Strażak, który pomaga, musi mieć otwarte serce – 120-lecie OSP Marszowice

W 1904 roku zalążek Ochotniczej Straży Pożarnej w Marszowicach pojawił się wraz z zakupieniem pierwszej sikawki ręcznej. Pod dowództwem Piotra Gądka zebrało się kilku mieszkańców wsi, którzy byli gotowi służyć ludziom. OSP Marszowice ratuje ludzkie życie nieprzerwanie przez 120 lat, wykazując się heroiczną zasługą strażacką. W ubiegłą sobotę 6 lipca 2024 roku obchodzono Jubileusz 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Marszowicach.

Uroczystość rozpoczęto od mszy świętej, która została odprawiona przez Kapelana Strażaków Powiatu Wielickiego ks. dr. Wojciecha Olszowskiego, ks. Prałata Pawła Sukiennika i ks. Mieszka Ćwiertnię z Parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici. W trakcie jej trwania strażacy przyjęli błogosławieństwo Boże i podziękowania za realizację przykazania miłości do Boga. Rangę wydarzenia podniosło poświęcenie nowego sztandaru strażackiego dla OSP Marszowice, na którym wyszyto bliską sercu strażaków sentencję ,,Bogu na chwałę. Ludziom na pożytek”. Sołtys Marszowic Ludwik Szostak przekazał go na ręce prezesa dh Tomasza Srogi.  Podczas mszy świętej i ceremonii zebrani mieli szansę wsłuchać się w poruszającą muzykę graną przez Parafialną Orkiestrę Dętą z Niegowici pod dyr. pana Marcina Korbuta.

W oficjalną część wprowadziła wszystkich pani Edyta Trojańska-Urbanik, która koordynowała przebieg uroczystości. Po wzniosłym wzniesieniu na maszt Flagi Państwowej przez oddelegowanych druhów odśpiewano Hymn RP. Kluczowy punktem ceremonii było odznaczenie strażaków brązowymi, srebrnymi i złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa, za wysługę w szeregach strażackich 60, 55, 50 , 45, 40,  25, 20 i 10 lat oraz odznaką Wzorowego Strażaka.

Kolejno, zaproszeni goście zabrali głos, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia dla jednostki pożarniczej w Marszowicach. Wśród znakomitych przemów znalazły się podziękowania od Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa i Przewodniczącej Rady Gminy Gdów Dominiki Linczowskiej wraz z radnymi. Życzenia i wyrazy wdzięczności złożyli także Starosta Wielicki Roman Ptak, bryg. Marcin Głogowski – zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Władysław Kucharski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wieliczce. Druhowie z Marszowic złożyli podziękowania dla samorządu Gminy Gdów, Powiatu Wielickiego oraz organizacji, firm i osób wspierających działalność OSP Marszowice. Jubileusz zwieńczyło odegranie i odśpiewanie Hymnu Związku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu uroczystości Zespół SONIC zachęcał do wspólnej zabawy przy muzyce aż do białego rana, a następnego dnia czekał na wszystkich piknik rodzinny z wieloma atrakcjami. Dostępna była także przepyszna oferta gastronomiczna, a w niej m.in. domowa zupa grochowa i kiełbaska z grilla. Gratulujemy wszystkim oddanym druhom i niech nadchodzące lata będą pełne sukcesów!

 

Autor: Redaktor2

Udostępnij post na:

Skip to content