Słoikówka według przepisu dziadka Dolka

Słoikówka według przepisu dziadka Dolka

Składniki:

2 kg wieprzowej łopatki (albo 1 kg łopatki i 1 kg karkówki)

1/2 łyżki soli peklowej

1 łyżka stołowa soli (opcjonalnie 1,5 łyżki stołoej zwykłej soli)

1 duży ząbek czosnku

liść laurowy (po 1 na słoik)

ziele angielskie (po 2 na słoik)

czarny pieprz (po 2 – 3 na słoik)

smalec

(opcjonalnie czasem po 2 kulki jałowca na słoik)

 

Wykonanie:

Mięso kroimy w kostkę 1-2 cm. Kawałki mięsa wkładamy do naczynia ceramicznego lub szklanego, solimy, dokładnie mieszamy i pod przykryciem zostawiamy na 3 doby do odstania (2 doby w lodówce, 3 dobę w temperaturze pokojowej). Po 3 dobach mieszamy mięso dokładnie je wyrabiając, trzeba to robić przez jakieś 10-15 minut, silnie ugniatając mięso.

Kiedy mięso jest już dobrze wyrobione, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i dokładnie mieszamy, tak by był równomiernie rozprowadzony w całym mięsie.

Następnie mięso upychamy do umytych i wyparzonych słoików – mniej więcej na wysokość 3/4 słoika, tak by pomiędzy kawałkami mięsa praktycznie nie było powietrza. Do każdego słoika dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, kulki czarnego pieprzu, a jeśli mamy ochotę, kulki jałowca. Przyprawy upychamy między kawałki mięsa. Mięso z przyprawami zalewamy wodą tak, by przykryła mięso. Do każdego słoika na koniec dodajemy łyżkę smalcu.

Słoiki szczelnie zakręcamy i wstawiamy do garnka, zalewamy zimną wodą na wysokość mięsa w słoikach i gotujemy na bardzo małym ogniu (na pograniczu wrzenia) pod przykryciem przez jakieś 2 godziny. Po 2 godzinach zostawiamy słoiki w wodzie do spokojnego wystygnięcia.

Następnego dnia piekarnik nagrzewamy wraz ze słoikami do temperatury 150 stopni C. i trzymamy je w tej temperaturze przez ok. 2 godziny. Po 2 godzinach wyłączamy grzanie i zostawiamy słoiki w piekarniku do spokojnego wystygnięcia.

Życzymy smacznego!

Ten i inne przepisy na pyszne „zagryzki”, dania obiadowe i słodkości można znaleźć z folderze kulinarnym „Zachować Smak Tradycji – plebański podpłomyk i kulinarna tradycja Ziemi Gdowskiej”, który można pobrać  T U T A J. 

Życzymy smacznego!

Foto:  Folder kulinarny „Zachować Smak Tradycji – plebański podpłomyk i kulinarna tradycja Ziemi Gdowskiej”.
Źródło: Gmina Gdów. 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content