PRZYZNANO STATUETKI I MASKI PODOLAŃSKIE. Pokazali swe talenty już po raz 20-ty.

Już po raz dwudziesty przyjechali do Podolan koło Gdowa, by wystąpić na tutejszej scenie. Przygotowywali się do tego cały rok. Występy były na bardzo wysokim poziomie i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Ostatni dzień festiwalu wypełniło wspólne gotowanie pod okiem Łukasza Grabowskiego i tańce. Jury Jubileuszowej XX edycji Festiwalu Piosenek i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach najlepszym wykonawcom przyznało Statuetki Podolańskie i Maski Podolańskie. Trzydniowe święto zakończono odśpiewaniem hymnu i zaproszeniem do udziału w kolejnej edycji… już za rok. 

Trzeci, ostatni dzień festiwalu, wypełniły rozmowy, tańce, a także…. wspólne gotowanie z mistrzem kuchni Łukaszem Grabowskim.

Robiliśmy zupę pieczarkową. Zaczęliśmy od klarowania masła, później było krojenie cebuli . Po jej przesmażeniu dodaliśmy jarzynę i pieczarki. Po uzyskaniu bulionu całość zaciągnęliśmy śmietaną i tak ugotowaliśmy… 100 litrów zupy dla 300 osób. Będziemy nią częstować wszystkich uczestników. W między czasie wspólnie przygotowujemy drugie danie, kotlecik w chrupiącej panierce z frytkami i surówką pekińską w sosie winegret. Podopieczni to wspaniali kucharze, każda grupa pomaga w gotowaniu, pracujemy na 4 zmiany, pierwsza sekcja kroi cebulę i jarzynę, druga rozkłada makaron, a kolejne pomagały w gotowaniu i podaniu obiadu. Każdy coś robił i dlatego gotowanie sprawiło nam wszystkim  taką ogromną radość

– powiedział Łukasz Grabowski, który w czasie warsztatów kulinarnych chętnie dzielił się swą wiedzą i doświadczeniem z osobami niepełnosprawnymi. Przy garach rozmawiano bynajmniej nie tylko o zupie, żartowano i robiono sobie zdjęcia, a szef kuchni bacznie przypominał o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas gotowania. 

 

Przygotowywany ogromnym wysiłkiem wielu serc Festiwal nie mógłby się odbyć bez zaangażowania przede wszystkim Fundacji i Warsztaty Terapii Zajęciowej Podolany, na czele z jej nową Prezes- Krystyną Solak-Surowiec i byłym- Piotrem Cabajewskim, kierownik Warsztaty Terapii Zajęciowej Podolany Małgorzatą Drzewniak i całym zespołem terapeutów i podopiecznych oraz wsparcia wolontariuszy ze Szkół Podstawowych z Niegowici, Zręczyc i Gdowa, pań z KGW Kunice, które z sercem karmiły uczestników Festiwalu i całego grona darczyńców i przyjaciół, którzy w różny sposób pomogli w przygotowaniu Festiwalu. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i organizatorom
– podsumowała Gmina Gdów. 
 

W organizację Festiwalu włączyło się wielu wolontariuszy, w tym Harcerze z II Szczepu „Nadrabiańskiego” z Szkoły Podstawowej w Marszowicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici. 

Nagrodzono laureatów oraz wszystkich uczestników, a na scenie ponownie można było zobaczyć zwycięskie programy artystyczne. Trzeba przyznać, że jury (Alina Chechelska – aktorka teatru śląskiego w Katowicach, Józefa Krzysiak, Maria Kmiecik, Wioleta Chmiela, Edyta Trojańska – Urbanik oraz Anna Wesołowska) nie miało łatwego wyboru. Za wspaniałe występy na podolańskiej scenie nagrodzono Statuetkami Podolańskimi. Zwyciężyły WTZ RYKI, za swoją piosenkę w stylu hip – hop, druga nagroda powędrowała do WTZ Gorlice za występ Kingi i Wojtka w repertuarze włoskim. Wyłoniono także najlepsze występy zawierające elementy taneczne lub parodystyczne. Tu bezkonkurencyjnym okazał się występ „Pan Tadeusz” grupy „Śmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. II nagrodę przyznano Pszczółkom z WT Częstochowa za „Kaczkę Dziwaczkę w świecie zwierząt”, a trzecią grupę Assini Apini z SDŚ Brzezie za „Świteziankę”. Przyznano także Wyróżnienia w postaci Masek Podolańskich. Za ogólne wrażenie artystyczne otrzymały je WTZ Korytniki. Ich występ „Zrozumieć innych, pokochać siebie” przypadł do gustu wielu widzom i jury. Indywidualnie doceniono także „Babę” ze sceny „Cygan i Baba” z grupy „Szał dzika” z WTZ z Brzeska.

Za całokształt pracy uhonorowano statuetką Warsztaty Terapii Zajęciowej w Podolanach. 

Festiwal odwiedzili Wice Starosta Wielicki Henryk Gawor, Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Komendant Komisariatu Policji w Gdowie nadkom. Krzysztof Mistarz, Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów, pełnych dobrych emocji, a niejednokrotnie także humoru. Wspólnie z nimi nie możemy się doczekać ponownego spotkania z piosenką i formami twórczymi podczas podolańskiego festiwalu już za rok. Zapraszamy!

Fotogalerię z wczorajszych uroczych przesłuchań konkursowych można zobaczyć tutaj: https://www.mojgdow.pl/slawomir-w-podolanach/  ,  o występie Sławomira pisaliśmy tutaj: https://www.mojgdow.pl/slawomir-w-podolanach/

Festiwal odbywa się pod patronatem Starosty Wielickiego  Adama Kociołka i Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, przy wsparciu finansowym Powiatu WielickiegoPaństwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychGminy Gdów i Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach.

Patronat medialny objęli TVP3 Kraków oraz portal MójGdów.pl .

#festiwalwpodolanach

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content