Solniczki niczym klejnoty w królewskim skarbcu – nowa wystawa staÅ‚a w Muzeum Å»up Krakowskich Wieliczka

ÅšwiadczyÅ‚y o statusie i zamożnoÅ›ci wÅ‚aÅ›ciciela, wyznaczaÅ‚y miejsce przy stole dla najważniejszej osoby, stanowiÅ‚y ozdobÄ™ stołów i uczt. Tak niezwykÅ‚Ä… rolÄ™ peÅ‚niÅ‚y solniczki – naczynia na sól o niezwykÅ‚ej historii tak jak i niezwykÅ‚Ä… byÅ‚a przyprawa, do podawania której sÅ‚użyÅ‚y. Najcenniejsze, ostatnio zakupione przedmioty, już można podziwiać na nowej wystawie. DziÄ™ki nim kolekcja solniczek Muzeum Å»up Krakowskich Wieliczka zalicza siÄ™ do najcenniejszych tego typu zbiorów na Å›wiecie.

Nowe solniczki  sÄ… tak niezwykÅ‚e, cenne  i tak bardzo wyróżniajÄ… siÄ™ z dotychczasowej kolekcji, że przeznaczono dla nich odrÄ™bne miejsce, w którym prezentowane sÄ… niczym klejnoty w królewskim skarbcu. Wykonane na najwyższym Å›wiatowym poziomie sÄ… ozdobÄ… wielickiej kolekcji i Zamku Å»upnego.

Prawdziwym rarytasem jest późnogotycka solniczka w ksztaÅ‚cie kielicha datowana na okoÅ‚o 1500 rok. Jest  najstarszÄ… solniczkÄ…, a zarazem jednym z najcenniejszych eksponatów w muzealnej kolekcji. Wykonana zostaÅ‚a z agatu – cennego kamienia ozdobnego. Dekoracyjne, barwne i półprzezroczyste pasy, widoczne w strukturze kamienia, zostaÅ‚y doskonale wyeksponowane w ksztaÅ‚cie naczynia, które byÅ‚o przeznaczone na równi do podawania soli jak i do podziwiania.

Na wystawie wyróżnia siÄ™ unikatowa para srebrnych solniczek zdobionych scenami z polowania. PowstaÅ‚y w Augsburgu w latach 1590-94. W  XIX wieku wchodziÅ‚y w skÅ‚ad kolekcji barona Meyera de Rothschilda w jego posiadÅ‚oÅ›ci w Mentmore koÅ‚o Londynu.

Wśród prezentowanych przedmiotów jest solniczka całkowicie wykonana ze złota z monogramem E umieszczonym pod mitrą książęcą. Wiązany jest on z osobą księcia Ernesta II Sachsen-Coburg-Gotha (1818-1893), starszego brata księcia Alberta, męża brytyjskiej królowej Wiktorii.

W tak dostojnym gronie znalazły też miejsce luksusowe wyroby Louisa Comforta Tiffany’ego z Nowego Jorku. Solniczki wykonane ze szkła iryzującego o pięknym, metalicznym blasku są tak lekkie i delikatne, że może je przesunąć nawet niewielki podmuch wiatru.

ImponujÄ…cym i najwiÄ™kszym w  wielickiej kolekcji jest rokokowy, porcelanowy serwis przyprawowy. To ewenement i unikat w polskich zbiorach. Komplet skÅ‚ada siÄ™ z wysokiej dekoracji Å›rodka stoÅ‚u oraz czterech wolno stojÄ…cych figurek z pojemnikami  na przyprawy. Postacie sÄ… alegoriami czterech pór roku.  Serwis powstaÅ‚ w manufakturze w Höchst okoÅ‚o 1765 roku i należy do najwiÄ™kszych, znanych tego rodzaju. Wyróżnia siÄ™ najwyższym poziomem wykonania porcelany i dekoracji malarskich oraz doskonaÅ‚ym stanem zachowania.

Kolejny zachwycający serwis przyprawowy został wykonany ze srebra w latach 1773-75 w Augsburgu. Składa się z dwóch szklanych flaszy na oliwę i ocet w misternej konstrukcji srebrnej z miseczkami na przyprawy sypkie (m.in. sól) w kształcie pozłacanych liści. Ażurowe zwieńczenie przeznaczone jest na cytryny – owoce niegdyś drogie, ale niezbędne podczas luksusowych uczt baroku, które miały zachwycać bogactwem. Ten obiekt jest cenny ponieważ zachował się wraz z oryginalnymi, szklanymi flaszami co należy do rzadkości.

UrodÄ™ prezentowanych na wystawie solniczek podkreÅ›la aranżacja wnÄ™trza i oÅ›wietlenie. WyjÄ…tkowy nastrój sÅ‚uży kontemplacji soli i solniczek, których losy splecione sÄ… przecież od wieków. SÅ‚użą temu komentarze, które przekazujÄ…  wiele interesujÄ…cych faktów z przeszÅ‚oÅ›ci tych wyjÄ…tkowych naczyÅ„ przyprawowych.

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godz. 9.00-20.00

ŹródÅ‚o: Muzeum Wieliczka

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content