Spotkanie historyczne w Książnicach

We wtorek wieczorem, w Książnicach miała miejsce kolejna odsłona cyklu spotkań na tematy historyczne. Prężnie działające Stowarzyszenie Książnice nad Rabą, dzięki funduszom uzyskanym w programie Małopolska Lokalnie, zorganizowało już czwarte wydarzenie, na którym pasjonaci i historycy opowiadają wszystkim zainteresowanym o lokalnej historii. Tym razem tematem przewodnim były średniowieczne dzieje Książnic i okolic, a występującym gościnnie prelegentem znany bocheński historyk pan Janusz Paprota. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała bardzo dobrej od strony merytorycznej i bardzo ciekawej prezentacji wzbogaconej mapami, rycinami oraz cytatami z średniowiecznych ksiąg i kodeksów.

O początkach wsi Książnice wiadomo niewiele – legendy mieszają się z domysłami jak w przypadku wielu okolicznych wsi. Pierwsze zapisy pochodzą z XIV wieku, a pierwsza pewna wzmianka o mieszkańcach to rok 1400 i sprawa sądowa wytoczona kmieciowi z Pierzchowa za zabójstwo kmiecia z Książnic – jak widać historia zatargów sąsiedzkich ma długi staż. Wykład obejmował również historię rodów szlacheckich związanych z Książnicami w średniowieczu – Książnickich herbu Radwan (jeden z nich brał udział w wyprawie przeciwko Krzyżakom) oraz rodu Dybacz – Czuryło, których członkowie przez wiele lat byli starostami dóbr królewskich w Niepołomicach i dzierżawcami Siedlca. Temat spotkania obejmował także okolice Książnic – zgromadzeni widzowie usłyszeli  opowieść o przedsiębiorczej Jagience z Cichawy, młynie na Rabie w Pierzchowcu, dębowym lesie w Siedlcu, parafii w Chełmie, zaginionych wsiach Biernaszowice oraz Uście a także o tym, że już w XII wieku w Jerozolimie wiedziano o Nieszkowicach. A aby duch nie osłabł podczas wykładu, goście wzmacniali ciała pysznym kołaczem.

Zdecydowanie, historia nadrabskich wsi jest ciekawa i warta poznania dlatego zachęcamy do czytania artykułów na stronie internetowej pana Janusza Paproty – Historia Ziemi Bocheńskiej oraz śledzenia nowości wydawniczych bo już wkrótce ukaże się książka poświęcona temu regionowi.

A Stowarzyszenie Książnice nad Rabą niezmiennie zaprasza na kolejne spotkania z historycznego cyklu. Najbliższe odbędzie się 26 lipca i będzie poświęcone bitwie o most w Książnicach we wrześniu 1939 roku. Wszystkie informacje na temat spotkania jak i innych inicjatyw znajdą Państwo na stronie Stowarzyszenia na facebooku.

Autor: Redaktor2

Udostępnij post na:

Skip to content