Półkolonie „w cieniu krzesła”

W sołectwie Hucisko ostatnio wrze jak w ulu. Od poniedziałku trwają tam półkolonie „W cieniu krzesła”, zorganizowane w ramach programu Lato z teatrem Instytutu Teatralnego. Przedsięwzięcie jest mocno osadzone w kontekście społeczność – dziedzictwo miejsca. Miejscowość Hucisko przez lata funkcjonowała jako swoista kolonia artystyczna: bywali tu artyści związani z Teatrem Cricot II i II Grupą Krakowską. Wizytówką wsi jest olbrzymich rozmiarów Pomnik krzesła, stojący obok domu Tadeusza Kantora i jego żony Marii Stangret. To właśnie do tego pomnika nawiązuje nazwa półkolonii. Większość działań odbywa się przy domu innego artysty związanego z Huciskiem – Kazimierza Mikulskiego, malarza, aktora, wieloletniego scenografa w krakowskim Teatrze Groteska. Przez 14 dni dzieciaki z okolicy będą brały udział w różnych twórczych zajęciach, a także tropiły ślady twórców związanych z miejscowością udając się m. in. do Krakowa, gdzie w różnych instytucjach, np. w Cricotece i Muzeum Interaktywnym/Centrum Edukacji Teatralnej przy Starym Teatrze poznają teatr od kuchni. Podsumowaniem półkolonii będzie spektakl – performance, w trakcie którego dzieci wystąpią w towarzystwie harfistki Emilii Raiter. W imieniu półkolonistów zapraszamy na to wydarzenie. Aktualne informacje można znaleźć na FB Dom opowieści.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.pl www.facebook.com/programLatowteatrze

Półkolonie odbywają się z inicjatywy mającej siedzibę w Hucisku Fundacji Plenerownia, która organizuje w okolicy między Wieliczką, Niepołomicami, Bochnią i Myślenicami ekomuzeum, a w jego ramach szereg aktywności o charakterze upowszechniających lokalne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

 

Autor: Redaktor2

Udostępnij post na:

Skip to content