Przy 150-letnim pomniku Dąbrowskiego w Pierzchowie oraz w kościele w Niegowici odbyły sie tegoroczne Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości podczas których poświęcono pomnik generała, który udało się odnowić dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

Przy 150-letnim pomniku Dąbrowskiego w Pierzchowie oraz w kościele w Niegowici odbyły się tegoroczne Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości podczas których poświęcono pomnik generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie, odnowiony dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień dzisiejszy to dzień radości dla każdego Polaka, to dzień, gdy uświadamy sobie jak wielką wartością jest niepodległość Ojczyzny oraz ile krwi musieli przelać za nią Polacy

– tymi słowami rozpoczął kazanie ksiądz Janusz Łomzik, proboszcz niegowickiej parafii, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godzinie 10-tej.

Po nabożeństwie w Parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici,  z  udziałem z udziałem Chóru i Orkiestry Parafialnej, licznych pocztów sztandarowych, delegacji, harcerzy, reprezentantów organizacji społecznych i sportowych, zaproszonych gości i mieszkańców naszej gminy, na dalszą część uroczystości zaproszono do Pierzchowa, dokąd można było udać się autokarami zabezpieczonymi przez Organizatorów. Po powitaniu przybyłych gości, uroczyście wciągnięto flagę na masz oraz wspólne odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego. Tu, w miejscu urodzenia bohatera hymnu narodowego 11 listopada – zabrzmiał on szczególnie pięknie.

To poświęcenie pomnika generała przez proboszcza niegowickiej parafii księdza Janusza Łomzika, było jednak główną częścią programu. 150-letni obelisk, odnowiony w tym roku dzięki staraniom Gminy Gdów, przez Instytut Pamięci Narodowej, zyskał dawny blask. 

Wydarzenie uświetnili swą obecnością Władysław Kosiniak – Kamysz Poseł na Sejm RP, Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN oraz Cecylia Radoń – Wice Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz starosta wielicki Adam Kociołek.  Obecni byli także Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Tadeusz Ciężarek – Przewodniczący Rady Gminy Gdów wraz z radnymi, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz licznie przybyli goście, księża proboszczowie i mieszkańcy gminy.

O historii tego miejsca oraz przypadających w tym roku rocznicach z nim związanych przypomniał w swym wystąpieniu Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.

W gminie Gdów, a szczególnie w Pierzchowie, idee niepodległościowe zawsze były bliskie mieszkańcom (…). To tu urodził się generał Jan Henryk Dąbrowski – twórca Legionów Polskich, o którym śpiewamy w hymnie narodowym. W tym roku mija 95 lat gdy Mazurek Dąbrowskiego ustanowiono polskim hymnem narodowym. Najważniejsza pieśń narodu polskiego szczególnie doniośle brzmi tu, na tej gdowskiej ziemi, gdzie pomnik i kopiec przypominają o walecznym generale, a przede wszystkim o sile i potędze prostych, ale jakże wielkich słów hymnu narodowego, które znajdują się zarówno na pomniku z 1872 r. jak i na kopcu usypanym w 1997.

– przypomniał gospodarz gminy, dziękując IPN-owi oraz posłowi Kosianiakowi – Kamyszowi za wsparcie procesu renowacji pomnika.

Budujmy wolność razem, pamiętając o tym, komu ją zawdzięczamy

– dodał.

Co roku 11 listopada Polacy przeżywają swoiste rekolekcje patriotyczne wspominając tych, którzy cierpieli, przelewali krew i ginęli w obronie Ojczyzny, w obronie wolności. (…) Znajdujemy się przed pomnikiem, który został wzniesiony z potrzeby serca przez lokalną społeczność 150 lat temu. To jest nasze zobowiązanie by w sztafecie pamięci to dziedzictwo przekazać dalej […] Instytut Pamięci Narodowej w sposób wymierny włączył się w renowacje pomnika, który jest również niemym świadkiem historii. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia

– podkreślił z kolei dyrektor Biura Upamiętniania Walk i męczeństwa IPN Adam Siwek.

Nie mogło zabraknąć składania kwiatów przy pomniku przez licznie przybyłe w tym dniu delegacje. Świętowanie uświetnił występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pierzchowie oraz koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów, a harcerze z Marszowic i Winiar zaciągnęli wartę honorową przy pomniku i kopcu generała. Pamiątką wydarzenia będą biało – czerwone flagi oraz rulony z tekstem hymnu narodowego, które otrzymali wszyscy uczestnicy.

Piękna atmosfera, piękna pogoda i piękne święto przede wszystkim – święto Niepodległości, które jest dla nas drogowskazem dalszego postępowania

– podsumował Władysław Kosianiak – Kamysz. 

Tradycyjnie wszystkich obecnych zaproszono do remizy na grochówkę strażacką przygotowaną przez OSP Pierzchów, a zaproszonych gości na poczęstunek przygotowany na prośbę organizatorów przez panie z KGW Pierzchów.

Następnie Delegacja Władz Samorządowych złożyła także kwiaty przy Pomniku Pamięci na rynku w Gdowie w oraz na cmentarzu w Niegowici.

W tym dniu po raz pierwszy zaprezentowano gościom plenerową wystawę fotograficzną, przygotowaną przez Centrum Kultury w Gdowie, ukazującą archiwalne zdjęcia pomnika w Pierzchowie oraz jego współczesny wygląd, następnie przeniesiono ją w okolice pomnika i kopca, gdzie była dostępna przez dwa kolejne dni (w sobotę i niedzielę 12 i 13 listopada).

Wszystko to sprawiło, że tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości zapewne na długo zapadną w pamięci mieszkańców.

Przypomnijmy, że więcej na temat pomnika pisaliśmy już na naszym portalu między innymi TUTAJ: https://www.mojgdow.pl/20-lipca-pomnik-w-pierzchowie-obchodzi-150-te-urodziny/ .   

 

Zachęcamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć na naszym profilu na Facebooku TUTAJ.

Jak wyglądała uroczystość można także zobaczyć w relacji Tarnowskiej TV TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

 

Foto: 

  • Mój Gdów,
  • Jan Maciuszek (zdjęcia z drona). 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content