W Podolanach odbyła się rekonstrukcja „Bitwy o Łysą Górą”

W sobotę, 13 października, w Podolanach odbyło się niezwykłe widowisko historyczne: rekonstrukcja bitwy o Łysą Górę. To było pierwsze takie przedsięwzięcie na terenie naszej gminy, pogoda dopisała a licznie zgromadzona publiczność głośno oklaskiwała rekonstruktorów, statystów oraz organizatorów.

„To było naprawę niesamowite. Ponieważ interesuję się historią przyjechałem z Krakowa specjalnie na to wydarzenie. Nigdy wcześniej nie brałem udziału w podobnym widowisku i nie spodziewałem się, że będzie to tak profesjonalnie zorganizowane. Jestem pod wielkim wrażeniem. Gratuluję pomysłodawcom i organizatorom. To była piękna lekcja historii, choć mówiąca o bardzo drastycznych wydarzeniach”– powiedział nam Pan Stanisław, mieszkaniec Nowej Huty, tuż po zakończeniu bitwy.

Rekonstrukcję bitwy poprzedził Piknik Historyczny, na którym uczestnicy mogli obejrzeć umundurowanie i broń z czasów I wojny światowej, dioramy i akcesoria militarne. Chętni wysłuchali wykładów historycznych wygłoszonych przez członków stowarzyszenia Historia i Tradycja dot. działań wojennych na terenie gminy Gdów z uwzględnieniem mieszkańców, którzy w 1914 wyruszyli do Legionów Polskich. Koncert patriotyczny zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów,  a OSP Pierzchów zapraszało na pyszną grochówkę.

Wydarzenie było dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Moja Wolność”. 

Pełną fotorelację z wydarzeń z soboty znajdziesz tu: zobacz tutaj

zdj. Gmina Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content