Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie- rząd znosi kolejne obostrzenia

W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne kroki w odmrażaniu gospodarki. To już czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Informacja, która dotyczy wszystkich obywateli, to ta, że od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – jest jednak warunek: musimy zachować 2 metry odstępu od innych. To nie oznacza, że maseczki możemy już wyrzucić, bądź będą leżeć w szafie bezużytczne. Zakładanie maseczek nadal jest konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, urzędach, kinach, teatrach, autobusach czy tramwajach, a także w przestrzeni otwartej jeśli nie możemy zachować nakazanego dystansu.

Od 30 maja zniesione będą limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Jednak należy pamiętać, że w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.  W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust, a w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Dobra informacja dla osób, które w najbliższych tygodniach miały zaplanowane wesela. Od 6 czerwca rząd umożliwia ich organizację do 150 osób.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Jednak korzystanie z tych miejsc nie będzie jeszcze wyglądało jak przed wybuchem pandemii. Wszystkie wizyty odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym.

Pamiętajmy, że to co się nie zmienia, to konieczność zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z innymi. 

Szczegółowe informacje na temat przedstawionych zmian znajdziesz na stronie:www.gov.pl

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content