My Polacy lubimy święta i tak po świętach Bożego Narodzenia, Sylwestrze i hucznym lecz krótkim w tym roku karnawale, ale jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi , czas na Walentynki– święto, które mimo różnych stanowisk przyjęło się już na stałe w naszej kulturze.
To święto zakochanych przypadające na dzień 14 lutego, obchodzone było w Europie południowej i zachodniej już od średniowiecza, pozostała część naszego kontynentu dołączyła stosunkowo później, a w Polsce swą popularność dzień św. Walentego zyskał dopiero w latach 90. XX wieku.Wbrew powszechnej opinii święto to nie ma swojego źródła w amerykańskiej kulturze, choć to właśnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest ono najbardziej popularne, a obchody z nim związane mają bardzo szorki zakres i nie ograniczają się jedynie do wręczania miłosnych liścików.
No właśnie liściki, kwiaty, drobne prezenty… co wręczamy w Walentynki 2016? Zasięgając opinii u osób, które z chęcią obchodzą to święto, skrupulatnie się do niego przygotowując, ale i również u tych, którzy przypominają sobie o nim tego samego dnia rano lub jeszcze później… dowiedziałam się, że na pierwszym miejscu są oczywiście kwiaty (coraz rzadziej czerwone róże, kolory nadchodzącej wiosny jak najbardziej w modzie) w bezpiecznym połączeniu z czekoladkami, nie mniej popularne są wspólna kolacja czy kino, na liściki miłosne pisane wierszem już mało kto liczy ;). Godne uwagi i polecenia są ogólnodostępne sieci sprzedaży tzw. bonów/karnetów/voucherów podarunkowych, które w swej ofercie posiadają szeroką gamę rodzajów upominków w dosyć atrakcyjnych cenach. Od klasycznego masażu tajskiego, poprzez lot balonem, aż po weekendowy pobyt we dwoje np. w górach. Zaletą tego rodzaju prezentu jest przede wszystkim pomysłowość, czyli po prostu banału brak oraz elastyczność w doborze terminu realizacji.
Reklama dźwignią handlu? Oczywiście wiadomo ,że konsumpcjonistyczny charakter tego święta jest widoczny wszem i wobec na każdym kroku, już nawet na kilka tygodni przed. Wystawy sklepowe obwieszone czerwonymi sercami oferujące wyjątkowe i atrakcyjne ceny, czy towary specjalnie przygotowane dla klienta w związku z tym lutowym świętem. Wręcz nachalnie wmawia się nam konsumentom, że istnieje obowiązek kupna czegoś czerwonego, słodkiego czy pachnącego. Jest to jednak zwyczajowe prawo handlu, które nie powinno wzbudzać irytacji. Podobnie dzieje się przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy w okolicach 6 grudnia na tzw. Mikołajki , więc czy istnieje powód by w tym przypadku bojkotować sprzedaż serc czy czerwonych kwiatów?
Obowiązuje równouprawnienie. Drogie Panie, drodzy Panowie- kolejność wręczania upominków, różnicowanie pt. ,,lepszy-gorszy, droższy-tańszy” NIE ISTNIEJE .
A co myślą o tym święcie psycholodzy? Biją na alarm w kwestii zakupów. Czysto handlowo radzą by nie dawać się zwieść i nie ulegać, szczególnie w sklepach sieciowych, rzekomym super promocją ,,-200%” , często te niebywale atrakcyjne oferty są sztucznie nakręcane poprzez uprzednie podniesienie ceny produktu o 100 % . Poza tą sferą nie krytykują obchodów związanych z 14 lutym mimo, że udowodniono socjologiczny fakt, iż na osoby samotne czy nieszczęśliwe w swych związkach, ten dzień wpływa frustrująco, a odczucie samotności, gdzie wokół euforia miłości pogłębia się znacznie. „Im wyższe poczucie samotności, tym gorsza jakość życia. To, czy ktoś czuje się zadowolony ze swoich sieci społecznych, przede wszystkim przekłada się na stan zdrowia psychicznego” – mówi w rozmowie z PAP socjolog medycyny prof. Beata Tobiasz-Adamczyk z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (źródło: ,,Nauka w Polsce , serwis PAP poświęcony polskiej nauce). Ponadto istnieją również grupy osób, które na oficjalnych profilach bojkotują Walentynki, objawia się to często na portalach społecznościowych, gdzie upust swoim emocją dają głównie osoby samotne, ale co ciekawe nie tylko. Cóż każdy świętuje jak chce i nie ma to większego znaczenia czy w swym kalendarzu tę datę zaznaczasz na czerwono, najważniejsze są indywidualne odczucia i fakt, że takie święto – święto miłości, obchodzone powinno być znaczenie częściej niż jedynie raz w roku. Nie chodzi tu o szczególną celebrację, czy obsypywanie się prezentami, a o zwykłe zwrócenie uwagi na potrzeby drugiej osoby i poświęcenie jej w tym zabieganym świecie odrobiny uwagi … i tego każdemu, na podsumowanie pragnę życzyć!
Szczęśliwego dnia św. Walentego !
Bolesław Leśmian
Wyznanie spóźnione (fragment)
,,Lubię twoim weselem rozniecony gwar-
I twoimi oczami upatrzoną drogę-
I czar w śmiechu zjawiony- ten sam zawsze czar!…
Żem cię dotąd nie kochał- zrozumieć nie mogę! ‘’.
Ciekawostki:
W Polsce miastem zakochanych nazywamy Chełmno, tam właśnie odbywają się jedyne i największe w kraju walentynki pt . ,,Walentynki Chełmińsie”.
Najważniejszymi symbolami tego święta jest oczywiście nieodzownie serce, ale i Amor zwany również Kupidynem.
Święty Walenty, który jest patronem Walentynek jest wspominany także w liturgii Kościoła katolickiego, a przypada to również na dzień 14 lutego.
Magdalena Ciężarek