Strażacy podsumowali 2015 rok

Strażacy to wciąż grupa, która cieszy się największym zaufaniem społeczeństwa. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zaufanie do straży pożarnej deklaruje około 94% osób w wieku 16 lat lub więcej. Taka sytuacja utrzymuje się już od kilku lat.

W bieżącym roku strażacy-ochotnicy z Gminy Gdów wyjeżdżali do zdarzeń aż 431 razy (dane z dnia 29.12.2015). Porównując to z rokiem poprzednim przybyło 42 interwencji. Niestety i w tym roku nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

O funkcjonowaniu jednostek OSP w 2015r. dyskutowano na posiedzeniu Zarządu Gminnego Związku OSP RP (przyp. na terenie Gminy Gdów działa 20 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które skupiają łącznie około 700 członków.) W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz pracownicy Urzędu Gminy.

W 2015 roku ochotnicy z naszego terenu średnio co 5 dni wyjeżdżali do pożarów, co 36 godzin do miejscowych zagrożeń, a co 26 dni do alarmów fałszywych. Najwięcej pracy mieli ochotnicy z Gdowa – uczestniczyli w ponad 200 interwencjach. Oznacza to, że średnio interweniowali co 42 godziny.

Jak informują nasi strażacy: szczególnie dużo wyjazdów jest w okresie wakacyjnym. W tym czasie większość akcji związana jest z usuwaniem rojów owadów. Dużo interwencji w ciągu roku stanowią również pożary – budynków, kotłowni, traw czy ściernisk, a także wypadki i kolizje drogowe. Do pozostałych działań można zaliczyć m.in. usuwanie połamanych drzew i innych przeszkód z dróg, zabezpieczanie lądowisk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pompowanie studni, neutralizacje plam oleju na drogach itd. Druhowie uczestniczą także w uroczystościach o charakterze religijnym, państwowym i strażackim, pomagają w organizacji różnego rodzaju imprez na terenie Gminy oraz współpracują z lokalnymi organizacjami.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content