Senior w Muzeum: Tajemnice górniczej techniki

Wydobycie soli z kopalni wymagało odpowiednich narzędzi a rosnący popyt na nią i chęć ułatwienia sobie pracy wpływały na wprowadzanie urządzeń i maszyn oraz  ich ciągłą ewolucję. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka posiada w kopalni soli dużą i cenną kolekcję takich właśnie zabytków górniczych. Do ich odkrywania zaprasza Seniorów w czasie spaceru „Tajemnice górniczej techniki” 13. 03. 2020 r. o godz. 11 w Muzeum w kopalni soli.

Prezentowany tu zbiór techniki odegrał dużą rolę w wpisaniu wielickiej kopalni na Listę UNESCO. Obiekty służyły górnikom nie tylko do pozyskiwania soli, jej transportu, ale także do odwadniania kopalni i jej zabezpieczania. Szczególnie wartą uwagi jest unikatowa w skali świata, czyli do zobaczenia tylko w tym Muzeum, kolekcja kieratów – konnych maszyn wyciągowych.

Spacer przez ekspozycję Muzeum w kopalni soli pozwoli poznać  historię i rozwój techniki górniczej od końca XIII w. do początków wieku XX. Warto zaznaczyć, że stosowane rozwiązania były uniwersalne i można je spotkać także w życiu codziennym.

Na kolejne spotkania „Srebrne cacka” Muzeum zaprasza 19 czerwca, godz. 11.00. Będzie ono miało miejsce na wystawie pt. „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI–XVIII wiek)” z kolekcji  Helga Matzke w  Zamku Żupnym w Wieliczce.

Miejsce: Muzeum w kopalni soli w Wieliczce

Termin: 13.03.2020 r., godz. 11

Zbiórka: dziedziniec Zamku Żupnego, ul. Zamkowa 8, godz. 10.45

Preferowany wiek uczestników: 60+

Cena zajęć: 9 zł / osoba

Rezerwacja: Dział Edukacji Muzeum, tel. 12 289 16 33

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content