Taekwon-do- co to takiego?

Taekwon-do jest koreańską sztuką walki, która, mimo swojego młodego wieku, rozwija się w bardzo dynamicznym tempie i staje się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Polega ona na doskonaleniu technik ręcznych oraz przede wszystkim technik nożnych.

W ciągu 30 lat od oficjalnego zaakceptowania nazwy powstały trzy wielkie federacje, które do dzisiaj rozwijają się na całym świecie:  International Taekwon-do Federation, World Taekwondo Federation (wersja olimpijska) oraz Global Taekwondo Federation. W 1993 roku powstała Polska Unia Taekwon-do – obecnie największa federacja w Polsce reprezentująca Taekwondo GTF.

W 1996 roku powstał klub Krakowskie Centrum Taekwon-do, który startował w zawodach taekwon-do GTF i ITF. 9 lat później (2005) w Szkole Podsatwowej im. Jana Kantego powstała filia Gdów założona przez trenera Macieja Michalika. Po 5 latach sekcje przejął trener Mateusz Dylawerski, który aktualnie prowadzi trzy grupy zawodnicze.

Treningi w szkole podstawowej odbywają się dwa razy w tygodniu – wtorek, czwartek. Dodatkowo w piątki odbywają się treningi nowo powstałej grupy pokazowej, która swój debiut zaliczyła występując przed publicznością w Nowej Wsi.

Na treningi potrzebny jest tylko dres i podkoszulka. Trenuje się na boso, a cały sprzęt do trenowania można znaleźć na miejscu.

 „Grupa młodsza początkująca, do której zapisać dziecko można już od 6 roku życia, zaczyna 45-minutowe zajęcia od godziny 17:00. Dla dzieci prowadzone są treningi, w czasie których dzieci dobrze się bawią i notują jednocześnie postępy. Ten rodzaj zajęć ruchowych zapewnia wszechstronny rozwój fizyczny. Oprócz nabycia umiejętności samoobrony uczy też samodyscypliny i rozwija charakter.

Grupa młodsza zaawansowana trenuje w godzinach 17;45-19:00. To w tej grupie zawodnicy doskonalą swoje umiejętności techniczne, a także poruszanie się podczas walki sportowej. Treningi pozwalają zbudować dobrą formę fizyczną oraz psychiczną. Pozwalają zwiększyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Osoby lubiące rywalizację mają możliwość sprawdzenia się w ramach jasno określonych reguł.

Grupa starsza swoje treningi rozpoczyna o godzinie 19:00, a kończy o 20:30. Treningi przeznaczone są zarówno dla tych dorosłych, którzy chcą wrócić do formy, jak i dla całkiem początkujących. Poziom wytrenowania, sylwetka czy strój nie mają dla nas znaczenia. Są to zajęcia grupowe, gdzie każdy jest traktowany indywidualnie. Istnieje możliwość rozliczania się karnetami sportowymi”- mówi trener Mateusz Dylawerski.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content