Strażacy z naszej gminy wzięli udział w jedynych takich zawodach na świecie

Już po raz VII w Wieliczce odbył się  Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2015”. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło wyjątkowo dużo, bo aż 95 drużyn z Polski i zagranicy. Warto wspomnieć, że były wśród nich również zespoły żeńskie! Naszą gminę reprezentowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdowie (Tomasz Jajkowicz, Damian Kopera, Mariusz Kopera) oraz OSP w  Winiarach (Krzysztof Jaroś, Andrzej Wołek, Adrian Szymoniak).

Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników to jedyny taki turniej na świecie. Podczas zawodów szyb Daniłowicza pełni rolę klatki schodowej wieżowca, a 3-osobowe grupy zawodników, w pełnym umundurowaniu i ze specjalistycznym sprzętem ważącym około 25kg, wspinają się po wąskich drewnianych schodach. Ich zadaniem jest pokonanie około 650 stopni wiodących z III poziomu Kopalni Soli, który znajduje się 110 metrów pod ziemią – na powierzchnię.

Zawody już od kilka lat stoją na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki tegorocznej rywalizacji – mówi dla Portalu ,,Mój Gdów” Tomasz Jajkowicz – kierownik drużyny z Gdowa i dodaje: Przed turniejem trenowaliśmy od kilku miesięcy w naszej remizie oraz w samej kopalni. Pokonanie schodów to morderczy wysiłek, dlatego tym bardziej cieszę się, że podjęliśmy to wyzwanie i po raz kolejny nam się to udało.

Turniej wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego jak i psychicznego. Każdy najmniejszy szczegół ma tutaj ogromne znaczenie. Treningi naszej reprezentacji odbywały się trzy razy w tygodniu, w pełnym uzbrojeniu bojowym. Ćwiczenia polegały głównie na wzmacnianiu mięśni nóg oraz ogólnej kondycji. Jest to fantastyczne uczucie móc wziąć udział w tak znakomitym turnieju. Już dziś bez wahania postanowiliśmy, że weźmiemy udział w kolejnych zawodach za rok – relacjonują straży z OSP W Winiarach.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content