Podpisano umowę na modernizację zabytkowego Domu Katolickiego „Zorza” przy zbiegu ulic Łapanowskiej i Młyńskiej w Gdowie. Prace, mające zapobiec dalszemu niszczeniu obiektu – a docelowo: przywrócić mu świetność – powinny rozpocząć się jeszcze w sierpniu. Ten etap przedsięwzięcia obejmie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz pierwsze prace remontowe w „Zorzy”.
Okazały budynek, mający blisko sto lat, od ponad dekady jest pustostanem. O potrzebie renowacji i przywróceniu dla lokalnej społeczności obiektu o historycznym znaczeniu dla Gdowa mówiono od lat. W pierwszej kolejności wykonane zostaną tam pilne roboty, mające uchronić „Zorzę” przed dalszą degradacją i nieodwracalnymi uszkodzeniami.
Umowę na realizację I etapu przedsięwzięcia podpisano w tym tygodniu (5 sierpnia) w Urzędzie Gminy w Gdowie. Prace wykona firma Usługi Remontowo-Budowlane Dawiec Józef z Pcimia, która złożyła w przetargu najkorzystniejszą ofertę, z ceną 2, 980 mln zł. Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Czas na wykonanie inwestycji to 13 miesięcy – do września 2025 roku.
– Umowa obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie robót remontowych i przebudowy budynku, w tym m.in: prace rozbiórkowe, remont pokrycia dachowego i konstrukcji dachu (wraz z odtworzeniem attyk), elementów murowanych z cegły (gzymsy, ściany, kominy), elewacji w zakresie tynków, stolarki okiennej i drzwiowej i schodów zewnętrznych – podaje Urząd Gminy w Gdowie.
W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną również prace izolacyjne w zakresie zabezpieczenia przeciwwilgociowego oraz termicznego fundamentów budynku, a także wymiana i montaż instalacji odprowadzających wody deszczowe i kanalizacji sanitarnej. Ponadto powstanie nowe ogrodzenie kompleksu.
W okresie przedwojennym „Zorza” była najładniejszym i najbardziej okazałym budynkiem Gdowa, stanowiła wizytówkę miejscowości. Obiekt zaprojektowany z myślą o amatorskim teatrze Akcji Katolickiej (a więc m.in. z salą widowiskową, balkonem, sceną) wznoszono od wiosny 1933 roku, wysiłkiem wielu osób. Przy budowie pomagało społecznie wielu mieszkańców nie tylko Gdowa, ale także okolicznych wsi, a materiały budowlane „dla Zorzy” przekazały bezpłatnie liczne ówczesne zakłady oraz dwory (darowały one m.in. drewno) z gdowskiego rejonu. Pieniądze na budowę pochodziły m.in. z datków od parafian oraz „cegiełek” rozprowadzonych wśród mieszkańców. By zdobyć fundusze na inwestycję parafia sprzedała plebańskie pola pod Zręczycami.
Dom Katolicki „Zorza”, który stał się placówką kulturalną służącą całej lokalnej społeczności, otwarto w listopadzie 1934 roku. W okresie powojennym, od lat 50. XX wieku, miało tam siedzibę m.in. przedszkole (prowadzone najpierw przez siostry zakonne – jako tzw. ochronka, a potem, od lat 60. minionego stulecia przez władze świeckie) oraz Caritas. Gdowskie Przedszkole Samorządowe przeprowadziło się do nowej siedziby w 2011 roku. Dwa lata później, po wybudowaniu w Gdowie Stacji Opieki Caritas, „Zorzę” opuściły siostry zakonne. Budynek opustoszał, a jego stan techniczny pogarszał się z roku na rok.
By rozpocząć remont obiektu z bogatą historią konieczne było wypełnienie różnorodnych procedur, przede wszystkim – przekazanie należącego do parafii budynku we władanie gminy. Akt notarialny ustanawiający prawo nieodpłatnego użytkowania Domu Katolickiego „Zorza” przez gminę na okres 29 lat, wójt Gdowa Zbigniew Wojas oraz proboszcz gdowskiej parafii ks. Bogusław Seweryn podpisali w marcu 2024 roku.
Finalnie – gdy „Zorza” odzyska status wizytówki Gdowa – zostanie przeznaczona na potrzeby lokalnej społeczności. Powstanie tam placówka kulturalno-edukacyjna nazwana roboczo – Centrum Integracji Dziedzictwa.
zdjęcia: podpisanie umowy na I etap renowacji gdowskiego zabytku oraz Dom Katolicki „Zorza” dawniej i dziś; materiały Urzędu Gminy w Gdowie