Pomoc na złotówki, tony, litry i godziny

Kolejny rok działalności Centrum Wolontariatu utworzonego przy Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach to kontynuacja znanych i cenionych akcji zapoczątkowanych ponad dwa lata temu, jak również kilka nowych inicjatyw. Kilku wolontariuszy się wykruszyło, głównie ze względu na zmianę szkoły i nowe obowiązki, ale w to miejsce dołączyły nowe osoby, pełne energii, zapału i  pomysłów. „Jestem wolontariuszką od niedawna i na chwilę obecną wzięłam udział w kilku akcjach: wymianie książki w Wieńcu i w Klęczanie, zbiórce karmy oraz „stroik dla seniora”.  Cieszę się, że mogę tu być i działać, pomagać, a przy okazji dobrze się bawić z moimi rówieśnikami. Na akcjach panuje naprawdę świetna atmosfera, co  jeszcze bardziej  „nakręca” nas do działania. Mam nadzieję, że po ósmej klasie nadal będę mieć możliwość działać w Centrum, bo to daje mi naprawdę dużo radości”- mówi Liwia, która dołączyła do grona wolontariuszy we wrześniu br.

Jedną z akcji, która jest  kontynuowana od powstania Centrum są zbiórki krwi. W tym roku wspólnie z pracownikami z Krakowskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowano  4 zbiórki, w czasie których honorowi dawcy oddali łącznie ok. 50 litrów krwi. Są już zaplanowane kolejne akcje na rok 2019. Zbiórki odbędą się w dniach: 24.02 ,  07.07 , 13.10. „Cieszę się, że mamy możliwość oddawania krwi u nas w Gdowie, bez konieczności jazdy do Krakowa. Zawsze, jak tylko mogę przychodzę i zachęcam innych do udziału w zbiórkach. Nas to niewiele kosztuje, a innym może ocalić życie”- mówi Pan Grzegorz, regularnie biorący udział a naszych zbiórkach.

Podobnie jak w 2017, Fundacja Osób Niepełnosprawnych poprzez Centrum Wolontariatu, od stycznia do końca  listopada, prowadziła zbiórkę publiczną na rzecz jednego z mieszkańców naszej gminy, który uległ poważnemu wypadkowi. Tegoroczna zbiórka zorganizowana została na leczenie i rehabilitację Łukasza Mardosza z Niewiarowa. Dzięki Państwa hojności, otwartym sercom, w ciągu roku udało zebrać się do puszek:13 536,19 zł, a na konto Łukasza (na dzień 30.11.) w Fundacji wpłynęło:5251 zł.  Największą kwotę zebrali wolontariusze w czasie Święta Ziemi Gdowskiej. Wówczas stałych wolontariuszy Centrum wsparła mocna grupa Seniorów z gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na początku roku odbyło się przedstawienie charytatywne „Ciotka Karola 1 i ½”, wystawione przez aktorów teatru Sztolnia, a w czasie wrześniowego Pikniku Zdrowia i Aktywności Fizycznej odbyła się kolejna zbiórka do puszek. Jedną z atrakcji tej imprezy było stoisko rugby, na którym można było spotkać się z zawodnikami klubu Juvenia Kraków, poćwiczyć z nimi elementy gry oraz zakupić gadżety. Ruggbiści krakowskiego klubu  przyjechali do nas specjalnie, aby swą obecnością wesprzeć zbiórkę dla Łukasza. ”Z całego serca chcemy podziękować wszystkim, którzy wsparli leczenie Łukasza. Zebrane pieniądze bardzo pomogły w opłaceniu codziennej rehabilitacji ruchowej i logopedycznej i w pokryciu wydatków związanych z opieką i pielęgnacją naszego syna. Przez ostatni rok, kiedy byliśmy pod opieką fundacji w Podolanach u Łukasza zauważyliśmy znaczące postępy, które nie byłby możliwe bez Państwa pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za ogromne wsparcie”- mówi mama Łukasza Pani Zofia Mardosz.

Niedawno Centrum zakończyło trzecią edycję akcji „Pomóżmy zwierzętom w schroniskach  przetrwać zimę”. Podobnie jak w ubiegłych latach zbiórka okazała się sukcesem. Zebrano prawię tonę karmy! (986,185 kg) oraz miski, ręczniki, kołdry, zabawki i przysmaki dla zwierząt. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania Szkół i Przedszkoli z terenu naszej Gminy, które włączyły się w akcję. Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane do schroniska w Bolesławiu gdzie trafiają bezdomne zwierzęta z terenu naszej gminy, jak również do Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, który pełni tymczasową opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

Kiedy w lutym zorganizowaliśmy wspólnie z Centrum Kultury II Wymianę Książkę, pojawiły się głosy rodziców, że podobne akcje można by organizować także lokalnie, w małych miejscowościach. Postanowiliśmy spróbować, i wspólnie ze Szkołą w Jaroszówce zorganizowaliśmy spotkania z książką w Klęczanie i na Wieńcu. Mamy nadzieję, że podobne spotkania odbędą się wkrótce w kolejnych miejscowościach”- mówi  Ania, jedna z wolontariuszek.

W czasie gminnego, świątecznego spotkania przed Wielkanocą wolontariusze wręczyli Seniorom kartki świąteczne przygotowane przez dzieci i młodzież z terenu gminy, a kilka dni temu odwiedzili Seniorów z Domu Opieki Nestor w Wieliczce z własnoręcznie robionymi stroikami.

Centrum Wolontariatu chętnie podejmuje współpracę ze szkołami i szkolnymi Kołami Wolontariatu. Zaprasza placówki do udziału w organizowanych akcjach, ale także pozostaje otwarte na propozycje płynące od nich. Kontakt z Centrum Wolontariatu możliwy poprzez stronę na FB: Centrum Wolontariatu w Podolanach lub mailowo: centrumpodolany@gmail.com

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content