Pracowity weekend strażaków: połamane drzewa, zerwane dachy, pożary traw

9 marca jednostka OSP z Pierzchowa dwukrotnie została wzywana do pożarów traw. 

„Dzisiaj, tuż po godzinie 13-stej zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw w Książnicach. Na miejsce udaliśmy się dwoma zastępami, ale po dojeździe pierwszego zastępu z naszej jednostki drugi zastęp został zawrócony. Trawę zaczęli gasić mieszkańcy.
Nasze działania polegały na dogaszeniu trawy. Po około 20 minutach wróciliśmy do koszar.”-napisali 9 marca strażacy na swoim Fb ok godz. 15.00. Kilka godzin później pojawił się kolejny wpis: „Kolejny pożar traw do którego zostaliśmy dzisiaj zadysponowani. Tym razem miejscowość Zborczyce. Pożar był w trudno dostępnym miejscu, gdzie był brak możliwości dojechania samochodami gaśniczymi. Strażacy przy pomocy tłumnic ugasili pożar. Na miejscu działaliśmy wspólnie z ochotnikami z Szczytnik i Wiatowic. APELUJEMY O NIE WYPALANIE TRAW!!!”

Przypominamy nasz wpis z 7 marca na temat wypalania traw: https://www.mojgdow.pl/nie-wypalaj-traw-juz-doszlo-do-pierwszych-pozarow/

Ponadto w wyniku silnego wiatru, który szalał ubiegłej i poprzedniej nocy na terenie naszej gminy doszło do licznych połamań drzew oraz zerwania dachów, m.in w Fałkowicach i w Niegowici. 

OSP GDÓW,wpis z 11.03: „Od godziny 1:00 nad ranem trwają działania związane z usuwaniem skutków nocnej wichury. W dalszym ciągu napływają zgłoszenia m.in o powalonych drzewach czy zerwanych dachach.”

Do wszystkich zgłoszeń wyjeżdżali strażacy ochotnicy.

Dziękujęmy za Waszą służbę!

Do redakcji Mój Gdów wpłynęła informacja od firmy Tytan Dach z Gdowa, że firma udzieli rabatów na materiały związne z naprawą dachów dla osób poszkodowanych w nocnej wichurze:  „Ostatni weekend dla niektórych był bardzo nieszczęśliwy, gdyż wichura uszkodziła dach. Rozumiejąc tragizm tych z Państwa, których dotknęło to nieszczęście, oferujemy pomoc w zakupie nowego pokrycia dachowego. Każdemu, kto zgłosi się do nas ze zdjęciami swojego uszkodzonego dachu, udzielimy rabatu hurtowego na nowe materiały. Wkręty farmerskie za pół ceny. Zapraszamy. 509004026, 509004087.”

Uzupełnienie z 11.03: OSO Pierzchów:

„11 marca był bardzo pracowity również dla naszej jednostki.
Już o 0:28 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia skutków wichury w naszej miejscowości. Do zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami GBA+GLBARt.
Następnie działaliśmy na terenie naszej gminy m.in. w Niegowici, Marszowicach i Gdowie. Nasi druhowie działali do godziny 5:30 następnie zostali zmienieni przez drugą grupę z naszej jednostki, która kontynułowała usuwanie drzew i prace rozbiórkowe pozostałości dachów oraz zabezpieczanie ich. 
Około godziny 9:00 JRG Wieliczka przekierowała nasze działania do Niegowici gdzie przez ponad 9 godzin usuwaliśmy skutki żywiołu z 2 domów na których zostały zerwane dachy.
O godzinie 18:20 wróciliśmy do koszar.
Wszystkie nasze działania trwały prawie 16 GODZIN!!!”

Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim druhom z naszej jednostki, którzy pomimo poniedziałku, który jest dniem roboczym angażowali się w bezinteresowną pomoc i walczyli ze skutkami wichury w nocy oraz przez cały dzień.

Działaliśmy miedzy innymi z Ochotnicza Straż Pożarna GdówOSP Marszowice, OSP Niegowić, OSP Cichawa, OSP Nieznanowice, JRG Wieliczka.

źródło: FB OSP Gdów, FB OSP Pierzchów, FB OSP Winiary, czytelnik

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content