Ten rok był spokojniejszy od poprzedniego

Miesiąc grudzień to nie tylko czas, w którym oczekujemy na Święta oraz Nowy Rok. Jest to również okres podsumowań kończącego się roku. I tak też było w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdowie, gdzie zebrali się przedstawiciele jednostek ochrony przeciwpożarowej działających na naszym terenie, aby omówić minione 12 miesięcy. Ten rok – pod względem wyjazdów – był bardziej spokojny niż poprzedni.

Druhowie uczestniczyli w tym roku w blisko  330 zdarzeniach (stan na dzień  20.12.2016). Jest to około 100 akcji mniej niż w 2015 roku. Strażacy ponad 120 razy wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń (wypadki, kolizje drogowe, rozlane plamy substancji na drogach, gniazda owadów  błonkoskrzydłych, powalone drzewa na drodze…) Niestety i w tym roku nie obyło się bez wypadków śmiertelnych. Jednym z nich było zderzenie dwóch samochodów osobowych w Zagórzanach, w którym jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, a dwie zostały ranne – o tym wypadku pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Blisko 100 akcji to pożary. Paliły się m.in budynki mieszkalne i gospodarcze, uprawy, bale słomy, transformatory, altanki, drewutnie czy ścierniska. W tym roku w pożarach nie odnotowano osób śmiertelnych.

Już od kilku lat najczęściej na terenie Gminy Gdów do akcji dysponowani są strażacy z Gdowa. W tym roku wyjeżdżali łącznie ponad 130 razy.

Bardzo dużym przedsięwzięciem po względem logistycznym i nie tylko były oczywiście Światowe Dni Młodzieży. Strażacy w dzień i noc czuwali nad bezpieczeństwem nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale i pielgrzymów, którzy przez ponad tydzień przebywali na naszym terenie. W tym czasie odnotowano kilka interwencji m.in dachowanie pojazdu czy  pożar transformatora.

W trakcie Światowych Dni Młodzieży strażacy otrzymali bardzo groźnie brzmiące zgłoszenie. Otóż wynikało z niego, że autobus z pielgrzymami wpadł do rowu na trasie Gdów – Wieliczka. Niestety nie sprecyzowano lokalizacji tego zdarzenia, dlatego do akcji zadysponowano zastępy strażaków z Gdowa, zastępy strażaków z Wieliczki, strażaków z Trąbek, pogotowie ratunkowe oraz radiowozy policji, które w tym czasie zabezpieczały ŚDM. Na szczęście okazało się, że to po prostu był fałszywy alarm – poinformowali nas strażacy.

Na zakończenie spotkania wszystkim strażakom życzenia złożyli Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce bryg. mgr inż. Mateusz Pieczko oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Zbigniew Gumułka.

Przypomnijmy – Na terenie Gminy Gdów działa 20 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które skupiają łącznie około 700 członków. 3 z nich: OSP Gdów, Pierzchów, Winiary działają w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo -Gaśniczego.

[Not a valid template]

fot. OSP Gdów, OSP Pierzchów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content