Orszak Trzech Króli: w Gdowie po raz pierwszy, ale tradycja już ma parę lat

Jak już informowaliśmy w najbliższy piątek, 6 stycznia odbędzie się w Gdowie po raz pierwszy Orszak Trzech Króli. Organizatorzy: Gmina Gdów, Centrum Kultury oraz Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców (także najmłodszych) do uczestnictwa we wspólnym kolędowaniu i przemarszu do żywej szopki. Szczegóły organizacyjne na naszym portalu już niebawem, a dziś spróbujemy przybliżyć ideę Orszaku Trzech Króli.

Jak zrodził się pomysł organizacji Orszaku Trzech Króli?

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. W roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów. I o ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to  szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako “prahistoria” Orszaku.

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W wielu miejscach przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie.

Jak wygląda Orszak Trzech Króli na zdjęciach? (Wieliczka, Kraków, Myślenice)

[Not a valid template]

Jak wygląda Orszak Trzech Króli na filmie?

 

Już za tydzień na naszym portalu relacja z Gdowskiego Orszaku Trzech Króli!

 

źródło:http://orszak.org/

zdjęcia: www.wieliczkacity.pl; www.krakow.pl, http://parafiamyslenice.pl/

film: yuotube.com

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content