Odzyskali głos

Gdowskie zespoły muzyczne po przerwie spowodowanej pandemią znów słychać i widać. Na pierwsze występy trzeba było trochę poczekać, ponieważ repertuar zapomniany, nie wszyscy członkowie grup w nich pozostali. Pojawiły się za to nowe osoby, a kiedy przychodzą „nowi”, to wiadomo – najpierw żmudna nauka, a dopiero potem występy. Dlatego w 2021 roku było ich niewiele, za to rok później – już dużo więcej. Teraz wszystko idzie już pełną parą.

 

Chór Parafialny imienia księdza Adama Ziemby w Niegowici  

Prowadzony jest przez siostrę Natanę Szaro. Jest to chór mieszany, czterogłosowy. W jego skład wchodzą mieszkańcy Parafii p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej w Niegowici. Jest ich obecnie 36. Od 2014 roku występuje pod nazwą Chór imienia księdza Adama Ziemby w Niegowici.

-Czy chór miał przerwę w działalności w czasie pandemii? Jeżeli tak, to jak długo trwała?

-Kilka miesięcy na początku pandemii. Później próby wróciły, ale były nieregularne w związku ze zmieniającą się sytuacją.
-Czy parafianie odczuli brak możliwości śpiewu i czy teraz bardziej ich to cieszy?
-Część z nich bardzo czekała na powrót do normalnego trybu prób. Niektórzy, zwłaszcza młodzi, zrezygnowali ze śpiewania w chórze.
-A może zwiększyła się liczba chórzystów?
-Kilka osób po pandemii nie wróciło do chóru, ale zgłosiły się nowe.
-Słyszałam, że ostatnio w 2023 roku na wiosnę chór odbył pielgrzymkę do Włoch. Jakie miejsca odwiedziliście?
-Byliśmy w Tarvisio, Wenecji, Padwie, Asyżu, Cascii, Roccaporenie, Orvieto. Celem pielgrzymki był Rzym i Msza św. sprawowana w języku polskim przy grobie św. Jana Pawła II, na której mieliśmy możliwość śpiewania. Jest to Msza, która jest odprawiana w każdy czwartek o godz. 7:10. Jest ona transmitowana w Radiu Maryja.
Byliśmy również u patronki muzyki kościelnej, czyli u św. Cecylii. Wyjazd trwał od 22 do 29 kwietnia.
-Czy śpiewaliście jeszcze gdzieś podczas tej pielgrzymki ?
-Śpiewaliśmy 26.06. właśnie w bazylice św. Cecylii na Zatybrzu podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. Pawła Sukiennika.

18 maja w Niegowici odbył się koncert z zaproszonym chórem „Lutnia” z Sosnowca z okazji kolejnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Najpierw wystąpili gospodarze wykonując pieśń do Jana Pawła II „Chwalcie o wierni”, po nich zaprezentowali się goście. A na koniec obydwa chóry wspólnie wykonały pieśń „Niegowicka Pani”. Między pieśniami można było wysłuchać rozważania św. Jana Pawła II.
-Co obecnie dzieje się w chórze, co przygotowujecie i jakie są najbliższe plany?
-Obecnie po Mszy św. prymicyjnej ks. Tomasza Szlachetki i po Uroczystości Bożego Ciała zrobiliśmy sobie wakacyjną przerwę. Po wakacjach chcemy uczcić 10-lecie istnienia naszego chóru i 60-lecie pracy organistowskiej naszego rodaka prof. Mieczysława Tulei. Szczegóły będą dopiero ustalane.

Rozmowa z siostrą Nataną Szaro

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów

Już na dobre działa po długiej przerwie spowodowanej pandemią, gdy nie mogły się odbywać żadne próby, a co za tym idzie nie było też występów.
W 2021 roku przypadał jubileusz 55-lecia działalności orkiestry. Obchody odbyły się 22 listopada w 2021 roku, rozpoczęła je Msza święta w gdowskim sanktuarium pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Orkiestra dała oprawę mszy św., a potem był wieczór gratulacji i wspomnień w Centrum Kultury w Gdowie. Nie było wtedy koncertu dla publiczności.
W widowisku „Mój Gdów” Orkiestra Dęta dała pierwszy duży koncert z okazji obchodów 750 – lecia Lokacji Gdowa w Gminnej Hali sportowej.
Później już tradycyjnie na stałe znowu towarzyszyła ważnym wydarzeniom w gminie Gdów: zagrała między innymi podczas obchodów Święta Konstytucji 3 maja 2023 r. pod Pomnikiem Pamięci w Gdowie oraz podczas obchodów Dnia Strażaka 4 Maja 23 r., wykonując między innymi strażacki hymn: „Rycerze Floriana”. W sumie orkiestra grała 6 razy w 21 r. i 10 razy w 22 r., czyli można powiedzieć, że tendencja jest zwyżkowa.
Obecnie Orkiestra Dęta przygotowuje się do wyjazdu na festiwal orkiestr dętych w czeskim Bohuminie, który odbędzie się już w czerwcu w 2023 r. Życzymy powodzenia!

