywę rodzicielską. Projekt przepisów został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Nowela Kodeksu pracy konieczna jest do wdrożenia dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz o tzw. dyrektywę rodzicielską.

Obie dyrektywy musimy wdrożyć do sierpnia br. – odpowiednio do 1 i 2 sierpnia. Projekt zmian w Kodeksie prac został we wtorek skierowany do konsultacji społecznych.

Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej

Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej ma zapewnić przejrzystość co do warunków pracy wszystkich pracowników. Jej celem jest promowanie bezpieczniejszego i bardziej przewidywalnego zatrudnienia, przy równoczesnym zapewnieniu zdolności adaptacyjnej rynku pracy i poprawie warunków pracy.

Po zmianach pracodawca będzie musiał przekazywać – co do zasady w ciągu 7 dniu od dopuszczenia pracownika do pracy – więcej informacji o warunkach zatrudnienia. Chodzi m.in. o szkolenia, procedury rozwiązania stosunku pracy, czy informacje odnośnie wymiaru przysługującego pracownikowi płatnego urlopu.

Zmiany będą też dotyczyć umów na okres próbny, a pracownik który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

Dyrektywa rodzicielska

Z kolei celem dyrektywy rodzicielskiej jest zachÄ™cenie do równego dzielenia siÄ™ obowiÄ…zkami opiekuÅ„czymi miÄ™dzy kobietami i mężczyznami. Rodzice bÄ™dÄ… mogli liczyć na uÅ‚atwienia w godzeniu życia zawodowego  z życiem rodzinnym. Dyrektywa przewiduje m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpÅ‚atnego urlopu opiekuÅ„czego oraz wiÄ™kszej elastycznoÅ›ci w organizacji pracy – mówi minister rodziny i polityki spoÅ‚ecznej Marlena MalÄ…g.

Najważniejsze zmiany

  • Po zmianach prawo do urlopu rodzicielskiego byÅ‚oby indywidualnym prawem dla każdego z rodziców. Nie bÄ™dzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyÅ„skiego przez matkÄ™ dziecka.
  • Urlop rodzicielski bÄ™dzie też dÅ‚uższy. DziÅ› to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach bÄ™dzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców bÄ™dzie miaÅ‚ również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie bÄ™dzie mógÅ‚ być przeniesiony na drugiego rodzica.
  • Inna zmiana to zwiÄ™kszenie wysokoÅ›ci zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego za caÅ‚y okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku. Obecnie zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski wypÅ‚acany jest w wysokoÅ›ci 100 proc. podstawy zasiÅ‚ku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku za pozostałą cześć tego urlopu – oznacza to, iż obecnie zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski za okres urlopu rodzicielskiego wynosi Å›rednio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku.
  • Do porzÄ…dku prawnego wejdzie też urlop opiekuÅ„czy. To pięć dni w roku kalendarzowym, bezpÅ‚atnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistÄ… opiekÄ™ dziecku ale też innemu czÅ‚onkowi rodziny – starszym rodzicom czy małżonkowi – wymagajÄ…cemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych wzglÄ™dów medycznych.
  • W Kodeksie  ujÄ™te zostanie też zwolnienie od pracy z powodu dziaÅ‚ania siÅ‚y wyższej, przysÅ‚ugujÄ…ce w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobÄ… lub wypadkiem, jeżeli niezbÄ™dna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracownik z takiego zwolnienia mógÅ‚by skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzieÅ„ przysÅ‚ugiwaÅ‚aby mu poÅ‚owa stawki wynagrodzenia.
  • Zmiany przewidujÄ… też bardziej elastycznÄ… organizacjÄ™ pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. O przyczynach odmowy dotyczÄ…cej np. udzielenia pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy pracodawca bÄ™dzie musiaÅ‚ pisemnie poinformować pracownika. DziÅ› nie ma takiego obowiÄ…zku.
  • Po zmianie przepisów – pracodawcy nie bÄ™dÄ… mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom opiekujÄ…cym siÄ™ dzieckiem do 8 lat. DziÅ› ta granica to 4 lata życia dziecka.

Wszystkie te zmiany mają zachęcić rodziców do równiejszego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wazne-zmiany-dla-rodzicow-projekt-zmian-w-kodeksie-pracy-trafil-do-konsultacji-spolecznych

Autor: Redaktor2

Udostępnij post na:

Skip to content