Piknik historyczny PRO MEMORIA – ku pamięci gen. J. H. Dąbrowskiego

W niedzielę, 17 czerwca, odbył się „Piknik historyczny PRO MEMORIA – ku pamięci gen. J. H. Dąbrowskiego”. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej polowej, którą prowadził ks. Stanisław Skowronek kapelan OSP powiatu Sucha Beskidzka- rodak z Pierzchowa, a asystowali mu ks. prałat Paweł Sukiennik i Mieszko Ćwiertnia, były kapelan OSP parafii Niegowić.  Msza odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego Garnizon Kraków i przy udziale zuchów i harcerzy z Marszowic, pocztów sztandarowych szkół i ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, licznie zgromadzonych mieszkańców i gości. Chór Parafialny z Niegowici zadbał o oprawę mszy.

Po Eucharystii przed kopiec wjechał Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. Na głazie obok kopca odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą wczorajsze uroczystości zorganizowane z okazji 200. rocznicy śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Posadzono także Dąb Pamięci, a obok tablicy poświęconej gen. Dąbrowskiemu przedstawiciele różnych ugrupowań złożyli kwiaty.

Na scenie przed zgromadzonymi uczestnikami uroczystości zaprezentowali się uczniowie klasy wojskowej XXV LO w Krakowie, którzy przygotowali pokaz Musztry Paradnej. Jak zawsze przy uroczystościach patriotycznych zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów. Publiczność wysłuchała występu Chóru Tutte le Corde oraz laureatki I miejsca gminnego Konkursu „Polskie Drogi do Wolności” Hanny Bubuli z Przedszkola Samorządowego w Gdowie. Wystąpili także uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie, grupa śpiewacza Dąbrowszczanki z Pierzchowa, a na finał zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Dobczyce.

Piknik historyczny był współfinansowany ze środków, jakie Ochotnicza Straż Pożarna w Pierzchowie pozyskała z Województwa Małopolskiego.

Zachęcamy także do obejrzenia pełnej galerii zdjęć Pani Marii Jelonek – Bankowicz zobacz tutaj

zdj. Gmina Gdów oraz P. Maria Jelonek- Bankowicz

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content