Stowarzyszenie Książnice nad Rabą rozpoczęło działalność

Stowarzyszenie Książnice nad Rabą rozpoczęło działalność.

Do stowarzyszeń działających na terenie Gminy Gdów jesienią ubiegłego roku dołączyło Stowarzyszenie Książnice Nad Rabą. Poznajmy zatem jego cele oraz inicjatywy jakie udało się do tej pory zrealizować.

Zakładając Stowarzyszenie postawiliśmy przed sobą kilka celów. Jednym z nich jest ocalenie od zapomnienia historii naszej wsi i jej mieszkańców – mówi Prezes Stowarzyszenia Maria Kowalska Karatayli. –  Raz w miesiącu planowane są spotkania dotyczące historii sołectwa i regionu. Pierwszym gościem na takim spotkaniu był Pan Władysław Wiśniowski – znawca i pasjonat lokalnej historii. Fragmenty jego wypowiedzi można obejrzeć w Internecie. Na drugie, które odbyło się 19 stycznia, zaprosiliśmy wieloletniego sołtysa Książnic, byłego przewodniczącego Rady Gminy Gdów, działacza społecznego i kulturalnego Pana Jana Migdała. W rozmowie, którą poprowadził Władysław Kowalski usłyszeliśmy wspomnienia o wiejskich zabawach, kolędach, przedstawieniach teatralnych i chodzeniu na słazy. Były piosenki, monologi, przyśpiewki i anegdoty z przeszłości.

Spotkanie o tematyce historycznej to nie jedyne inicjatywy, jakie udało się zrealizować Stowarzyszeniu. Jak możemy przeczytać na jego Funpage`u w Książnicach otworzono Przystanek Biblioteka, razem z druhami z ochotniczej straży pożarnej zorganizowano ubieranie wiejskiej choinki, a paniami z koła gospodyń wiejskich –  spotkanie ze śpiewaniem kolęd. Z kolei sympatycy i członkowie Stowarzyszenia co niedzielę spotykają się na plaży Malinowiec, by tam wspólnie morsować oraz upiec kiełbaskę na ognisku.

Fragmenty spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie możemy zobaczyć TUTAJ i TUTAJ a jego działalność można śledzić T U T A J.

Życzymy dalszego rozwoju i realizacji zamierzonych celów!

Foto: Stowarzyszenie Książnice nad Rabą.

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content