Ty też możesz uratować komuś życie- nie bądź obojętny! Przyjdź 18 września na Gdowskie Zarabie!

Dokładnie za miesiąc, 18 września w czasie Pikniku Zdrowia i Aktywności Fizycznej na Zarabiu w Gdowie Centrum Wolontariatu przeprowadzi akcję Dzień Dawcy, który odbywa się pod patronatem Fundacji DKMS.

Wraz z Centrum Wolontariatu, na łamach portalu postaramy się przybliżyć akcję, odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie, wyjaśnić kto może być dawcą i z czym to się wiąże.  Wszystkie opublikowane informacje dotyczące Dnia Dawcy znajdziesz w zakładce „Wolontariat”.

Warto zagłębić się w temat, bowiem większość z nas ma szansę uratować komuś życie. Także TY! Nie bądź obojętny! Zaproś swoich krewnych i znajomych, zrób to dla innych, zrób to dla siebie!

Na samym początku wyjaśniamy na czym polega Dzień Dawcy i czym się zajmuje Fundacja DKMS.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych, czyli dla osób chorych na nowotwory krwi.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 8 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 921 tysięcy potencjalnych Dawców.

Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.

W ciągu 25 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 56 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS (*).

Dzień Dawcy

Dzień Dawcy to zorganizowana akcja, która ma na celu zarejestrować kolejnych potencjalnych Dawców. Wolontariusze współpracujący z Fundacją DKMS w czasie akcji służą radą, informacją i pomocą przy rejestracji. Dzień Dawcy Szpiku można zorganizować z myślą o konkretnym pacjencie, np. kimś kogo znasz lub znają Twoi znajomi, rodzina, a kto zmaga się z chorobą, którą można pokonać wyłącznie dzięki przeszczepieniu. Nie zawsze jednak Dzień Dawcy musi być dedykowany dla konkretnej osoby- i tak właśnie będzie w Gdowie. Warto jednak pamiętać, że w obu przypadkach każdy, kto się zarejestruje w Fundacji DKMS Polska może pomóc chorym na całym świecie.

Warto sobie uzmysłowić, że dzięki takim dniom dajemy szansę na uratowanie życia osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. Jest to duże i odpowiedzialne przedsięwzięcie, ale daje ono nadzieję, radość i pokazuje, że niewiele trzeba, aby pomóc innym.

O tym kto może być dawcą napiszemy już w przyszłym tygodniu!

Bądźcie 18 września w Gdowie na Zarabiu!

źródło: (*) www.dkms.pl, http://dkms.natemat.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content