W Urzędzie Gminy w Gdowie powstała nowa Sala Ślubów

W minionych tygodniach niektórym parom pomimo pandemii udało się wziąć ślub w zaplanowanym terminie i to w zupełnie nowej Sali Ślubów. Wcześniej uroczystość odbywała się w gabinecie Wójta lub w innych wynajmowanych salach. Teraz w Urzędzie Gminy Gdów powstało zupełnie nowe pomieszczenie. Nowoczesne wnętrze jest funkcjonalne i dopasowane do potrzeb użytkowników. Znajdują się w nim komfortowe miejsca dla zaproszonych gości oraz młodej pary.

Trwający stan epidemii zmusza Nas aby odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. To również dotyczy osób chcących zawrzeć związek małżeński, których plany na ślub znacząco się zmieniły. Młodzi nie mogą mieć przy sobie rodziny ani przyjaciół, nie mogą zorganizować nawet małego przyjęcia… Ale mogą zostać mężem i żoną! Przecież nie cała otoczka jest najważniejsza tylko to, że mogą złożyć sobie przysięgę. Miłość nie bierze przecież wolnego z okazji pandemii.

Zapraszamy na rozmowę z Panią Alicją Żyłą zastępcą kierownika USC, która opowie Nam o nowych regułach, obowiązujących przepisach i nowej Sali Ślubów, która powstała w Urzędzie Gminy Gdów.

Jak to było wcześniej, gdzie odbywały się śluby, czy zawsze był to Urząd Gminy?

W 1993 roku wprowadzono Konkordat – ustawę umożliwiającą zawieranie ślubów kościelnych ze skutkiem cywilnym. Salą ślubów w naszym urzędzie była wtedy obecna – nowa sala. Podczas obowiązywania Konkordatu, salę ślubów adaptowano na biuro, zakładając, że śluby w urzędzie nie będą zawierane. Z biegiem czasu okazało się jednak, że zapotrzebowanie na śluby cywilne wciąż rośnie i odbywały się one między innymi: na sali obrad Urzędu Gminy, w gabinecie Pana Wójta, a także w wynajętym przez Gminę lokalu, w hotelu „Oriza”.

Czy w obecnej sytuacji spowodowanej pandemią zmieniły się przepisy dotyczące udzielania ślubów?

W obecnej sytuacji epidemiologicznej śluby mogą się odbywać, ale z zachowaniem środków ostrożności obowiązujących na terenie całego Kraju. Na ślubie mogą być obecni tylko nowożeńcy, świadkowie oraz kierownik USC. Obowiązują maski oraz zachowanie bezpiecznej odległości między osobami.

Czy Urzędnik może udzielić ślubu w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego?

Obowiązujące przepisy zezwalają na udzielenie ślubu cywilnego poza lokalem USC. Śluby takie udzielane są na wniosek nowożeńców, w miejscu wskazanym przez nupturientów i zaakceptowanym przez kierownika USC. W naszej gminie są to najczęściej restauracje i ogrody.

Dlaczego właśnie w tym miejscu powstała nowa sala ślubów i czy spełnia swoją rolę?

Nowa sala ślubów była długo oczekiwana przez mieszkańców Gminy. Powstała na parterze budynku urzędu, blisko wejścia do budynku, obok biura Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to moim zdaniem najlepsza lokalizacja dla tego typu lokalu.

Jakie ważne informacje dla nowożeńców chciałaby Pani przekazać?

Osoby, które zdecydują się w najbliższym czasie na zawarcie małżeństwa pragnę poinformować, że obecnie, oprócz dokumentów tożsamości nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Kontakt telefoniczny z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego przed planowaną wizytą w urzędzie, pozwoli na sprawne i szybkie załatwienie sprawy, podczas jednej wizyty.

 

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content