Pożegnanie Ks. Proboszcza Stanisława Bętkowskiego

Dziś w rodzinnym Zakliczynie odbył się pogrzeb śp. Ks. Proboszcza Stanisława Bętkowskiego. W dniu wczorajszym w Sanktuarium Narodzenia NMP w Gdowie odbywały się nabożeństwa w intencji Zmarłego. O godzinie 15-tej podczas uroczystej Mszy Świętej duchowni, rodzina zmarłego, przedstawiciele władz samorządowych oraz licznie zgromadzeni parafianie modlili się w intencji gdowskiego Proboszcza oraz wspominali jego posługę w tutejszej parafii.

Ks. dr. Robert Nęcek, znający Ks. Stanisława już od czasów seminarium duchownego, mówił m.in o czterech postawach ks. Bętkowskiego, które go zauroczyły w osobie gdowskiego proboszcza: modlitwie, odwadze, dyskrecji i hojności. Podkreślał, że ks. Bętkowski starał sie tworzyć przyjazne środowisko, w którym dojrzewa się emocjonalnie i intelektualnie. Zmarły Proboszcz zawsze widział potrzeby innych, a każdy kto Go odwiedzał mógł doświadczyć głębi rozmowy. 

Wójt Gminy wspominał zmarłego jako niezwykle otwartego, serdecznego i życzliwego kapłana. Dziękował mu za wszystko, co jako Proboszcz uczynił dla gdowskiej wspólnoty parafialnej, dla ludzi i dla kościoła. Podał też przykłady, jak parafianie żegnali Proboszcza umieszczając wpisy na stronach internetowych. Wpisy, które pokazują jak szanowanym i lubianym księdzem był Stanisław Bętkowski: „Uczciwy, ciepły człowiek. Wielka strata. Za szybko”; „Bardzo przykre, tak szybko odszedł, to był wspaniały człowiek, zawsze pogodny…Na zawsze w naszej pamięci”; „Wspaniały proboszcz. Wyrozumiały, cierpliwy i empatyczny człowiek!  pokój Jego duszy „; „Bardzo dobry proboszcz, człowiek, otwarty dla ludzi, niech spoczywa w pokoju” ; „Bardzo mądry i prawy człowiek, cudowny ksiądz o wielkim sercu i miłosierdziu, niech Pan wynagrodzi mu dobro na wiecznej radości w niebie”.

W imieniu parafian głos zabrał członek rady parafialnej, pan Marek, który mówił: Dziękujemy Panu Bogu za te 9 lat posługi kapłańskiej księdza Stanisława w naszej parafii.  Nasza parafia zyskała wiele łask z daru jego kapłaństwa.  W naszej pamięci ks. Stanisław Bętkowski pozostanie jako kapłan, który dobrze i wiernie godził swoje obowiązki duszpasterskie, z tymi które wynikały z funkcji proboszcza parafii. Wszyscy widzimy ślady jego dłoni. Dzięki jego zaangażowaniu, doświadczeniu, odpowiedzialności i trosce, nasza świątynia i kaplica w Zagórzanach stały się bardziej zadbane, bardziej piękne.  W naszych wspomnieniach śp.ks. Stanisław pozostanie z pewnością jako kapłan dyskretny i pokorny, który  z miłością, mądrością i rozwagą, rozwiązywał trudne problemy naszej parafii. Pokazywał jak być wiernym służbie Panu Bogu i Matce Bożej. Kiedykolwiek przychodziliśmy do niego po radę czy z  z jakąś propozycją działania na rzecz parafii, zawsze zostaliśmy przyjęci i wysłuchani, a on był gotowy do współpracy. 

 

Droga kapłańska Ks. Stanisława Bętkowskiego

ROK ŚWIĘCEŃ: 1983

1983-1985 – wikariusz w parafii w Przeciszowie 

1985-1988 – wikariusz parafii w Jaworznie-Jeleniu

1988-1993 –  wikariusz parafii w Krakowie- Bieńczyce

1993-1995 – wikariusz parafii w Wieliczce 

 1995-2004 – wikariusz  w parafii w Krakowie-  Nowy Prokocim

2004-2011 – proboszcz w parafii Łączany

od 2011       -proboszcz parafii w Gdowie

Ks. Stanisław Bętkowski pełnił także funkcje notariusza dekanatu Niegowić.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content