 

Zespół Regionalny Mali Gdowianie

Działa przy Centrum Kultury w Gdowie pod kierunkiem pani Elżbiety Wróbel i pani Joanny Marczewskiej już ponad 10 lat. W zajęciach uczestniczą dzieci od 3 roku życia wzwyż. Poznają tradycje ludowe regionu krakowskiego i subregionu gdowskiego: śpiewają, tańczą, bawią się w dawno zapomniane zabawy dziecięce z dawnych lat, ale nie tylko. Przygotowują występy tańca i śpiewu oraz obrzędu ludowego i prezentują je na uroczystościach w Centrum Kultury i poza nim. Stałym elementem zajęć są podstawy rytmiki, koordynacji, ale przede wszystkim budowanie wzajemnych relacji i przyjaźni, wspólne obchodzenie urodzin, które wzmacniają integrację.
W czasie pandemii zespół nie mógł się spotykać przez ponad rok. I chociaż w grupie jest duża rotacja i wciąż przychodzą nowe maluszki, jakież było zdumienie pań prowadzących, kiedy po pandemii przyszło drugie tyle dzieci! Obecnie jest ich w zespole ponad 50. Próby i przygotowania ruszyły pełną parą, a także zaczęły się występy: na scenie na gdowskim Zarabiu podczas III Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego 11 września 2022 r., podczas uroczystego rozdania nagród za najpiękniejszą szopkę w Centrum Kultury w Gdowie w grudniu 2022 r.
Kolęda Małych Gdowian zawitała do Centrum Macierz Polonia w Woli Więcławskiej 7 stycznia 2023 r. Na Pikniku Rodzinnym w Wiatowicach 4 maja 2023 r. Mali Gdowianie tańczyli dla delegacji z miasta Malchow z północnych Niemiec oraz z gościnnie występującą grupą młodzieży z MCZP i T „Krakowiak”.
3 czerwca 23 r. odbyły się Ludowe Echa Kurdwanowa podczas XVI Małopolskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych „SMOK 2023” gdzie również wystąpili Mali Gdowianie. Tych występów jest coraz więcej, a w nowym sezonie artystycznym od września będą prawdopodobnie dwie grupy: starsza i młodsza. Największe potrzeby zespołu to by zostawały w nim duże dzieci, które już wiele umieją, a także młodzież.

 

Chór Tutte le Corde

Działający przy centrum Kultury w Gdowie rozkręcił już na dobre swoją działalność po pandemii. W 2020 roku od marca przez około półtora roku nie było prób. W 2021 r. odbyły się tylko dwa koncerty, pierwszy w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici – 17. 10 na zakończenie Białego Marszu z Gdowa do Niegowici, drugi z okazji Odzyskanie Niepodległości – 11.11. w gdowskim Centrum Kultury.
Rok 2022 był dla chóru rokiem jubileuszowym, obchody uwieńczył koncert pod tytułem „Jeżeli kochać…”, który odbył się również w Centrum Kultury w Gdowie 14 maja. Oprócz chóru wzięli w nim udział goście.
13 września na gdowskich błoniach na Zarabiu miały miejsce dożynki, podczas których chór uświetnił liturgię podczas Mszy św., a w części występów wykonał repertuar rozrywkowy na scenie.
Podczas widowiska „Mój Gdów” zorganizowanego z okazji 750 – lecia lokacji Gdowa w gminnej hali sportowej odbył się kolejny koncert chóru z zaproszonym kwartetem smyczkowym i pianistką.
W 2023 r. chór wziął udział w Wieczorze Kolęd wraz z uczniami Szkół Muzycznych z Gdowa i Wieliczki w gdowskim sanktuarium.

Wiosną 2023 r. chór Tutte le Corde gościł czeskich przyjaciół z utytułowanego chóru Pěvecké sdružení Martinů z Trzyńca i wystąpił z krótkim programem podczas koncertu gości w CK w Gdowie.
Obecnie chór przygotowuje repertuar na warsztaty chóralne i program na koncert, który odbędzie się podczas festiwalu Gaude Cantem w Bielsku-Białej tego roku w październiku.

 

Przygotowała: Anna Suchoń

 

Autor: Redaktor2

Udostępnij post na:

Skip to content