Narodowe Czytanie w naszej gminie zakończone

Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie w wyjątkowy sposób świętowała 11 edycję Narodowego Czytania bowiem w gminie Gdów wydarzenie to celebrowano przez kilka dni.

Wybrane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza przeczytały mieszkanki gminy Gdów w wyjątkowych miejscach gminy, które zostały starannie dobrane pod dedykowane utwory.

 

 

Cykl rozpoczęła Pani Lucyna Sendur balladą pt. „Pani Twardowska”, którą zaprezentowała w Zajeździe SZAŁAS. Wydarzenia rozgrywają się właśnie w karczmie, stąd wybór miejsca. Utwór nawiązuje do legendy o polskim szlachcicu, który zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii.

Następnie Pani Maria Malarczyk przeczytała wiersz pt. „Nad wodą wielką i czystą” w malowniczym Kuter Port Nieznanowice. Artysta opisał w nim jezioro, które skłaniało do refleksji nad życiem, nieuchronnym przemijaniem oraz sensem ludzkiego istnienia.

Kolejno w pięknym otoczeniu Kapliczki Niepokalanej Maryi Panny na Skotnicy w Zręczycach, Pani Teresa Kaczmarczyk prezentowała balladę pt. „Powrót taty”  Kapliczkę wzniesiono na terenie dawnego cmentarza w 1885r, na którym chowano zmarłych w wyniku epidemii cholery.

Nad malowniczą Rabą w Fałkowicach z ust Pani Grażyny Małek rozbrzmiewała ballada pt. „Świtezianka”. Utwór opowiada historię tajemniczej miłości dziewczyny i młodego strzelca, który spotyka się ze swoją ukochaną nad brzegiem wody. Mężczyzna łamie przysięgę wierności i za karę, zostaje pochłonięty przez jezioro.

 

Na zakończenie cyklu, mieszkańców gminy czekała niespodzianka, ponieważ wiersz pt. „Do M***” przeczytała Pani Aliny Chechelska – gdowianka, aktorka Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Utwór opowiada o nieszczęśliwej i niespełnionej miłości.

Czytelnicy otrzymali podziękowanie od Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa, które zostało opublikowane na stronie Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie:

„Bardzo serdecznie dziękuję pomysłodawcom tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Gminie Gdów oraz wszystkim osobom, które przyjęły zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie i przeczytały wybrane ballady i romanse Adama Mickiewicza. Dziękuję Pani Lucynie Sendur, Pani Marii Malarczyk, Pani Teresie Kaczmarczyk, Pani Grażynie Małek i Pani Alinie Chechelskiej. Tomik ballad i romansów to zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Do dziś wiersze tego cyklu cieszą się wielką popularnością, a ich znaczenie dla polskiej kultury nie zmalało. Dlatego tym bardziej cieszę się, że Narodowe Czytanie zorganizowane po raz pierwszy w Gminie Gdów spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, a nagranych utworów wysłuchało kilka tysięcy internautów. Jeszcze raz dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej akcji propagująca znajomość literatury narodowej – mówi Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas”

Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie wręczyła Czytelnikom piękne biało-czerwone kotyliony oraz okolicznościowe przypinki w ramach podziękowania za przyjęte zaproszenie i wspólne celebrowanie akcji Narodowego Czytania 2022 w gminie Gdów.

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content