Uporządkowali cmentarz wojenny w Niegowici. Społeczność szkoły podstawowej dba o to miejsce od lat

Mająca ponad 100 lat nekropolia znajduje się w północnej części cmentarza parafialnego w Niegowici. To miejsce spoczynku ponad 40 żołnierzy poległych w pierwszym roku Wielkiej Wojny. Społeczność niegowickiej Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II dba o to miejsce od wielu lat, zawsze stara się, aby było uporządkowane, zwłaszcza przed wszystkimi ważnymi uroczystościami i świętami.

Niegowicki cmentarz z czasów I wojny światowej porządkowano w minionym tygodniu, jak zaznacza szkoła – tak by przygotować go na 11 listopada, na Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem o wyjątkowe miejsce pamięci zadbali uczniowie klas siódmych wraz ze swoimi wychowawcami.

Na tej nekropoli – cmentarzu wojennym nr 335 – pochowano 41 żołnierzy austriackich oraz rosyjskich, poległych 10 grudnia 1914 roku. Jak wynika ze źródeł historycznych, znajdują się tam trzy groby pojedyncze i siedem mogił zbiorowych. Tylko jeden poległy znany jest z nazwiska, to kapral Stefan Jaremczuk z 55 ck Regimentu Piechoty, stacjonującego we Lwowie, Brzeżanach i Mostach Wielkich

Wojenna kwatera na niegowickim cmentarzu parafialnym, zaprojektowana przez Franka Starka powstała na planie wieloboku, zbliżonego kształtem do litery U. Nekropolia jest ogrodzona; wejście na nią, zamykane łańcuchem, znajduje się od zachodniej strony miejsca pamięci.

Główny element kwatery wojennej w Niegowici to usytuowany na wprost wejścia, w linii wschodniego ogrodzenia – obelisk w formie ściany pomnikowej zwieńczonej w środkowej części betonowym krzyżem łacińskim, z nałożonym na lico żeliwnym ażurowym krzyżem łacińskim z motywem miecza i krzyża, z datą „1914″ i wieńcem laurowym. Poniżej krzyża umieszczona jest tablica z czarnego granitu z inskrypcją: „CMENTARZ WOJENNY NIEGOWIĆ/ 1914 – 1915/ KRIEGERFRIEDHOF NIEGOWIĆ/ NIECH NASZE GROBY MÓWIĄ WAM/ O MIŁOŚCI DO OJCZYZNY”. Natomiast na bocznych częściach ściany pomnikowej umieszczone są dwa żeliwne krzyże: lotaryński po prawej stronie, a po lewej – maltański z wieńcem laurowym i datą „1914″ – tak opisano kwaterę w Niegowici na wojewódzkim portalu www.grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl

A dalej: „Obszar kwatery podzielony jest na wygrodzone betonowym krawężnikiem pola grobowe. Nagrobki mają formę osadzonych na betonowych postumentach: czterech krzyży łacińskich z metalowych prętów o rozdwojonych zakończeniach ramion oraz dwóch krzyży lotaryńskich z metalowych prętów o ostrych zakończeniach ramion. Pomiędzy polami grobowymi znajdują alejki wyłożone betonową kostką”.

zdjęcia: materiały SP w Niegowici

Autor: Redaktor 6

Udostępnij post na:

Skip to content