PIĄTEK W MAŁYM MIEŚCIE GDOWIE.

Piątek był dniem pełnym emocji i wzruszeń. Były słowa podziękowań i gratulacji. Dzieci poznały ostatnie zawody, a za zarobione w ciągu tygodnia gdowskie grosze zakupiły wymarzone zabawki i upominki. To już ostatni czas półkolonii Małe Miasto Gdów w ramach projektu realizowanego przez Fundację Plenerownia z Huciska. Zakończono wspólnym zdjęciem i radosnym rodzinnym piknikiem. Rozstać się było bardzo trudno, a halę sprzątano do późnych godzin wieczornych. 

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji BGK w programie „Małe Miasto” – edycja VI, współpracy organizatorów z partnerami oraz organizacjami,  instytucjami i wolontariuszami udało się zorganizować tak duże przedsięwzięcie dla 125 dzieci. Półkolonię zakończono podziękowaniami. Gospodarz gminy Gdów Wójt Zbigniew Wojas podziękował przedstawicielom Plenerownii za realizację półkolonii. Wyrazy wdzięczności organizatorzy skierowali także do Gminy Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Portalu „Mój Gdów” które były partnerami przedsięwzięcia oraz do Fundacji BGK, z której środków sfinansowano projekt. Podziękowania skierowano również do rodziców dzieci, którzy pomagali włączając się zarówno w prezentację zawodów, jak i całą organizację przedsięwzięcia.

 Tradycyjnie tego dnia do druku trafiła kolonijna gazetka małego Miasta Gdów. Już po raz ostatni redaktorzy Mojego Gdowa zaprosili do zaaranżowanego w gdowskiej hali studio i redakcji na rozmowy o kolonii i nie tylko. 

– Są bardzo fajne dzieci. Wolontariusze i organizatorzy to także świetne osoby. Po kolonii będzie mi brakować ich towarzystwa

– z żalem mówi Anastazja M., wolontariuszka.

– Szkoda, że półkolonia się kończy. Poznałam tu fajnych ludzi, zarobiłam gdowskie grosze i poznałam różne zawody

– podsumowała Amelka L., przyszła kosmetyczka. A może dekorator wnętrz? Czas pokaże.

Ostatniego dnia półkolonii poznano tajniki zawodów:

• Kucharz – Spółdzielnia Socjalna Tradycje Regionalne
• Muzyk – Alicja Pustuła
• Opiekun alpak – AlpakaFun
• Fryzjer – Kreatywny Fryzjer z pasją Sylwia Danaj-Bukowska
• Reporter radiowy – Michał Łanuszka
• Ceramik – Ceramika Nastawka
• Fotograf – Adam Murzański
• Hafciarka – wyrób tradycyjnych gorsetów
krakowskich HenHaft.
• Instruktorka tańca – DanceOmnia
• Animator zabaw dziecięcych – Agnieszka Świerzowicz. 

W piątek wiele się działo. Podobnie zresztą jak przez cały tydzień.

– U kucharza sami zrobiliśmy drożdżówki z owocami i marmoladą, upiekliśmy je a potem zjedliśmy. Były bardzo dobre

– opowiadał Damian D.

– Ćwiczyliśmy też śpiewanie, a apotem poszliśmy do pana akustyka. Z nim podłączaliśmy różne kable tak, żeby można było zaśpiewać do mikrofonu. Robiliśmy też zdjęcia i filmowaliśmy fajne rzeczy

– dodaje Krzysztof.

– Z panią hafciarką przyszywaliśmy do bluzki koraliki. Myślałam, że jest to trudne, ale nie jest. Pani od muzyki zagrała nam różne utwory, łatwy „Wlazł kotek na płotek”, a potem już tylko  takie trudne

–  wspomina Wiktoria S.

– Jestem księżycem. Tak pomalowała mi twarz moja koleżanka

– cieszyła się Alicja, której buzia zyskała nowe oblicze w stoisku pani animatorki.

– A w studio radiowym rozmawialiśmy o gadających pingwinach. Było strasznie wesoło

– mówiła z kolei Wojtek D., którego twarz też jest chwilowo nie do poznania.

Można za to było poznać tajniki fryzjerstwa, jak Patrycja K. i Kasia W.:

– Pomagałyśmy w robieniu fryzur, robiliśmy bombki z włosów, zaplatałyśmy też sztuczne warkoczyki.

– Najlepiej było w radio, zadawaliśmy pytania jak dziennikarze. Miałem szczęście, że byłem na dwóch stanowiskach. I dziennikarza, i tej osoby, która odpowiada na pytania

– podsumował Karol P. Dziewczyny też były zachwycone radiowym studio. Aparat też był oblegany.

– Najlepszy był fotograf, zdjęcia wyszły naprawdę śmieszne. Chętnie je oglądniemy później

– na nadzieję Antoni M.

Niewątpliwie wszyscy będą kontynuować nowe znajomości. Kto wie, być może w małym Mieście Gdowie udało się im poznać swój wymarzony zawód? A pamiątką z kolonii będą nie tylko zdjęcia. Uczestnicy zabiorą ze sobą piękne wspomnienia, które będą im towarzyszyć na długo. 

***

„Małe Miasto Gdów” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni (7-11 sierpnia 2023 r.) , mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Za wykonane czynności otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje. Po projekcie, na terenie gminy powstaje realna inwestycja małomiasteczkowa dla dzieci.

Projekt jest dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Małe Miasto” – edycja VI, organizatorem jest Fundacja Plenerownia, a partnerami Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie i Gminna Hala Sportowa.

Patronat medialny nad Małym Miastem Gdowem objął portal Mój Gdów.pl

***

#małemiastoGdów

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content